ciąża: objawy
fot. https://pixabay.com/ regina_zulauf
Autor Klaudia Gaicka - 12 Lipca 2020

Objawy, które mogą wskazywać na ciążę. Warto je znać

Ciąża może dawać specyficzne objawy już w pierwszych tygodniach. Zmiany zachodzące w ciele kobiety, zwłaszcza te o podłożu hormonalnym, oddziaływają na nią w wyjątkowy sposób. Niektóre pierwsze objawy mogą być źle interpretowane przez przyszłe mamy. Dowiedz się, w jakim sposób organizm daje znać o ciąży.

Ciąża trwa około 9 miesięcy i w tym czasie daje szczególne objawy, te najbardziej dokuczliwe są właśnie w pierwszym trymestrze. Chociaż zdarza się, że niektóre kobiety nie odczuwają żadnych dolegliwości przez cały okres ciąży, większość już w pierwszych tygodniach zaczyna czuć się inaczej. Listę objawów prezentuje portal Poradnikzdrowie.pl.

Niepokojące wieści z Chin. Pojawił się nowy wirus, są już pierwsze ofiaryNiepokojące wieści z Chin. Pojawił się nowy wirus, są już pierwsze ofiaryCzytaj dalej

Ciąża daje specyficzne objawy prawie od samego początku

Brak miesiączki może być sygnałem wskazującym ciążę. Szczególnie w przypadku, jeżeli do tej pory miesiączkowanie było regularne. Zdarza się, że w pierwszym miesiącu ciąży występuje miesiączka w bardziej skąpej formie, mowa wtedy najczęściej o krwawieniu implantacyjnym. Niestety takie krwawienie może również świadczyć o zagrożeniu płodu, więc jest wskazówką do wizyty u lekarza.

- Bywa tak, że miesiączka pojawia się nawet 4 miesiące po zajściu w ciążę. Oczywiście jest krótsza, ma trochę inny przebieg, ale pacjentka zmylona tym faktem nie czuje, że jest w ciąży - mówi ginekolog dr Grzegorz Południewski dla portalu Poradnikzdrowie.pl.

Przyszła mama może mieć zawroty głowy lub nawet omdlenia. Dzieje się tak, ponieważ jej ciśnienie ulega obniżeniu. Innym powodem tego stanu może być brak regularności w spożywaniu posiłków.

Często pojawia się również zwiększony apetyt. Winą za to eksperci obarczają zaburzenia gospodarki hormonalnej. Zdarza się, że kobiety zaczynają mieć ochotę na produkty, za którymi wcześniej nie przepadały.

Przyszłe mamy często pobolewa brzuch lub podbrzusze. Kobiety opisują ten ból, jako przypominający ten w pierwszych dniach miesiączki.

Zmiany hormonalne sprawiają również, że piersi świeżo co upieczonych mam są tkliwe i powiększone. Zmianie ulegają żyły na piersiach oraz sutki. Wyższy poziom progesteronu skutkuje również wzmożoną sennością.

Dzisiaj grzeje: 1. Pierwsze objawy zakrzepicy. Lepiej ich nie lekceważyć

2. Dodatkowe prawie 13 tys. zł do emerytury już pewne. Jest podpis prezydenta, zyska ponad 70 tys. osób

Innym wczesnym symptomem stanu błogosławionego jest wrażliwość na niektóre zapachy. Wśród popularniejszych źródeł występują między innymi: perfumy, dym papierosowy, kawa.

Wykonując test ciążowy, miej na uwadze, że może być on fałszywie negatywny. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy test wykonany jest zbyt szybko. Bardzo rzadko zdarza się, że test jest fałszywie pozytywny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Paraliż na autostradzie A2. Na drogę wbiegł koń, połamał nogi. Wszystko stoi
  2. Na widok paragonu niejednego zamurowało. Nawet właściciele restauracji nie mogli uwierzyć, jak do tego doszło?;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Kamil Stoch nie zarabia wyłącznie na sporcie. Dochodowy biznes pomogła mu rozkręcić kochająca żona

Następny artykuł