ciśnienie: sposoby na obniżenie
fot. https://pixabay.com/ geraldoswald62
Autor Klaudia Gaicka - 6 Lipca 2020

Jak skutecznie obniżyć ciśnienie krwi? Sprawdzone i bezpieczne metody

Ciśnienie krwi jest bardzo ważne, wszelkie jego zaburzenia wpływają negatywnie na nasz cały organizm. Szczególnie niebezpieczne jest nadciśnienie, które może doprowadzić do wielu groźnych chorób. Poznaj wybrane metody na skuteczne obniżenie ciśnienia tętniczego. Ta wiedza może uratować ciebie lub twoich najbliższych.

Ciśnienie krwi dorosłego człowieka wynosi średnio 120/80 mm (pierwsza liczba określa ciśnienie skurczowe). Wartości te mogą się oczywiście wahać w zależności od wielu czynników, jednak powinny mieścić się w przyjętych ramach. Ciśnienie skurczowe powinno wynosić pomiędzy 90, a 135 mm Hg, z kolei rozkurczowe 50-90 mm Hg.

Andrzej Duda zabrał głos w sprawie obowiązkowych szczepień. Jego słowa wywołały burzęAndrzej Duda zabrał głos w sprawie obowiązkowych szczepień. Jego słowa wywołały burzęCzytaj dalej

Ciśnienie krwi można spróbować obniżyć

Jak podaje portal Polki.pl, zbyt wysokie ciśnienie jest niesamowicie częstym problemem. Eksperci szacują, że ten problem dotyczy blisko 1,1 miliarda osób na świecie. To oznacza, że skutki zbyt wysokiego ciśnienia odczuwa blisko 14,5% całej ludności. W Polsce wskaźnik ten jest jeszcze wyższy, ponieważ zbyt wysokie ciśnienie ma około 30% społeczeństwa.

Pierwszym sposobem na obniżenie ciśnienia jest utrata zbędnych kilogramów i utrzymywanie prawidłowej wagi. Nawet ⅔ przypadków nadciśnienia jest bezpośrednio powiązana ze zbyt dużą masą ciała. Eksperci udowodnili, że każde zrzucone 10 kg wagi pozwala znacząco zmniejszyć ciśnienie.

Rzucenie palenia co prawda nie obniży ciśnienia, ale znacząco zmniejszy ryzyko wystąpienia zmian w naczyniach krwionośnych. Osoby palące z nadciśnieniem są dodatkowo narażone na jego przykre skutki.

Regularna aktywność fizyczna (umiarkowana) pomaga w bezpieczny sposób obniżyć ciśnienie krwi. Dodatkowo badania wykazały, że aktywność w młodym wieku, pomaga nam zminimalizować ryzyko wystąpienia nadciśnienie w dorosłości.

Z występowaniem nadciśnienia związane jest również spożycie alkoholu. Jeżeli zależy ci na niższym ciśnieniu tętniczym, ogranicz spożywanie tego typu napojów. Dodatkowo powinieneś szczególnie uważać, przyjmując leki hipotensyjne, alkohol osłabia działanie leków hipotensyjnych.

Dzisiaj grzeje: 1. Wczesne objawy raka jelita grubego. Szybkie rozpoznania zwiększa szanse na wyleczenie

2. Najbardziej pojemne kombi na rynku. Tanie, przestronne samochody dla rodziny

Jednym z podstawowych elementów diety hipotensyjnej jest ograniczenie spożycia soli. Co ważne, sól, którą spożywamy każdego dnia, nie ogranicza się jedynie do szczypty, którą solimy ziemniaki i sos. Zdecydowana większość soli dostaje się do naszego organizmu potajemnie w przetworzonych produktach kupowanych w sklepach.

Ciekawą alternatywą dla osób najbardziej zaangażowanych jest przejście na dietę DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension). Jej skuteczność jest udowodniona wieloma badaniami. Stosowanie wszelkich metod i zmian, trzeba omówić wcześniej z lekarzem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromny rój pszczół w restauracji. Czegoś takiego nigdy nie widzieliście
  2. Pilny apel Janiny Ochojskiej do Andrzeja Dudy. Nie wytrzymała, ma dość i oczekuje konkretnych deklaracji;
  3. Wielka tragedia w kopalni w Azji. Nie żyje ponad 160 osób
  4. 4-latek trafił w ręce prawdziwych potworów. Zamiast opieki otrzymał tortury, których niestety nie wytrzymał
  5. Kobieta była przekonana, że brzuch boli ją przez miesiączkę. Niestety nie dożyła kolejnego dnia
  6. Nie żyje popularny mistrz świata. Stracił życie w ekstremalnych okolicznościach, dramatyczne szczegóły

Następny artykuł