Ciąża pozwoli na skorzystanie z bezpłatnych leków
.
Autor Barbara Bujar - 1 Września 2020

Rewolucyjna zmiana weszła właśnie w życie. Dotyczy całej Polski

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Wiąże się jednak z wieloma badaniami, wizytami u lekarza i przyjmowaniem niezbędnych leków. O 1 września nic w tej kwestii się nie zmieni, odciążone zostaną natomiast portfele przyszłych mam. Zgodnie z najnowszą decyzją Ministerstwa Zdrowia na liście leków refundowanych 14 pozycji zajęły te, z których najczęściej korzystają ciężarne.

Ciąża przynosi wiele radości, która z dnia na dzień przeobraża się w niecierpliwość. Przyszli rodzice zajmują się wybieraniem najładniejszego imienia dla swojej pociechy, urządzaniem wymarzonego pokoju, kompletowaniem dziecięcej wyprawki, ale przede wszystkim oczekują przyjścia na świat swojego maleństwa. Aby odpowiednio zadbać o jego zdrowie, mama systematycznie musi konsultować się z ginekologiem, a w razie potrzeby także z innymi specjalistami. Z gabinetu często wychodzi z receptą, a wraz z nią kieruje się do apteki, w której musi zapłacić za przepisane leki. Od 1 września sytuacja będzie wyglądała nieco inaczej. Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło bowiem listę leków refundowanych.

Zachowanie wszystkich zasad w szkołach jest niemożliwe? Niepokojące słowa nauczycieliZachowanie wszystkich zasad w szkołach jest niemożliwe? Niepokojące słowa nauczycieliCzytaj dalej

Ważna decyzja Ministerstwa Zdrowia. Ciąża pozwoli na skorzystanie z refundacji

- Od dziś obowiązują bezpłatne leki dla kobiet w ciąży - poinformowało dziś Ministerstwo Zdrowia

1 września na oficjalnym profilu MZ na Twitterze pojawiła się wspaniała informacja dla wszystkich kobiet w ciąży. Na opublikowanej liście leków refundowanych znalazło się aż 114 pozycji, z których już od wtorku mogą korzystać pacjentki. Kolejną dobrą informacją ze strony resortu jest to, że wykaz ma być na bieżąco uzupełniany.

Korzystanie z refundacji zostało oczywiście opatrzone specjalnymi warunkami. Jak wyjaśnił Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, jednym z nich jest potwierdzenie ciąży przez konkretnego specjalistę w tej dziedzinie. Dodatkowo bezpłatne leki przepisywane będą wyłącznie na receptę, którą pacjentka będzie mogła otrzymać do określonego terminu.

- Wykaz zapewnia dostęp do bezpłatnych leków dla wszystkich kobiet w ciąży – od momentu stwierdzenia ciąży przez lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub lekarza w trakcie odbywania specjalizacji w tej dziedzinie, lub położną podstawowej opieki zdrowotnej, lub położną wykonującą świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w poradni położniczo-ginekologicznej, jednak nie dłużej niż 15 dni po planowanej dacie porodu - czytamy.

Dzisiaj grzeje: 1. Nowy objaw koronawirusa. Pojawia się szczególnie u dzieci
2. Segregacja śmieci już nie na 5 a na 3 frakcje? Szykują się zmiany w gospodarce odpadami

Recepty uprawniające do odbioru refundowanego leku z apteki będą wystawiane wyłącznie przez lekarza lub położną. Oboje muszą posiadać jednak kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dokument będzie mógł wypisać także inny lekarz, który dokona tego na podstawie zaświadczenia wystawionego przez lekarza lub położną, którzy stwierdzili ciążę u pacjentki. Lista wszystkich leków objęte refundacją znajduje się na stronie MZ.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwaga, wycofano popularny lek. Jeśli masz go w domu, natychmiast wyrzuć
  2. Powrót do szkół. W Polsce zamknięto już kilka placówek, ważna informacja dla rodziców
  3. Rewolucyjna zmiana weszła właśnie w życie. Dotyczy całej Polski
  4. Pacjent czołgał się z bólu. Oburzające oświadczenie szpitala
  5. Lekarze nie wierzyli własnym oczom. Z ciała kobiety wydobyto ponad metrowego węża [WIDEO]
  6. 15-latka wyglądała starzej od własnej babci. Genialna metamorfoza odmieniła jej życie. Wideo pokazuje, że efekty są zniewalające

Następny artykuł