Niepokojące wyniki badań. Jakie zmiany występują w ciele 3 miesiące po przejściu COVID-19?

COVID-19 długofalowe skutki
pixabay.com/Engin_Akyurt
Autor Natalia Niewczas05.11.2020

Choroba COVID-19 wciąż skrywa przed dzisiejszą medycyną wiele tajemnic. Niepewne pozostają długofalowe skutki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Z najnowszych ustaleń naukowców wynika, że pacjenci jeszcze długo po infekcji mogą borykać się z problemami zdrowotnymi.

Naukowcy sądzą, że choroba COVID-19 może dawać się pacjentowi we znaki na długo po przebyciu infekcji. By to potwierdzić, eksperci z University of Oxford przeanalizowali ponad 50 przypadków zakażenia. Są zdania, że w ciągu trzech miesięcy od zachorowania na COVID-19 pacjenci wciąż mogą doświadczać problemów ze zdrowiem, w tym nieprawidłowości w pracy niektórych narządów.

Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Każdy powinien się z nim zapoznać, chodzi o kwarantannęWażny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Każdy powinien się z nim zapoznać, chodzi o kwarantannęCzytaj dalej


Długofalowe skutki choroby COVID-19


Uczeni z University of Oxford sądzą, że niepożądane skutki choroby COVID-19 mogą utrzymywać się nawet do trzech miesięcy po potwierdzeniu zakażenia. Do powikłań po infekcji zaliczają między innymi utrzymujące się duszności i stany zapalne.


Jak podaje portal webniusy.com, naukowcy wzięli pod lupę 58 przypadków zachorowania na COVID-19 potwierdzonych w okresie od marca do maja 2020. Przebieg infekcji u poszczególnych pacjentów oceniono na umiarkowany bądź ciężki.


Grupie badanych wykonano między innymi rezonans magnetyczny i spirometrię. Naukowcy dokładnie ocenili stan poszczególnych narządów chorych, w tym mózgu, płuc czy nerek.


Z analiz uczonych wynika, że aż 64% pacjentów z potwierdzoną chorobą COVID-19 borykało się z dusznościami nawet do trzech miesięcy po przebyciu infekcji. 55% z nich odczuwało w tym samym czasie chroniczne zmęczenie.


Wyniki badań sugerują, że choroba COVID-19 nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie nerek, serca i wątroby. Najbardziej ucierpiały jednak płuca - u 60% badanych stwierdzono nieprawidłowości w sygnale tkankowym tego narządu.

Dzisiaj grzeje: 1.Ekspert ostrzega przed najgroźniejszym objawem COVID-19. Gdy się pojawi, należy działać bezzwłocznie
2. Pies płacze i przytula się do długo niewidzianej właścicielki. Łzy same płyną po policzkach
3. "To może dotyczyć nawet 3 milionów Polaków". Pulmonolog przekazał bardzo ważny apel

Popularny zwyczaj urodzinowy może być niebezpieczny dla zdrowia. Eksperci ostrzegają, lepiej uważaćPopularny zwyczaj urodzinowy może być niebezpieczny dla zdrowia. Eksperci ostrzegają, lepiej uważaćCzytaj dalej


Nie tylko osoby z ciężkim przebiegiem choroby COVID-19 doświadczali powikłań po zakażeniu koronawirusem. Przeprowadzony rezonans magnetyczny potwierdził, że u takich pacjentów można było zaobserwować zmiany tkankowe w mózgu, co skutkowało upośledzeniem niektórych zdolności poznawczych.


Naukowcy podejrzewają również, że choroba COVID-19 może odbijać się na ogólnym zdrowiu psychicznym pacjenta. Odnotowali bowiem, że tak zwani “ozdrowieńcy” niekiedy zgłaszali wystąpienie stanów lękowych i depresyjnych.


Trudno jednak jednoznacznie ocenić, czy wyżej wspomniane problemy natury psychicznej miały bezpośredni związek z chorobą COVID-19. Niewykluczone, że pacjenci cierpieli z ich powodu jeszcze przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Tragiczne wieści, nie żyje ratownik medyczny. Mężczyzna chciał udzielić pomocy pacjentowiTragiczne wieści, nie żyje ratownik medyczny. Mężczyzna chciał udzielić pomocy pacjentowiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nawet 7,5 tys. zł dodatku miesięcznie. Rząd chce ściągnąć tysiące Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii
  2. Technologiczna rewolucja. Może powstać pierwszy smartwatch bez prądu
  3. Wdarli się na teren uczelni, otworzyli ogień. Są ofiary śmiertelne
  4. Imbir posiada wiele wspaniałych właściwości zdrowotnych. Nie każdy może jednak bezpiecznie go stosować
  5. Nadmierne wypadanie włosów to sygnał ostrzegawczy, którego nie należy ignorować. Może oznaczać poważne problemy ze zdrowiem
  6. Anna Lewandowska i Julia Wieniawa ociekają w złocie i luksusie. Wszystko w rytm piosenki Zbigniewa Wodeckiego (WIDEO)
  7. Będzie kolejna akcja w Warszawie, są już zapowiedzi. Kobietom coraz bardziej puszczają nerwy

Następny artykuł