Ciśnienie: niskie
pixabay_geraldoswald62
Autor Damian Witoń - 29 Czerwca 2020

Niskie ciśnienie. Ważne wskazówki dla osób, które się z nim zmagają

Ciśnienie spadające poniżej normy przyczynia się do powstania wielu uciążliwych dolegliwości. Warto wiedzieć, jakie są jego przyczyny i objawy oraz co robić, gdy u nas wystąpi.

Ciśnienie poniżej wyniku uznawanego za normę nazywane jest przez specjalistów hipotonią. Może mieć wiele przyczyn, a także wywoływać liczne, nieprzyjemne objawy. Warto zatem wiedzieć, co najczęściej odpowiada za jego występowanie oraz jak sobie z nim radzić.

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje mistrzyni EuropyMedia obiegła smutna wiadomość. Nie żyje mistrzyni EuropyCzytaj dalej


Ciśnienie spadające poniżej normy może być bardzo uciążliwe. Istnieją jednak pewne sposoby, aby sobie z nim poradzić


Chociaż niskie ciśnienie w większości przypadków nie wymaga leczenia, to jednak może przysporzyć wielu problemów osobie, która się z nim zmaga. Najczęściej obserwowane jest u kobiet i dorastających dziewcząt. Wiąże się zazwyczaj z zawrotami głowy, które mogą nasilać się wraz ze zmianą pogody. Na szczęście istnieją skuteczne metody pozwalające poradzić sobie z dokuczliwą dolegliwością.

O niedociśnieniu mówimy wtedy, kiedy jego wartość spada poniżej 90/60 mmHg u kobiet i 100/70 mmHg u mężczyzn. Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, cierpi na nie od 1 do 2% populacji dorosłych ludzi. Jest zdecydowanie mniej groźne od nadciśnienia, mimo tego nie warto go lekceważyć.

Głównymi objawami hipotonii są zawroty głowy, mroczki przed oczami, zaburzenia rytmu serca, przyspieszone tętno, blada twarz, ręce i stopy, napady nudności, omdlenia, nocne poty, uczucie zmęczenia oraz kłopoty z koncentracją.

Niskie ciśnienie może być spowodowane niektórymi chorobami, takimi jak anemia, niedoczynność nadnerczy, padaczka czy cukrzyca. Bywa też, że występuje u osób, które doznały rozległych oparzeń ciała, odwodniły swój organizm lub zmagają się z nadmiernym stresem. Może również towarzyszyć przyjmowaniu pewnych leków. Jeżeli występuje u nas szczególnie często, warto skonsultować się z lekarzem.

Dzisiaj grzeje: 1. Objawy niewydolności serca. Niebezpieczna choroba, którą ma już ponad milion Polaków

2. Nawet 12 tys. zł do emerytury, Senat przyjął ustawę bez poprawek. Fenomenalne wieści dla 74 tys. emerytów

Hipotonia w skrajnych przypadkach prowadzi do omdleń osób, które są nią dotknięte. Istnieją pewne sposoby, aby pomóc sobie w momencie, gdy czujemy, że tracimy przytomność. Jednym z nich jest opuszczenie głowy poniżej poziomu serca. Warto również sięgnąć po szklankę zimnej wody, pamiętając jednocześnie, aby pić ją małymi łykami. Specjaliści zalecają również poluzowanie ubrania, które może utrudniać oddychanie, a także zapewnienie sobie dostępu do świeżego powietrza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zaskakująca decyzja popularnego kebaba. Nie masz maseczki? Nie będziesz obsłużony
  2. Ksiądz, który okrutnie i nieludzko krzywdził i wykorzystywał nastolatków, chciał ułaskawienia od Dudy. Otrzymał "kościelną karę śmierci"
  3. Ciągłe zmęczenie i senność nie powinny być lekceważone. Mogą świadczyć o poważnej chorobie
  4. Jego niedobór katastrofalnie wpływa na organizm człowieka. Pierwsze oznaki powinny być sygnałem do działania
  5. Nie żyje wybitny muzyk. Jego utworów słuchały miliony ludzi z całego świata
  6. Wybaczyła mu rzekomą zdradę? Reprezentant Polski i piękna modelka znów są razem

Następny artykuł