Kobiety w ciąży powinny uważać na nie szczególnie. Jakie zagrożenie niosą ze sobą metale ciężkie i gdzie występują?

Ciąża a metale ciężkie
pixabay.com/Pexels
Autor Barbara Bujar13.01.2021

Naukowcy Rutgersa przeprowadzili badanie, podczas którego przeanalizowali wpływ metali ciężkich na przebieg ciąży. Odkryli, że pierwiastki zaburzają gospodarkę hormonalną kobiet, co wpływa na rozwój dziecka, zarówno przed, jak i po urodzeniu. W związku z tym zaapelowali do przyszłych mam o zachowywanie szczególnej ostrożności.

Ciąża to wyjątkowy, lecz specyficzny okres, podczas którego kobiety zaczynają martwić się nie tylko o siebie, ale także o swoje przyszłe pociechy. Jak podaje Wprost, w Puerto Rico odbyło się badanie wykrywające ewentualne zagrożenia i stwierdzające obecność metali ciężkich.

W teście udział wzięło 815 kobiet. Naukowcy Rutgersa przeanalizowali wyniki każdej z nich za pomocą wcześniej pobranych próbek krwi i moczu. Wyniki badań opublikowali na łamach czasopisma Environment International.

Metale ciężkie a ciąża. Naukowcy ostrzegają

Badania przeprowadzone w Puerto Rico były częścią kohorty PROTECT, którą po raz pierwszy zainicjowano w 2010 roku. Z założenia uczestniczkami miały być kobiety i ich dzieci z północnej strefy krasowej obejmującej zarówno miejskie, jak i górskie obszary regionu. Na podstawie analizy ich wyników naukowcy dokonali znaczącego odkrycia.

Jak poinformowali w końcowej wersji, która później została opublikowana, metale ciężkie mogą przyczyniać się do zaburzeń w gospodarce hormonalnej ciężarnych kobiet. Dodatkowo ich wpływy mogą ujawniać się nawet po urodzeniu dziecka – w takich przypadkach często ma stwierdzać się niską masę urodzeniową noworodka.

Lekarze zbadali zmarłych na COVID-19 pacjentów. Odkryli, że wirus niszczy nie tylko na płucaLekarze zbadali zmarłych na COVID-19 pacjentów. Odkryli, że wirus niszczy nie tylko na płucaCzytaj dalej

Obecność metali ciężkich w organizmie każdej ciężarnej kobiety grozi zmianą poziomu hormonów steroidowych, które warunkują rozwój i wspomniany wyżej wzrost płodu. Wysoka zawartość pierwiastków może być także przyczyną późniejszych chorób przewlekłych, w tym otyłości i raka piersi.

W związku z tak niepokojącymi wynikami autorzy badania zaapelowali do pacjentek, by szczególnie w czasie ciąży zwracały uwagę na obecność metali ciężkich przede wszystkim w żywności. Pamiętajmy, że aby to zrobić, należy stosować się do takich prostych czynności, jak dokładne mycie owoców i warzyw przed spożyciem.

Dodatkowo należy pamiętać o sprawdzaniu etykiet podczas robienia zakupów. Metale ciężkie są niestety składnikiem większości produktów spożywczych, jednak ich ilość ma znaczenie. Ważne jest także, z jakim rodzajem pierwiastka mamy do czynienia.

Jak informuje serwis internetowy Ezaf, ze względu na stopień zagrożenia metale ciężkie można podzielić na cztery grupy. Oprócz żywności często znajdują się one w takich produktach jak między innymi szminki do ust, farby, leki urządzenia elektroniczne oraz baterie.

- (…) o bardzo wysokim stopniu potencjalnego zagrożenia, np. Zn, Cu, Pb, Hg, Cd; o wysokim stopniu potencjalnego zagrożenia, np. Fe, Mn, Mo; o średnim stopniu potencjalnego zagrożenia np. Co, Ni; o niskim stopniu potencjalnego zagrożenia, np. Zr, Sr – wymienia Ezaf.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł