Ciąża: płód wchłonięty przez dziecko
fot. pixabay.com/MedicalPrudens
Autor Karol Zaborowski - 28 Listopada 2019

Kobieta urodziła dziecko, w którym był kolejny zarodek. Niezwykle rzadki przypadek

Ciąża to niezwykle skomplikowany proces, w którym z połączenia jedynie dwóch komórek tworzy się zupełnie nowy organizm. Jednak niekiedy dochodzi do pewnych wad, które mogą zagrozić życiu dziecka. Przypadek taki jak ten zdarza się raz na pół miliona urodzeń.

Ciąża bliźniacza już sama w sobie jest niezwykła, zwłaszcza gdy mówimy o bliźniakach jednojajowych. Jednak takie narodziny na świecie nie stanowią żadnej sensacji w przeciwieństwie do tego, co spotkało pewną Kolumbijkę.

Monica Vega z Barranquilla w Kolumbii zaledwie dwa miesiące przed końcem swojej ciąży dowiedziała się, że w jej ciele znajdują się dwie pępowiny. Do tej pory kobieta nie miała pojęcia, że spodziewać się może narodzin bliźniaków. Jednak jej przypadek znacząco różni się od standardowej ciąży bliźniaczej. Wszystko dlatego, że jeden z zarodków wchłonął drugi.

Gif wycofał z aptek popularny lek. Problem dotyczy ponad 40 seriiGif wycofał z aptek popularny lek. Problem dotyczy ponad 40 seriiCzytaj dalej

Nietypowa ciąża bliźniacza

Fetus in fetu to łacińska nazwa niezwykle rzadkiej wady rozwojowej. Pojawia się w momencie, gdy jeden z bliźniaków jest o wiele mniejszy i słabszy, przez co zostaje wchłonięty przez rozwijające się ciało swojego brata lub siostry. Jednak nie są to pojedyncze komórki i bliźniak pasożytniczy może mieć nawet rozwinięte kończyny, czy też czaszkę.

Jak podaje portal medonet.pl, takie przypadki najczęściej diagnozowane są pod koniec ciąży lub w pierwszych miesiącach życia dziecka. Mimo to zdarzają się sytuacje, kiedy diagnoza stawiana jest u osób dorosłych.

W przypadku Kolumbijki udało się wykryć tę wadę jeszcze przed porodem. Lekarze zadecydowali o przeprowadzeniu pilnego cięcia cesarskiego, ponieważ obawiali się, że wchłonięty płód będzie wywierał zbyt duży nacisk na organy wewnętrzne swojej siostry. Jednak lekarze nie zoperowali jedynie kobiety, lecz także jej córeczkę, aby pozbyć się z jej ciała nieproszonego gościa.

Wchłonięty płód często nazywany jest pasożytniczym i nie jest w pełni rozwinięty. Czasami jest wręcz mylony z guzem. Zazwyczaj przybiera formę masy tkankowej z rozwiniętymi niektórymi strukturami, jednak nie posiada własnych narządów, czy też mózgu. Lekarze, którzy przeprowadzili operację dziecka, mają nadzieję, że u dziewczynki nie pojawią się już żadne komplikacje.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gif wycofał z aptek popularny lek. Problem dotyczy ponad 40 serii
  2. Nowa metoda odurzania się zbiera śmiertelne żniwo. Lekarze są przerażeni
  3. Sepsa wciąż zbiera żniwo. W piątek 15 listopada odszedł Tadeusz K.
  4. Olgierd Łukaszewicz o polskiej służbie zdrowia. Jego rodzina czekała 14 godzin na lekarza

Następny artykuł