ciąża w Auschwitz-Birkenau
Fot. pixabay.com/ DzidekLasek
Autor Klaudia Gaicka - 3 Czerwca 2020

Jak wyglądała ciąża w Auschwitz? Wstrząsające relacje z obozu koncentracyjnego

Ciąża w Auschwitz-Birkenau była zaledwie początkiem piekła, które czekało kobietę. Do 1943 roku wszystkie noworodki były w brutalny sposób zabijane, później zaczęto wybierać te o aryjskim wyglądzie. Cały proceder jest tak szokujący, że ciężko by było w niego uwierzyć, gdyby nie relacje naocznych świadków.

Ciąża w obozie koncentracyjnym wydaje się czymś nieprawdopodobnym, jednak nie było to wcale aż tak rzadkie zjawisko. Jak podaje Wielkahistoria.pl. z zachowanych dokumentów z Auschwitz-Birkenau wynika, że przyszło tam na świat 700 dzieci. Naoczni świadkowie opisują nawet tysiące.

Rodzice własnoręcznie odkopywali małego Andrzejka. Chłopiec walczy o życieRodzice własnoręcznie odkopywali małego Andrzejka. Chłopiec walczy o życieCzytaj dalej

Ciąża w piekle

Jak podaje portal WielkaHistoria.pl, w obozie był nawet specjalny blok, w którym ginęły kobiety ciężarne i noworodki. O losach matek decydował lekarz, jednym skinieniem głowy mógł skazać je na śmierć lub tortury. Robił to w momencie, kiedy uznawał, że kobieta według niego do niczego już się nie nadaje. Dzieci miały jeszcze mniej szczęścia, od razu były zabijane lub przekazywane do eksperymentów medycznych rodem z horroru.

- Okazało się, że gdy przyjechała do Auschwitz, była w ciąży i ta z czasem zaczęła być widoczna. Mimo że spodziewała się, iż nie pozwolą jej żyć, włożyła całą energię w pracę i udowadnianie, że była w dobrej formie. W grudniu lub na początku stycznia urodziła dziewczynkę, którą jej zabrano i zabito – prawdopodobnie zastrzykiem fenolu – Joanna Stocker opisuje historię Belgijki w „Zagłada żydowskiego macierzyństwa w KL Auschwitz-Birkenau”

W taki sposób zginęła również nasza rodaczka wysiedlona z Zamojszczyzny. Zabito ją oraz oczywiście wraz z dzieckiem.

- W chwili wysiedlenia Zofia była w ciąży. W Auschwitz urodziła dziewczynkę, którą zaraz po urodzeniu zamordowano dosercowym zastrzykiem fenolu. W ten sam sposób zabito również Zofię. W dokumencie jako przyczynę jej zgonu odnotowano „zakażenie wskutek ropowicy” – opowiada książka „Zagłada w KL Auschwitz Polaków wysiedlonych z Zamojszczyzny w latach 1942-1943".

Nie tylko sama ciąża była niewyobrażalnie trudna dla więźniarek. Również poród był strasznym doświadczeniem.

Chore, jak wspomniałam, rodziły na piecu. Ilość przeprowadzonych tam przeze mnie porodów wynosiła ponad trzy tysiące. Pomimo przerażającej ilości brudu, robactwa wszelkiego rodzaju, szczurów i chorób zakaźnych, braku wody oraz innych niedających się wprost opisać okropności działo się tam coś niezwykłego – relacjonuje Stanisława Leszczyńska, która odebrała w Auschwitz blisko 100 porodów.

Dzisiaj grzeje: 1. Media obiegła smutna wiadomość. Fatalny finał poszukiwań 4-latka

2. Schudła 100 kg, żeby w dniu ślubu swojego eks wyglądać lepiej niż panna młoda. Spektakularna przemiana

Od roku 1943 część noworodków przeżywała. Zaczęto selekcjonować te o blond włosach i niebieskich oczach.

- Dzieci niebieskookie i jasnowłose odbierano matkom i wysyłano do Nakła w celu wynarodowienia. Przejmujący skowyt matek żegnał odjeżdżające transporty niemowląt. Póki maleństwa przebywały przy matce, to już samo macierzyństwo stwarzało promień nadziei. Rozłąka z dzieckiem była straszna – opisywała położna.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Smutek właścicieli restauracji. Ich biznesy upadły po wizycie Magdy Gessler
  2. 14-latka została matką. Pokazała zdjęcia, które są nie do uwierzenia
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. Coraz więcej Polaków dostaje dziwnego SMS-a. Lepiej na niego uważaj, jest od oszustów

Następny artykuł