Lekarze biją na alarm. Jeśli masz niedobór jednej rzeczy, możesz zachorować na Covid-19, można ją uzupełnić w banalny sposób

COVID-19 a niedobór witaminy D
pixabay.com/OrnaW
Autor Natalia Niewczas02.11.2020

Choroba COVID-19 wciąż skrywa przed dzisiejszą medycyną wiele zagadek. Niewykluczone, że istnieje powiązanie między zakażeniem koronawirusem a powstałym w organizmie niedoborem. Sugerują to ostatnie analizy przeprowadzone przez naukowców z Hiszpanii.

Niedobór jednej z witamin może mieć związek z chorobą COVID-19. Zdają się potwierdzać to ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Hiszpanii. U ponad 80% badanych z potwierdzonym zakażeniem stwierdzono niedobór witaminy D.

Jerzy Owsiak przekazał ważny apel. „Nie demontujcie oddziałówJerzy Owsiak przekazał ważny apel. „Nie demontujcie oddziałów"Czytaj dalej


Choroba COVID-19 a niedobór witaminy D w organizmie


Analizy naukowców z Hospital Universitario Marqués de Valdecilla sugerują, że istnieje pewien związek pomiędzy chorobą COVID-19 a deficytem witaminy D w organizmie pacjenta. By to potwierdzić, przeanalizowali ponad 200 przypadków zakażenia koronawirusem.


Jak podaje potal portal.abczdrowie.pl, naukowcy z Hiszpanii przeanalizowali aż 216 przypadków zachorowania na COVID-19 potwierdzonych w marcu 2020 roku. Okazało się, że aż 80% pacjentów miało niedobór witaminy D.


Naukowcy potwierdzili również, że mężczyźni mieli większy niedobór witaminy D niż kobiety. U pacjentów z potwierdzonym deficytem dodatkowo obserwowano podwyższenie markerów oznaczających rozwój stanu zapalnego.


Z 216 chorych na COVID-19 osób wyizolowano grupę 19 pacjentów, którzy profilaktycznie zażywali witaminę D przez okres ponad 3 miesięcy przed potwierdzeniem infekcji. W grupie kontrolnej natomiast znalazło się 197 osób - niedobór potwierdzono u 47% badanych.


Naukowcy zaobserwowali większy deficyt witaminy D wśród pacjentów chorych na COVID-19 niż ten, który odnotowali w grupie kontrolnej. Warto jednak podkreślić, iż autorzy badania nie potwierdzili żadnego związku z brakiem witaminy D w organizmie a zwiększonym ryzykiem ciężkiego przebiegu infekcji czy większą śmiertelnością.

Dzisiaj grzeje: 1.Najnowsze wyniki badań. Prosta metoda, która chroni przed koronawirusem lepiej niż maseczki?
2.Zacznie się 18 listopada dokładnie o 18:00, mamy potwierdzenie. Ogromne utrudnienia, pojawią się tłumy
3. Czuła silny ból brzucha. Kiedy lekarze odkryli przyczynę, mąż od razu złożył wniosek o rozwód

Jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u kobiet. Pierwszych objawów choroby nigdy nie należy lekceważyćJeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u kobiet. Pierwszych objawów choroby nigdy nie należy lekceważyćCzytaj dalej


- Musimy poczekać na wyniki trwających dużych i odpowiednio zaprojektowanych badań, aby określić, czy witamina D może zapobiec infekcji SARS-CoV-2 lub zmniejszyć jej nasilenie - zaznacza jeden z głównych autorów badania, dr José L. Hernandez.

Choć, jak twierdzi dr Hernandez, podawanie witaminy D osobom z grupy ryzyka jest uzasadnione, z jej suplementacją nie należy przesadzać. Podkreśla to polski profesor Włodzimierz Gut.


- Ale na witaminę D nie można się teraz "rzucić", bo może dojść do hiperwitaminozy, której konsekwencjami może być m.in. uszkodzenie narządów takich jak np. nerki, wątroba czy żołądek. Konsumpcja bez oznaczania poziomu witaminy D może skończyć się tragedią. Jeżeli badania nie wskażą niedoboru witaminy, nie należy jej sumplementować - przypomina ekspert.

COVID-19 w galerii handlowej w Polsce. Mimo zagrożenia pracownicy nie zostali skierowani na kwarantannęCOVID-19 w galerii handlowej w Polsce. Mimo zagrożenia pracownicy nie zostali skierowani na kwarantannęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tusk nie mógł się powstrzymać, mocne słowa i zdjęcie z plaży podbijają sieć. Polskie morze zachwyca nawet późną jesienią
  2. Polacy coraz rzadziej korzystają z gotówki. Wszystko przesuwa się w stronę elektronicznych płatności, ogromne zmiany
  3. Tragiczne wieści, nie żyje 16-latka. Dziewczyna brała udział w popularnym programie rozrywkowym
  4. Najbardziej nietypowe objawy nowotworów. Łatwo je przeoczyć, niestety błąd może mieć najwyższą cenę
  5. Anna Lewandowska zdradziła swój przepis na zdrowie. Pyszny i pomoże zwalczyć choroby (FOTO)
  6. Dziecko przytuliło się do brzucha kota. Sekundy później stała się bardzo dziwna rzecz
  7. Michał Wiśniewski zdradził imię 5. dziecka. Fani wprost oniemieli, wspiął się na wyżyny kreatywności

Następny artykuł