Lekarze pilnie ostrzegają. Jeden z najwcześniejszych objawów COVID-19, większość Polaków go ignoruje

Zmiany skórne zostały uznane za jeden z najczęściej występujących objawów COVID-19. Według dermatologów podobne dolegliwości zdarzają się u coraz większej grupy zakażonych pacjentów. Zalicza się do nich między innymi ogniska krwotoczne oraz siność siateczkowatą. Lekarze apelują, by nie lekceważyć żadnego z symptomów.
Rozmowy na temat objawów COVID-19 nie milkną. Obok suchego kaszlu, gorączki, zmęczenia i duszności, które uznawane są za podstawowe symptomy infekcji, co chwilę stawiane są coraz to nowsze dolegliwości. Tym razem obserwacje lekarzy skupiły się na zmianach skórnych.
Zmiany skórne objawem COVID-19. Lekarze podają sześć typów
Jak donosi Wirtualna Polska, jednym z lekarzy, który poinformował o najnowszych obserwacjach związanych z objawami COVID-19, jest dr Adam Szewczyk. Chirurg zaapelował do Polaków, by nie lekceważyli dolegliwości skórnych, które mogą świadczyć o rozwoju infekcji. W takim przypadku zachęcił do kontaktu ze specjalistą.
- Ostatnio dużo doniesień o niepokojących zmianach skórnych i krążenia po COVID-19... Jeżeli zauważyliście u siebie lub bliskich chorych i ozdrowieńców podobne zmiany proponuję kontakt z lekarzem – przekazał dr Szewczyk cytowany przez WP abc Zdrowie.
Z ustaleń medyków wynika, że zmiany skórne u pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 pojawiają się w różnych postaciach. Badania w tym kierunku odbyły się między innymi we Włoszech i Hiszpanii. Zainteresowali się nimi także polscy lekarze.
- Z dotychczasowych obserwacji wynika, że u zakażonych koronawirusem najczęściej występują zmiany plamisto-grudkowe i rumieniowo-grudkowe (ponad 40 proc. wszystkich przypadków). Kolejną grupę stanowią zmiany pseudoodmrozinowe, czyli tzw. palce covidowe (ok. 20 proc. przypadków) oraz zmiany pokrzywkowe (ok. 10 proc.), a także zmiany pęcherzykowe, które są dość charakterystyczne dla wszystkich infekcji wirusowych – mówiła w rozmowie z WP abc Zdrowie kierowniczka Kliniki Dermatologii CMKP Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, prof. dr hab. n. med. Irena Walecka.
Zmiany plamisto-grudkowe, o których wspomniała prof. Walecka, najczęściej mają pojawiać się wraz z bardziej typowymi objawami COVID-19. Palce covidowe to natomiast symptom, z którym lekarze nie spotkali się nigdy wcześniej. Występują u około 19 procent chorych i przypominają odmrożenia, które z czasem przechodzą w pęcherze lub owrzodzenia.
Podczas infekcji u pacjentów mogą pojawić się także zmiany pęcherzykowe. Objaw jest charakterystyczny i przypomina wysypkę, która występuje u dzieci podczas ospy wietrznej. Pojawia się u około 9 procent chorych i zazwyczaj można zaobserwować go na kończynach. W pewnym momencie – tak jak w przypadku ospy – krosty zaczynają swędzieć.
Niewielka grupa pacjentów ma zmagać się także z sinością siateczkowatą, która spowodowana jest problemami naczyniowymi i objawia się fioletowymi plamami na skórze. Specjaliści zwracają też uwagę na rozlane ogniska krwotoczne. Symptom ma występować najrzadziej i również wiązać się z powikłaniami naczyniowymi.
Teksty wybrane dla Ciebie:
- Zmiany skórne często są takim sygnałem ostrzegawczym, bo dotyczą w zdecydowanej większości osób bezobjawowych, które nieświadomie mogą zarażać innych. W celu weryfikacji rozpoznania, żeby wykluczyć zmiany polekowe u wszystkich pacjentów, którzy są w trakcie leczenia z powodu infekcji koronawirusem i mają zmiany skórne, wykonujemy badanie histopatologiczne – dodała prof. Walecka.
Zobacz także w naszych serwisach:
- W "Milionerach" spytali o herb. Mało kto zna odpowiedź
- Stało się, wielka katastrofa. Gigantyczne urządzenie się zawaliło, naukowcy są załamani
- Policjanci skuli kajdankami pracownika SOR-u. Później przewieźli go na komisariat
- Wyjaśniamy, jak obniżyć cholesterol. Chodzi o jedną kluczową kwestię
- Lekarze w całej Europie rozkładają ręce. Ostatnia deska ratunku dla małego Frania
- Suczka własnym ciałem broniła szczeniąt przed ratownikami
- Sylwester 2020: Premier właśnie przekazał, na co musimy się przygotować