Ciąża to stan, który z uwagi na epidemię może być trudniejszy
unsplash_Ryan Franco
Autor Aneta Młodawska - 24 Marca 2020

Wydano specjalne zalecenia dla ciężarnych. Są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia ciężkiego przebiegu choroby

Ciąża może wiązać się z podwyższonym ryzykiem zakażenia koronawirusem. Ponadto potwierdzono, że u kobiet w ciąży istnieje większe ryzyko rozwinięcia się ostrych objawów w przypadku wirusowych infekcji układu oddechowego. Warto zatem wiedzieć, jakie są zalecenia dla kobiet w ciąży w tym trudnym okresie.

Ciąża może sprawiać, że wirus staje się groźny dla matki i rozwijającego się w jej łonie dziecka. Niestety ilość danych na temat przebiegu choroby COVID-19 u kobiet ciężarnych i jej wpływu na płód jest ograniczona. Nie stwierdzono jednak, aby ciężarne były bardziej podatne na zakażenie się wirusem.

Kilka zagranicznych organizacji wskazuje na fakt, że w przypadku innych infekcji wirusowych mogących powodować niewydolność oddechową, takich jak grypa czy SARS, istnieje większe ryzyko wystąpienia powikłań i zgonów wśród ciężarnych. Można zatem uznać, że kobiety ciężarne są w grupie podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu choroby COVID-19.

Nowe objawy koronawirusa. Lepiej ich nie lekceważyćNowe objawy koronawirusa. Lepiej ich nie lekceważyćCzytaj dalej

Ciąża to stan, który z uwagi na epidemię może wiązać się z dodatkowymi trudnościami

By zapobiec zakażeniu, należy przede wszystkim przestrzegać zasad kwarantanny społecznej i higieny. W przypadku zaś podejrzenia zakażenia COVID-19 RCOG zaleca kontakt telefoniczny z osobą sprawującą opiekę nad kobietą w ciąży w celu przełożenia zaplanowanych rutynowych wizyt i badań na okres po kwarantannie.

Jeśli zaś chodzi o miejsce porodu zalecane dla kobiety ciężarnej zakażonej COVID-19, jest to szpital, lub jeśli to możliwe, placówka dedykowana do opieki nad osobami zakażonymi COVID-19. W takiej placówce możliwe jest objęcie ciężarnej adekwatną opieką oraz monitorowanie parametrów płodu podczas porodu.

Według RCOG w przypadku potwierdzonego zakażenia wirusem COVID-19 należy rozważyć cesarskie cięcie. Istnieje bowiem bardzo duże prawdopodobieństwo zakażenia się noworodka wirusem mogącym znajdować się w kanale rodnym lub jego okolicach. Ponadto ilość wydalin w czasie cięcia cesarskiego jest nieporównywalnie mniejsza w porównaniu do porodu w sposób naturalny. Warto wiedzieć, że przy znacznie dłuższym czasie trwania porodu naturalnego czas potencjalnej ekspozycji na wirus prowadzi do większego ryzyka wprowadzenia kwarantanny dla personelu. Niemniej jednak według WHO droga porodu powinna być dostosowana do konkretnego przypadku. WHO uznaje za najlepsze wykonywanie cięć cesarskich jedynie w przypadku wskazań medycznych.

Konsultanci Krajowi w Dziedzinie Położnictwa i Ginekologii, Neonatologii, Prezesa Polskiego Towarzystwa Położników i Ginekologów oraz Prezesa Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego zalecają, by w przypadku kobiet, u których istnieje ryzyko zakażenia, pokarm podlegał pasteryzacji. Z kolei pokarm kobiet z potwierdzonym zakażeniem powinien być utylizowany. W przypadku obecności zakażenia dziecko należy izolować od matki do chwili zakończenia możliwości transmisji infekcji.

Z kolei WHO podkreśla, że jak dotąd nie znaleziono wirusa w próbkach siary i mleka matek zakażonych COVID-19 więc jest bardzo mało prawdopodobne, że dochodzi do transmisji wirusa poprzez mleko. Specjaliści podkreślają, że karmienie piersią chroni dziecko przed śmiercią i ciężkimi powikłaniami w czasie połogu, niemowlęctwa i całego dzieciństwa.

Dzisiaj grzeje: 1. Koronawirus może zniknąć wraz z ociepleniem? Pierwsze wyniki badań

2. Wszyscy byli w błędzie? Znaleźli nowe objawy koronawirusa, pod żadnym pozorem nie wolno ich lekceważyć

Organizacja zwraca uwagę na częste w połogu występowanie zaburzeń nastroju oraz ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych. WHO radzi zatem wprowadzenie działań mających na celu wsparcie psychologiczne kobiet w ciąży i w okresie okołoporodowym.

RCOG zaleca, by opieka nad kobietą w połogu podejrzewaną o zakażenie lub z potwierdzoną infekcją COVID-19 była dostosowana do stanu zdrowia jej i dziecka oraz aktualnych możliwości placówek medycznych. Gdy kobieta potrzebuje pomocy, powinna skontaktować się z najbliższym ośrodkiem wyznaczonym do opieki nad osobami zakażonymi COVID-19.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Asia pracująca w Biedronce nie zamierza dłużej milczeć. Treść jej ponurego listu trafiła do sieci
  2. Nie żyje legendarna aktorka. Była zakażona koronawirusem
  3. Przełom w walce z koronawirusem. Węgierscy naukowcy odkryli dokładny kod genetyczny wirusa
  4. Już niedługo może być najczęściej diagnozowanym nowotworem. Ponad połowa przypadków wykrywana jest zbyt późno
  5. Można ponownie zarazić się koronawirusem? Lekarze nie mają wątpliwości
  6. W sklepie możesz mieć problem przy kasie. Mają prawo odmówić ci sprzedaży

Następny artykuł