Ciąża: obowiązkowe badania
fot. pxhere.com
Autor Karol Zaborowski - 29 Września 2019

O jakich badaniach nie możemy zapomnieć podczas ciąży

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, kiedy to jej działania mają wpływ nie tylko na nią samą, ale również na dziecko, które właśnie rozwija się wewnątrz jej ciała. W ciągu tych 9 miesięcy wykonywanych jest wiele badań, o których nie wolno zapominać.

Ciąża jest czasem, na który wiele kobiet czeka przez całe swoje życie. W końcu to właśnie wtedy dowiadują się, że w ich ciele rośnie i rozwija się ich upragnione dziecko. Wiąże się to niestety z kilkoma nieprzyjemnymi dolegliwościami dla przyszłej matki, ale bez wątpienia każda mama potwierdzi, że pierwszy moment, kiedy wzięła swoje dziecko na ręce, wynagradza każdy trud i niedogodności. Trzeba jednak pamiętać, że podczas ciąży istotne jest nie tylko dbanie o siebie i dziecko, ale również regularne badania, które wskazują, czy z maleństwem wszystko jest w porządku.

Ciąża a najważniejsze badania

Podstawowym badaniem w trakcie ciąży, a dokładniej na samym jej początku, jest test ciążowy. Najlepiej wykonać dwa w odstępie kilku dni, ponieważ niekiedy wynik może być fałszywie dodatni lub ujemny. Tak naprawdę to dopiero badanie wykonane przez ginekologa może faktycznie potwierdzić, że kobieta zaszła w ciążę. Podczas wizyty lekarz powinien zrobić również cytologię oraz pobrać posiew z dróg rodnych.

Dodatkowo przyszła mama podczas ciąży wielokrotnie będzie miała przeprowadzaną morfologię krwi oraz posiew moczu. Dodatkowo obowiązkowo wykonuje się test obciążenia glukozą, ponieważ u niektórych osób może się w trakcie ciąży pojawić cukrzyca, która powinna sama minąć po porodzie.

Kolejnym badaniem, o którym najczęściej się mówi w kontekście ciąży to USG, które wykonuje się pomiędzy 6, a 8 tygodniem od wystąpienia ostatniej miesiączki, ponieważ jego wcześniejsze wykonanie mogłoby nie wykryć ciąży. Kolejne wykonuje się pomiędzy 11 a 14 tygodniem. Następnie pomiędzy 18. a 23. tygodniem i 28. a 32. Lekarz może zlecić również dodatkowe badania, jeżeli dopatrzył się pewnych nieprawidłowości.

Wykonywane są również badania dotyczące nosicielstwa wirusa HIV oraz HCV, ponieważ podczas porodu dziecko może zostać zarażone. Przyszłą mamę sprawdza się także pod kątem toksoplazmozy, a w niektórych przypadkach lekarze dodatkowo kierują ciężarne kobiety na badania prenatalne.

Dzięki nim można określić prawdopodobieństwo pojawienia się u dziecka chorób wrodzonych. Niestety nie dla każdej kobiety są one refundowane. Jedynie osoby znajdujące się w grupie ryzyka i po 35 roku życia, mogą liczyć na refundację takich badań. Oczywiście to nie wszystkie badania, które może przejść przyszła mama w czasie ciąży, ale pozostałe są nieobowiązkowe i zazwyczaj lekarze zlecają je, kiedy dostrzegają jakieś nieprawidłowości.

Następny artykuł