Od 8 miesięcy zmaga się z koronawirusem. Nauczycielka ma "długi COVID", jak objawia się choroba?

COVID u nauczycielki z Belfastu
unsplash.com/David Mao
Autor Barbara Bujar12.11.2020

W marcu testy potwierdziły u niej COVID-19. Choć od tego czasu minęło już osiem miesięcy, kobieta wciąż zmaga się z uciążliwymi objawami. Ostatnio została zwolniona z pracy. System opieki zdrowotnej jednak milczy. Szpitale dla ozdrowieńców, którzy cierpią z powodu powikłań, nazywanych „długim covidem”, powstają tylko w poszczególnych krajach.

Nauczycielka z Belfastu opowiedziała o długim covidzie – przypadłości, z którą zmaga się coraz więcej ozdrowieńców. Według ustaleń serwisu internetowego Radia Zet długofalowe objawy zakażenia dotyczą aż 10 procent osób, które teoretycznie pokonały chorobę. Mimo to wciąż nie wróciły do pełnej sprawności.

W przypadku irlandzkiej nauczycielki uporczywe dolegliwości nie odpuszczają już od ośmiu miesięcy. W związku z tym jej życie codzienne jest mocno utrudnione. W rozmowie z portalem Femail kobieta wyznała, co doskwiera jej najbardziej.

Tragiczna wiadomość obiegła media. Nie żyje wybitna PolkaTragiczna wiadomość obiegła media. Nie żyje wybitna PolkaCzytaj dalej

Długi covid. Jak się objawia?

48-letnia Margaret McAtamney o chorobie dowiedziała się w marcu, kiedy testy potwierdziły u niej zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Choć samą infekcję udało jej się pokonać dosyć szybko, ślad po niej towarzyszy kobiecie do dziś. Od ponad pół roku objawy nie chcą ustąpić. Nauczycielka cierpi przede wszystkim z powodu silnych duszności i męczącego kaszlu.

Długofalowe dolegliwości 48-latki sprawiły, że jej obecność w pracy była niemożliwa. Z tego powodu kobieta został ostatnio zwolniona. Dodatkowo musiała zawiesić prace nad zakładaniem własnej firmy. Jak stwierdziła, pozostało jej żyć z oszczędności.

W takim przypadku Margaret McAtamney przydałaby się jakakolwiek pomoc. Niestety ani ona, ani pacjenci w podobnej sytuacji, nie mogą liczyć na żadne wsparcie ze strony państwa. Udzielają go sobie nawzajem w jednej z grup na Facebooku. Wszyscy czują, że system – przede wszystkim zdrowotny – całkowicie o nich zapomniał.

W wielu krajach europejskich powstają specjalne ośrodki dla takich pacjentów jak Margaret McAtamney. Do tej pory o powołaniu takich placówek poinformowały m.in. Włochy, Anglia oraz Polska. Niestety, w Irlandii na temat opieki dla ozdrowieńców zmagającym się z długim covidem wciąż nic nie wiadomo.

Pacjenci kwalifikujący się do ośrodków rehabilitacyjnych, którzy przeszli zakażenie koronawirusem, zazwyczaj odczuwają te same dolegliwości. Do charakterystycznych objawów długiego covid zalicza się: chroniczne zmęczenie, bóle mięśni, problemy z oddychaniem, zespół stresu pourazowego oraz tzw. mgłę mózgową.

Dzisiaj grzeje: 1.Rada Koalicji Zjednoczonej Prawicy podjęła decyzję. Dotyczy twardego lockdownu w Polsce
2.Owczarek własnym ciałem bronił pana przed włamywaczami. Zapłacił wysoką cenę
3.Lekarka zmarła dwa dni po porodzie. Niepokojące objawy dawały o sobie znać kilka tygodni przed tragedi

Jak odróżnić COVID-19 od grypy i przeziębienia? Kluczowe jest kilka szczegółów, dziś każdy powinien je znaćJak odróżnić COVID-19 od grypy i przeziębienia? Kluczowe jest kilka szczegółów, dziś każdy powinien je znaćCzytaj dalej

W Polsce wskazane dolegliwości będą leczone w Głuchołazach. W powołanym tam ośrodku znajduje się 60 łóżek dla pacjentów. Aby dostać się pod opiekę specjalistów, konieczne jest uzyskanie skierowania na rehabilitację od lekarza.

Specjalny ośrodek został również utworzony w Smolnikach. Tam praca personelu koordynowana będzie przez Szpital Psychiatryczny w Suwałkach, a pacjenci uzyskają pomoc w zakresie leczenia psychicznych zaburzeń pocovidowych.

6-latka pokonała koronawirusa. Niestety to nie koniec jej walki6-latka pokonała koronawirusa. Niestety to nie koniec jej walkiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jeśli chcesz wysłać prezent na święta, lepiej się spiesz. Poczta Polska podała dwie ważne daty
  2. Mężczyzna stworzył działający miecz świetlny. Fan Gwiezdnych Wojen popisał się niesamowitym wynalazkiem
  3. 5 skutecznych sposobów na zwiększenie odporności organizmu. Warto o nich pamiętać szczególnie w sezonie jesienno-zimowym
  4. Ciężarna szukała pomocy w sklepie. Odmówiono jej przez jedno z obostrzeń
  5. Jeden z najczęstszych objawów COVID-19. Nawet po wyzdrowieniu może się utrzymywać przez długie miesiące
  6. Dziewczyna reprezentanta Polski szokuje. On jest na kadrze, ona pokazuje swoje wdzięki w samym szlafroku, zdjęcie tylko dla dorosłych (FOTO)
  7. Uczniowie niedługo wrócą do szkół? Podano datę i warunek, który musi zostać spełniony

Następny artykuł