Lekarze biją na alarm. Jeśli masz niedobór jednej rzeczy, możesz zachorować na Covid-19, można ją uzupełnić w banalny sposób

Choroba COVID-19 wciąż skrywa przed dzisiejszą medycyną wiele zagadek. Niewykluczone, że istnieje powiązanie między zakażeniem koronawirusem a powstałym w organizmie niedoborem. Sugerują to ostatnie analizy przeprowadzone przez naukowców z Hiszpanii.
Niedobór jednej z witamin może mieć związek z chorobą COVID-19. Zdają się potwierdzać to ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Hiszpanii. U ponad 80% badanych z potwierdzonym zakażeniem stwierdzono niedobór witaminy D.
Choroba COVID-19 a niedobór witaminy D w organizmie
Analizy naukowców z Hospital Universitario Marqués de Valdecilla sugerują, że istnieje pewien związek pomiędzy chorobą COVID-19 a deficytem witaminy D w organizmie pacjenta. By to potwierdzić, przeanalizowali ponad 200 przypadków zakażenia koronawirusem.
Jak podaje potal portal.abczdrowie.pl, naukowcy z Hiszpanii przeanalizowali aż 216 przypadków zachorowania na COVID-19 potwierdzonych w marcu 2020 roku. Okazało się, że aż 80% pacjentów miało niedobór witaminy D.
Naukowcy potwierdzili również, że mężczyźni mieli większy niedobór witaminy D niż kobiety. U pacjentów z potwierdzonym deficytem dodatkowo obserwowano podwyższenie markerów oznaczających rozwój stanu zapalnego.
Z 216 chorych na COVID-19 osób wyizolowano grupę 19 pacjentów, którzy profilaktycznie zażywali witaminę D przez okres ponad 3 miesięcy przed potwierdzeniem infekcji. W grupie kontrolnej natomiast znalazło się 197 osób - niedobór potwierdzono u 47% badanych.
Naukowcy zaobserwowali większy deficyt witaminy D wśród pacjentów chorych na COVID-19 niż ten, który odnotowali w grupie kontrolnej. Warto jednak podkreślić, iż autorzy badania nie potwierdzili żadnego związku z brakiem witaminy D w organizmie a zwiększonym ryzykiem ciężkiego przebiegu infekcji czy większą śmiertelnością.
Dzisiaj grzeje: 1.Najnowsze wyniki badań. Prosta metoda, która chroni przed koronawirusem lepiej niż maseczki?
2.Zacznie się 18 listopada dokładnie o 18:00, mamy potwierdzenie. Ogromne utrudnienia, pojawią się tłumy
3. Czuła silny ból brzucha. Kiedy lekarze odkryli przyczynę, mąż od razu złożył wniosek o rozwód
- Musimy poczekać na wyniki trwających dużych i odpowiednio zaprojektowanych badań, aby określić, czy witamina D może zapobiec infekcji SARS-CoV-2 lub zmniejszyć jej nasilenie - zaznacza jeden z głównych autorów badania, dr José L. Hernandez.
Choć, jak twierdzi dr Hernandez, podawanie witaminy D osobom z grupy ryzyka jest uzasadnione, z jej suplementacją nie należy przesadzać. Podkreśla to polski profesor Włodzimierz Gut.
- Ale na witaminę D nie można się teraz "rzucić", bo może dojść do hiperwitaminozy, której konsekwencjami może być m.in. uszkodzenie narządów takich jak np. nerki, wątroba czy żołądek. Konsumpcja bez oznaczania poziomu witaminy D może skończyć się tragedią. Jeżeli badania nie wskażą niedoboru witaminy, nie należy jej sumplementować - przypomina ekspert.
ZOBACZ TAKŻE:
- Tusk nie mógł się powstrzymać, mocne słowa i zdjęcie z plaży podbijają sieć. Polskie morze zachwyca nawet późną jesienią
- Polacy coraz rzadziej korzystają z gotówki. Wszystko przesuwa się w stronę elektronicznych płatności, ogromne zmiany
- Tragiczne wieści, nie żyje 16-latka. Dziewczyna brała udział w popularnym programie rozrywkowym
- Najbardziej nietypowe objawy nowotworów. Łatwo je przeoczyć, niestety błąd może mieć najwyższą cenę
- Anna Lewandowska zdradziła swój przepis na zdrowie. Pyszny i pomoże zwalczyć choroby (FOTO)
- Dziecko przytuliło się do brzucha kota. Sekundy później stała się bardzo dziwna rzecz
- Michał Wiśniewski zdradził imię 5. dziecka. Fani wprost oniemieli, wspiął się na wyżyny kreatywności