Ciąża: choroba wywołana przez hormony
fot. pixabay.com
Autor Karol Zaborowski - 20 Grudnia 2019

W czasie ciąży czuła silny świąd. Nie wiedziała, że życie jej dziecka jest zagrożone

Ciąża wywołuje wiele zmian w ciele kobiety, które w większym lub mniejszym stopniu wpływają na jej samopoczucie. Jednak niektóre z nich mogą prowadzić do pojawienia się chorób, które stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka.

Ciąża dla wielu kobiet jest niesamowitym czasem, kiedy to wyczekują narodzin swojego upragnionego dziecka. Inne panie podchodzą do niej z większą niechęcią ze względu na dolegliwości związane ze zmianami zachodzącymi w ich organizmie. Wpływa na to nie tylko coraz większy i cięższy płód, ale również hormony, które w czasie ciąży uwalniane są w znacznie większej ilości.

Niestety może się to odbić nie tylko na samopoczuciu przyszłej mamy, ale również na jej zdrowiu. Przypadek Ashley Sicher pokazuje, że nawet coś tak niewinnego, jak świąd może być zwiastunem poważnej choroby, która prowadzić może nawet do poronienia. Na szczęście w tym wypadku wszystko skończyło się szczęśliwie.

Nad Pawłem Królikowskim czuwa żona. Choroba pierwszy raz dała o sobie znać już lata temuNad Pawłem Królikowskim czuwa żona. Choroba pierwszy raz dała o sobie znać już lata temuCzytaj dalej

Ciąża zagrożona przez chorobę wywołaną hormonami

Hormony regulują pracę całego naszego organizmu, a w czasie ciąży niektóre z nich produkowane są w znacznie większych ilościach. Niestety w niektórych przypadkach prowadzi to do pojawienia się niebezpiecznej choroby, która zagraża życiu dziecka. Chodzi dokładniej o cholestazę.

Ashley Sicher pierwszy raz w życiu spodziewała się dziecka. Pod koniec ciąży kobieta zaczęła odczuwać bardzo silny świąd w obrębie swoich dłoni oraz nóg. Swędzenie było na tyle silne, że przyszła mama drapała się aż do powstania ran. Kiedy udała się do lekarza, przepisano jej leki, które niestety nie przyniosły żadnych rezultatów.

Jak podaje portal parenting.pl, po kilku dniach Ashley wróciła do lekarza i podczas zleconych badań odkryto, że jej dziecko ma bardzo niskie tętno i nie wykazywało żadnego ruchu. U kobiety zdiagnozowano cholestazę, która często doprowadza do poronienia. Lekarze podjęli decyzję o wcześniejszym wywołaniu porodu w 36 tygodniu ciąży.

Na szczęście od tego momentu było już z górki, chociaż u nowo narodzonej dziewczynki trzeba było zwalczyć żółtaczkę. Samo leczenie przebiegło pomyślnie i Ashley wraz ze swoją córką Adaline, mogły wrócić do domu.

Cholestaza wywoływana jest przez nadmiar estrogenów i progesteronu, które upośledzają pracę wątroby ciężarnej kobiety. Jednym z bardziej charakterystycznych objawów tej choroby jest właśnie silny świąd pojawiający się niekiedy na całym ciele. Z tego też względu, jeżeli w trzecim trymestrze ciąży odczuwasz silne swędzenie, to podczas najbliższej wizyty kontrolnej koniecznie powiedz o tym lekarzowi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z OSTATNIEJ CHWILI: Paweł Królikowski trafił do szpitala. Nie jest dobrze
  2. Jurek Owsiak ma kłopoty z prawem. Ludzka podłość nie zna granic
  3. Toksyczne bombki choinkowe. Producenci ukrywają prawdę
  4. Dieta, na której schudniemy 9 kilogramów w tydzień. Eksperci komentują
  5. Od maja leży w śpiączce. "Tak się dzieje, gdy nie uciekasz od oprawcy"
  6. Ostatecznie przegrał walkę z chorobą. Rodzina przekazała smutne wieści, nie żyje Bogdan Bujak

Następny artykuł