Ciąża bez objawów nie jest możliwa
pixabay.com/Greyerbaby
Autor Barbara Bujar - 18 Września 2020

Ciąża bez objawów? Lekarz tłumaczy

Ciąża to stan, który kojarzy się z wieloma charakterystycznymi objawami. Pacjentki często skarżą się na poranne mdłości, zmiany nastroju i brak miesiączki. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy żaden z symptomów nie występuje, a mimo to wynik testu ciążowego jest pozytywny. Zaskoczone pacjentki zastanawiają się, czy to możliwe. Na nurtujące je pytania odpowiedziała specjalistka.

Ciąża to sprawa indywidualna i u każdej kobiety przebiega w inny sposób. Pewne rzeczy są jednak niezmienne i towarzyszą każdej przyszłej mamie. Są nimi charakterystyczne objawy, do których zalicza się między innymi: brak miesiączki, zmęczenie, wahania nastroju, ból i powiększenie się piersi, poranne mdłości, podwyższenie temperatury ciała i wrażliwość na zapachy. Oczywiście rzadko zdarza się tak, że wszystkie występują jednocześnie. Najczęściej pacjentki odczuwają jedynie część z nich i to w różnym stopniu nasilenia. Niektóre kobiety twierdzą jednak, że pomimo otrzymania pozytywnego wyniku testu ciążowego, w ich organizmie nie dzieje się nic niepokojącego. Warto wiedzieć, czy taki stan jest w ogóle możliwy.

Bill Gates ostrzega. Liczba ofiar może zwiększyć się dwukrotnieBill Gates ostrzega. Liczba ofiar może zwiększyć się dwukrotnieCzytaj dalej

Ciąża bez objawów nie jest możliwa. Pozytywny wynik testu może w tym przypadku sygnalizować o chorobie

Wykonanie testu ciążowego to najprostszy i najpopularniejszy sposób na potwierdzenie przyszłego rodzicielstwa. W sklepach, internecie i aptekach wybór produktów jest coraz większy. Poszczególne firmy oferują łatwość w użyciu i wysoką skuteczność. Nic więc dziwnego, że korzysta z nich mnóstwo Polek. Wynik często może być zaskakujący. Szczególnie wtedy, kiedy u kobiety nie występują żadne niepokojące objawy. Według lekarki w przypadku ciąży dolegliwości muszą się w końcu pojawić. Nie zawsze dzieje się to jednak od razu.

- Zupełny brak objawów ciąży nie jest możliwy. Inną sprawą jest, że kobiety mogą je zacząć zauważać stosunkowo późno. Objawy ciąży są w dużej mierze kwestią indywidualną i występują z różnym nasileniem - tłumaczy lek. Anna Mitschke na łamach serwisu Medonet.

Jak tłumaczy specjalistka, testy ciążowe wykrywają poziom gonadotropiny kosmówkowej w moczu lub we krwi. Jeśli stężenie hormonu jest podwyższone, może to oznaczać, że pacjentka jest w ciąży. Przyczyn takiego stanu może być jednak więcej. Gdy wynik domowego badania jest pozytywny, a u kobiety nie występują żadne objawy, najlepiej udać się do lekarza.

- Testy ciążowe w zależności od rodzaju wykazują stosunkowo wysoką skuteczność. Nie jest to jednak jedyny stan, w którym rośnie poziom tego hormonu w moczu. Dzieje się tak m.in. w przebiegu niektórych nowotworów np. guzów jajnika, czy w ciąży pozamacicznej czyli tej, która nie jest prawidłowo zagnieżdżona w macicy - przekazała.

Dzisiaj grzeje: 1. Masowe groby odnalezione w Warszawie. Az 12 pochowanych osób, do kogo należą szczątki?
2.Będzie kolejna odsłona popularnego programu. Dadzą 5 tys. zł, ale pod jednym warunkiem
3.Pamiętacie Marusię z serialu "Czterej pancerni i pies"? Co dziś dzieje się z legendarną Polą Raksą?

Prawidłową diagnozę postawić może jednak tylko lekarz. W przypadku otrzymania pozytywnego wyniku testu ciążowego, za każdym razem należy wstrzymać się z piciem alkoholu, paleniem papierosów i przyjmowaniem leków, które mogą niekorzystnie wpłynąć na płód. Warto pamiętać o tym, nawet gdy nie występują żadne objawy świadczące o ciąży.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka akcja ratunkowa, walczą z ogniem. Syreny wyją w całym mieście, są ranni, niebo spowił gęsty dym
  2. Tysiące ludzi czekało na decyzję. Niezwykły kraj ponownie otwiera się na turystów
  3. Kiedy w Polsce będzie dostępna szczepionka na koronawirusa? Minister Zdrowia zapowiada
  4. Rój szerszeni zaatakował rowerzystów z Wrocławia. Kobieta dostała nagłej reakcji alergicznej
  5. Rząd ogłosił nowe zasady w szkołach. Mają chronić uczniów, wielu rodziców jest jednak niezadowolonych
  6. Do obiadu, na przyjęcia i samodzielnie - marynowana w occie dynia sprawdzi się w każdej sytuacji, dawno nic lepszego nie jadłeś

Następny artykuł