Ciąża: nieudany ekspieryment wymknął się spod kontroli
Autor Karol Zaborowski - 30 Października 2019

Eksperyment wymknął się spod kontroli. Sześcioro dzieci urodziło się martwe

Ciąża, która nie przebiega prawidłowo stanowi zagrożenie zarówno dla matki, jak i dziecka. Naukowcy chcieli sprawdzić, jak opóźnienie porodu wpłynie na maluchy. Niestety eksperyment musiał zostać pilnie przerwany.

Ciąża przenoszona stanowi realne zagrożenie zarówno dla matki, jak i dziecka, jednak lekarze nie dysponują dokładnymi danymi dotyczącymi tego, kiedy powinno się sztucznie wywołać poród. Z tego też względu szwedzcy naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym podzielili kobiety na dwie grupy.

U pierwszej z nich poród był wywoływany w 42. tygodniu ciąży, a u pozostałych w 43. W grupie badawczej znalazło się ponad 2,5 tysiąca kobiet, u których poród nie nastąpił w terminie. Niestety eksperyment wymknął się spod kontroli naukowców i został natychmiast przerwany.

Ciąża zagrażająca życiu dziecka

Wedle założeń naukowców eksperyment miał objąć aż 10 tysięcy ciężarnych kobiet z 14 szpitali. Pierwsze badania rozpoczęły się już w 2018 roku, a o ich strasznych rezultatach początkowo milczano. Dopiero kiedy całą sprawą zainteresowały się media, naukowcy zdecydowali się wyjawić prawdę o swoich badaniach.

Jak donosi portal Wp.pl wśród dzieci, których poród wywoływano w 43. tygodniu ciąży, sześcioro z nich urodziło się martwe. Z tego też względu naukowcy przerwali swój eksperyment, stwierdzając, że kontynuowanie go, byłoby skrajnie nieetyczne. Mimo to nie przekazali jego wyników.

Teraz tłumaczą się, że chcieli to zrobić po przeanalizowaniu wszystkich wyników. Dopiero wtedy miały zostać przedstawione w specjalistycznej publikacji. Całość wyszła na jaw przypadkiem, ponieważ jeden z lekarzy wykorzystał te dane w swojej rozprawie doktorskiej, która została opublikowana na stronie uniwersytetu w Goeteborgu.

Mimo że naukowcom nie udało się dokończyć swojego eksperymentu z wiadomych względów, to uważają, że wykazali, iż przenoszenie ciąży wiąże się z gigantycznym ryzykiem dla zdrowia i życia dziecka. Warto zaznaczyć, że wszystkie kobiety biorące w nim udział zrobiły to dobrowolnie.

Następny artykuł