Lekarze pilnie ostrzegają. Jeden z najwcześniejszych objawów COVID-19, większość Polaków go ignoruje

COVID-19 - zmiany skórne
.
Autor Barbara Bujar01.12.2020

Zmiany skórne zostały uznane za jeden z najczęściej występujących objawów COVID-19. Według dermatologów podobne dolegliwości zdarzają się u coraz większej grupy zakażonych pacjentów. Zalicza się do nich między innymi ogniska krwotoczne oraz siność siateczkowatą. Lekarze apelują, by nie lekceważyć żadnego z symptomów.

Rozmowy na temat objawów COVID-19 nie milkną. Obok suchego kaszlu, gorączki, zmęczenia i duszności, które uznawane są za podstawowe symptomy infekcji, co chwilę stawiane są coraz to nowsze dolegliwości. Tym razem obserwacje lekarzy skupiły się na zmianach skórnych.

Nowe raportowanie statystyk zakażeń koronawirusem? NFZ wydał zarządzenieNowe raportowanie statystyk zakażeń koronawirusem? NFZ wydał zarządzenieCzytaj dalej

Zmiany skórne objawem COVID-19. Lekarze podają sześć typów

Jak donosi Wirtualna Polska, jednym z lekarzy, który poinformował o najnowszych obserwacjach związanych z objawami COVID-19, jest dr Adam Szewczyk. Chirurg zaapelował do Polaków, by nie lekceważyli dolegliwości skórnych, które mogą świadczyć o rozwoju infekcji. W takim przypadku zachęcił do kontaktu ze specjalistą.

- Ostatnio dużo doniesień o niepokojących zmianach skórnych i krążenia po COVID-19... Jeżeli zauważyliście u siebie lub bliskich chorych i ozdrowieńców podobne zmiany proponuję kontakt z lekarzem – przekazał dr Szewczyk cytowany przez WP abc Zdrowie.

Z ustaleń medyków wynika, że zmiany skórne u pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 pojawiają się w różnych postaciach. Badania w tym kierunku odbyły się między innymi we Włoszech i Hiszpanii. Zainteresowali się nimi także polscy lekarze.

- Z dotychczasowych obserwacji wynika, że u zakażonych koronawirusem najczęściej występują zmiany plamisto-grudkowe i rumieniowo-grudkowe (ponad 40 proc. wszystkich przypadków). Kolejną grupę stanowią zmiany pseudoodmrozinowe, czyli tzw. palce covidowe (ok. 20 proc. przypadków) oraz zmiany pokrzywkowe (ok. 10 proc.), a także zmiany pęcherzykowe, które są dość charakterystyczne dla wszystkich infekcji wirusowych – mówiła w rozmowie z WP abc Zdrowie kierowniczka Kliniki Dermatologii CMKP Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, prof. dr hab. n. med. Irena Walecka.

Zmiany plamisto-grudkowe, o których wspomniała prof. Walecka, najczęściej mają pojawiać się wraz z bardziej typowymi objawami COVID-19. Palce covidowe to natomiast symptom, z którym lekarze nie spotkali się nigdy wcześniej. Występują u około 19 procent chorych i przypominają odmrożenia, które z czasem przechodzą w pęcherze lub owrzodzenia.

Podczas infekcji u pacjentów mogą pojawić się także zmiany pęcherzykowe. Objaw jest charakterystyczny i przypomina wysypkę, która występuje u dzieci podczas ospy wietrznej. Pojawia się u około 9 procent chorych i zazwyczaj można zaobserwować go na kończynach. W pewnym momencie – tak jak w przypadku ospy – krosty zaczynają swędzieć.

Niewielka grupa pacjentów ma zmagać się także z sinością siateczkowatą, która spowodowana jest problemami naczyniowymi i objawia się fioletowymi plamami na skórze. Specjaliści zwracają też uwagę na rozlane ogniska krwotoczne. Symptom ma występować najrzadziej i również wiązać się z powikłaniami naczyniowymi.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Właściwości zdrowotne mandarynek. Wiele osób nie wyobraża sobie bez nich świątWłaściwości zdrowotne mandarynek. Wiele osób nie wyobraża sobie bez nich świątCzytaj dalej

- Zmiany skórne często są takim sygnałem ostrzegawczym, bo dotyczą w zdecydowanej większości osób bezobjawowych, które nieświadomie mogą zarażać innych. W celu weryfikacji rozpoznania, żeby wykluczyć zmiany polekowe u wszystkich pacjentów, którzy są w trakcie leczenia z powodu infekcji koronawirusem i mają zmiany skórne, wykonujemy badanie histopatologiczne – dodała prof. Walecka.

RMF FM: W pracy jednak bez maseczki? Rząd szykuje kolejną zmianę rozporządzeniaRMF FM: W pracy jednak bez maseczki? Rząd szykuje kolejną zmianę rozporządzeniaCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł