ciąża a leki refundowane
unsplash.com/Camylla Battani
Autor Natalia Niewczas - 27 Października 2020

Pomoc dla kobiet w ciąży. Już niedługo poważne zmiany w refundacjach leków

Dla kobiecego organizmu ciąża to często duże wyzwanie. W związku z tym przyszłe mamy mogą pilnie potrzebować wsparcia w postaci leków. Nowa lista leków refundowanych uwzględnia pod tym względem pozytywne zmi

Niekiedy ciąża przyczynia się do wystąpienia dokuczliwych dolegliwości; bywa, że przyszłe mamy potrzebują farmaceutyków, by poprawić stan swojego zdrowia. Panie spodziewające się dziecka mogą jednak liczyć na korzystne zmiany - nowy wykaz leków refundowanych został poszerzony o 24 substancje czynne przeznaczone dla kobiet w ciąży.

Strajki kobiet w całej Polsce. Mocne słowa byłego prezydentaStrajki kobiet w całej Polsce. Mocne słowa byłego prezydentaCzytaj dalej

W ramach programu “Ciąża Plus” przyszłe mamy mogą liczyć na refundację niektórych leków

Szykują się korzystne zmiany dla kobiet w ciąży. Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków refundowanych, wykaz został wzbogacony o 24 substancje czynne przeznaczone dla kobiet w ciąży. Łącznie znajdzie się na niej 347 takich preparatów.

Jak podaje portal portal.abczdrowie.pl, zgodnie z założeniami programu “Ciąża Plus” wszystkie kobiety spodziewające się dziecka mogą liczyć na refundację niektórych leków od momentu potwierdzenia ciąży aż do porodu.

W związku z powyższym od początku ciąży panie będą miały dostęp między innymi do preparatów stosowanych w chorobach dróg żółciowych i wątroby (leki o nazwach Proursan, Ursocam, Ursopol, Ursoxyn) czy farmaceutyków wykorzystywanych w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (Fostex, BDS N, Benodil, Budiair, Nebbud, Pulmicort, Symbicort Turbuhaler, DuoResp Spiromax, Alvesco 80, Berodual, Salmex, Symflusal, Flixotide, Foradil, Zafiron, Asmenol, Milukante, Orilukast, Promonta, Ventolin, Pulveril).

Kobiety w ciąży mogą liczyć także na refundację środków hormonalnych o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwalergicznych (Meprelon, Metypred, Depo-Medrol, Encorton, Encortolon, Predasol) oraz niektórych leków przeciwpadaczkowych (na przykład Amizepin, Lamilept, Cezarius czy Trileptal).

Nowa lista leków refundowanych nie ucieszy jednak wszystkich pacjentów. Lista przewiduje bowiem podwyższenie cen niektórych farmaceutyków, w tym między innymi leków wykorzystywanych w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego takich jak Penester czy Apo-Fina.

Dzisiaj grzeje: 1.Nieoficjalne: Od piątku nowe obostrzenia. Zakaz przemieszczania się z wyjątkiem pracy?
2.Dotarliśmy do kobiety zrzuconej ze schodów kościoła na proteście. Jej relacja oburza, doszło do niewyobrażalnych scen
3. Wojsko wyjdzie na ulice. Nagła decyzja Morawieckiego

Samochód wjechał w protestujących. Sprawca uciekłSamochód wjechał w protestujących. Sprawca uciekłCzytaj dalej

Podwyżki cen obejmą łącznie 379 farmaceutyków. W większości nie będą jednak wysokie, cena tylko 10 preparatów zostanie podwyższona o więcej, niż 10 zł.

Nowa lista zacznie obowiązywać od dnia 1 listopada. Zmiany będą dotyczyły również szczepionki przeciw grypie.

- Co prawda Vaxigrip Tetra od 1 listopada będzie refundowana, ale w ramach profilaktyki grypy u dzieci w wieku od 24. miesiąca życia do 60. miesiąca życia, a także u kobiet w ciąży oraz dla pacjentów między 18. a 65. rokiem życia, u których występuje zwiększone ryzyko powikłań pogrypowych - informuje portal portal.abczdrowie.pl.

Dr Grzesiowski nie ma dobrych wieści. Dr Grzesiowski nie ma dobrych wieści. "To nie jest pierwszy i ostatni lockdown"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Władza najpierw prosiła, ale w nocy zdecydowała się jednak wprowadzić zakaz. Starsi ludzie praktycznie uwięzieni w domach, tylko parę wyjątków
  2. Bank PKO BP ostrzega przed fałszywą aplikacją. Pieniądze znikają z kont klientów
  3. Druzgoczące słowa Krzysztofa Krawczyka o jego zdrowiu, tylko najbliżsi wiedzieli. "Wszystko w rękach Boga"
  4. Z samego rana ministerstwo zdrowia wydało nagły komunikat. Uwaga, dotyczy każdego Polaka
  5. Minister Zdrowia zabiera głos w sprawie Bożego Narodzenia. Nie na takie słowa liczyli Polacy
  6. Dramat u Majdanów. Radosław Majdan trafił do szpitala. Jest fatalnie. Wyjadą jeszcze z Małgosią w egzotyczną podróż?
  7. "Trzaskowski i feministki poszli spacerkiem na Nowogrodzką". Sobotni protest przed siedzibą partii rządzącej

Następny artykuł