Będąc w ciąży zaraziła się koronawirusem. Kiedy dziecko się urodziło, lekarze odkryli coś niesamowitego

Ciąża - kobieta urodziła dziecko z przeciwciałami COVID-19
pixabay.com/FeeLoona
Autor Barbara Bujar30.11.2020

Zakażenie koronawirusem odbiło się na ciąży 31-latki. Kobieta przeszła chorobę w marcu, a kilka miesięcy później urodziła syna. Podczas badania chłopca lekarze nie mogli uwierzyć – malec przyszedł na świat z przeciwciałami COVID-19. Wyjątkowy przypadek zdarzył się w Singapurze.

Jak podaje WP Parenting, w marcu w Singarzpurze testy potwierdziły obecność koronawirusa SARS-CoV-2 u kobiety w ciąży. 31-letnia Celine Ng-Chan bała się, że zakażenie może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie jej nienarodzonego dziecka. Na szczęście oboje przeszli chorobę bardzo łagodnie.

Pacjentka była pod stałą obserwacją lekarzy, którzy regularnie kontrolowali także stan zdrowia dziecka. Badania nie wykazywały żadnych nieprawidłowości, dlatego po dwóch tygodniach pobytu w szpitalu kobieta mogła wrócić do domu.

5-latek zmarł po zjedzeniu liścia popularnej rośliny. Wiele osób ma ją w swoim domu5-latek zmarł po zjedzeniu liścia popularnej rośliny. Wiele osób ma ją w swoim domuCzytaj dalej

Koronawirusem zaraziła się na początku ciąży. Dziecko przyszło na świat z przeciwciałami

Celine Ng-Chan donosiła ciążę i niedawno urodziła syna, któremu dała na imię Aldrin. Chłopiec okazał się wyjątkowym pacjentem – podczas badań lekarze wykryli u niego przeciwciała COVID-19. Zaskoczeni pediatrzy podzielili się tą wiadomością z singapurskim magazynem "Straits Times".

- To bardzo ciekawe. Pediatra powiedział, że ja sama nie mam już przeciwciał COVID-19, ale ma je Aldrin. Mój lekarz podejrzewa, że przekazałam mu moje przeciwciała COVID-19 w czasie ciąży – powiedziała mama chłopca cytowana przez WP Parenting.

Przypadek małego Aldrina jest niezwykle rzadki, a lekarze wciąż nie potrafią go wytłumaczyć. Twierdzą, że przeciwciała matki, które ta zyskała podczas walki z COVID-19, przeszły w trakcie ciąży na jej dziecko. Możliwości takiej transmisji nie udowodniono jednak naukowo.

Według Światowej Organizacji Zdrowia nadal nie wiadomo, czy kobieta zakażona koronawirusem SARS-CoV-2 może przekazać przeciwciała oraz samego wirusa swojemu nienarodzonemu dziecku. Śladów patogenu nie wykryto bowiem w próbkach płynu otaczającego dziecko w macicy ani w mleku matki.

Przypomnijmy, że przypadki noworodków chorych na COVID-19 zdarzały się także w Polsce. Jeden z nich zdarzył się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku. Zakażenie potwierdzono tam u wcześniaka, który przyszedł na świat w 30. tygodniu ciąży. Pierwsze objawy infekcji pojawiły się w 24. dobie życia dziecka.

- Przebywał w sali izolacyjnej na oddziale neonatologicznym. Wtedy pojawiły się pierwsze objawy zakażenia. Były to zaburzenia oddychania i wymagał wsparcia oddechowego - tłumaczyła wówczas neonatolog ze słupskiej placówki w wp.pl.

Teksty wybrane dla Ciebie:
1.Grupa krwi może wpływać na niektóre choroby. Warto je poznać
2.Rząd przedłużył termin do 24 grudnia. Dotyczy wszystkich rodziców
3.Decyzja zapadła. Dodatek covidowy nie dla wszystkich medyków

Prof. Flisiak o dalszym przebiegu pandemii. Zaskakujące słowa ekspertaProf. Flisiak o dalszym przebiegu pandemii. Zaskakujące słowa ekspertaCzytaj dalej

Chłopiec podjął walkę z chorobą i z dnia na dzień zaczął odzyskiwać siły. Mimo że przez jakiś czas przebywał na sali ze swoją mamą, testy wykluczyły COVID-19 u kobiety.

Włoscy medycy wyzywani od terrorystów. Ich walka z koronawirusem wciąż trwaWłoscy medycy wyzywani od terrorystów. Ich walka z koronawirusem wciąż trwaCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Nagłe wyznanie córki Adama Małysza. Co za zdjęcie
  3. Koniec Układu Słonecznego nastąpi szybciej. Naukowcy się mylili
  4. Typowe objawy raka kości. Nie wolno ich bagatelizować
  5. W przełyku 7-latka lekarze znaleźli dziwny przedmiot
  6. Nie żyje polski piosenkarz, fani pogrążyli się w żałobie
  7. Tragiczna wiadomość z Mazowsza. Służby odmówiły pomocy, nie żyje
  8. Stało się, od dziś wielkie zmiany dla uczniów i rodziców

Następny artykuł