Ciąża: palące mamy
fot. pixabay.com/Greyerbaby
Autor Karol Zaborowski - 31 Października 2019

Mamy chwalą się, że palą podczas ciąży. "Paliłam przy każdej ciąży mam już trójkę dzieci"

Ciąża jest czasem, kiedy wiele mam zaczyna myśleć przede wszystkim o swoim dziecku. Niestety niektóre z mam nie potrafią odmówić sobie pewnych przyjemności, mimo że wiadomo, iż szkodzą ich dzieciom. Co więcej, otarcie chwalą się tym w internecie.

Ciąża stanowi czas, w którym wiele mam decyduje się na zerwanie ze starymi nałogami, które mogą zaszkodzić ich dzieciom. Nie od dziś wiadomo, że zarówno alkohol, jak i nikotyna znacząco odbijają się na naszym zdrowiu, dlatego też kobiety w ciąży powinny ich unikać. Niestety nie wszystkie przyszłe mamy wychodzą z takiego założenia, co doskonale widać po wielu komentarzach w internecie.

Na grupach poświęconych macierzyństwu, jak i samej ciąży można znaleźć całe wątki poświęcone palącym kobietom, które spodziewają się dzieci. Znacząca większość internautek otwarcie krytykuje takie postępowanie, jednak jest też liczna grupa kobiet, które nie widzą w tym nic złego. Można wręcz odnieść wrażenie, że chwalą się swoim nałogiem.

Anna Dymna jest poważnie chora. Niemal nikt o tym nie wieAnna Dymna jest poważnie chora. Niemal nikt o tym nie wieCzytaj dalej

Nawet ciąża ich nie powstrzymała przed nałogiem

Nie da się ukryć, że jeszcze kilkanaście lat temu paliło się dosłownie wszędzie i nikt nie przykładał specjalnej wagi do tego, czy w towarzystwie są osoby wolne od tego nałogu, czy też właśnie kobiety w ciąży. Jednak wraz z rozwojem medycyny zaczęły wychodzić na jaw skutki, jakie niesie ze sobą ten jakże popularny nałóg.

Nikotyna jest jedną z najsilniejszych substancji uzależniających, a zawarte w dymie substancje smoliste mają silne działanie rakotwórcze. Są to fakty potwierdzone wieloma badaniami, którym nie sposób zaprzeczyć. Oczywiście nie oznacza to, że każdy palacz umrze na raka płuc, ponieważ jest to bardzo indywidualna kwestia. Jednak palenie w czasie ciąży może prowadzić do wielu powikłań u dziecka.

Mimo to wciąż można spotkać wiele kobiet, które w czasie ciąży nie stronią od codziennego dymka i wcale się z tym nie kryją. Na łamach portalu Mamadu.pl, pojawiło się wiele przerażających wręcz komentarzy opublikowanych właśnie przez palące mamy.

- A wasi mężowie też nie pili np. piwa, jak staraliście się o dziecko? Ja nie mogę pojąć, że większość z was takie idealne matki i ogólnie pewnie kochające rodziny- szkoda, że to pewnie większość tylko na forum takie idealne. Paliłam trzema ciążami i moje dzieci rodziły się zdrowe. Najmłodsza w zamartwicy, ale nie przez fajki a przez zawinięcie się pępowiną - [pisownia oryginalna] czytamy w jednym z komentarzy.

- Ja też paliłam przy każdej ciąży mam już troje wspaniałych dzieci. I uważam, że post jest super. Bo każda wie, czym to grozi i zrobi jak uważa - [pisownia oryginalna] pisze jedna z internautek.

- Ja popalałam, a na dodatek w moim domu każdy palił i to gdzie chciał. Rodzice uważają, że tylko czynne szkodzi (choć na szczęście przy córce nigdy nie palą) - [pisownia oryginalna] dodaje kolejna mama.

Ciężko uwierzyć, że kobiety potrafią w tak lekki i nieskrępowany opowiadać o tym, że świadomie pisać, że narażały swoje dzieci na poważne niebezpieczeństwo. Na szczęście w tych przypadkach dzieci urodziły się zdrowe, jednak jest to prawdziwe igranie z ogniem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rakotwórcza substancja znika ze sklepów. W Polsce zajadają ją tysiące dzieci
  2. Antyszczepionkowy lekarz Hubert Czerniak pozbawiony prawa wykonywania zawodu. Świetna decyzja sądu!
  3. Migrena dotyka więcej osób niż cukrzyca czy nowotwory. Przedstawiamy listę produktów, które mogą ją wywoływać

Następny artykuł