Przebadali płuca zmarłych na COVID-19. Dokonali wstrząsającego odkrycia

COVID-19: nowe odkrycie
unsplash Ani Kolleshi
Autor Klaudia Gaicka06.11.2020

Choroba COVID-19 może wywoływać straszne zmiany w płucach. Nowe odkrycie naukowców sprawia, że włos jeży się na głowie. Wstrząsające efekty zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Prawdopodobnie nikt nie spodziewał się, że mogą być tak rozległe.

Choroba COVID-19 już od ponad pół roku sieje spustoszenie w naszej służbie zdrowia i gospodarce. Pomimo tego, że naukowcy pracują dniami i nocami, by znaleźć na nią lekarstwo, na razie się to nie udało. Problemy są także z wynalezieniem szczepionki. Początkowo spodziewaliśmy się tego typu medykamentów jeszcze przed nadejściem drugiej fali. Dziś już wiemy, że druga fala uderzyła w nas bardziej, niż się tego spodziewaliśmy.

Pomimo tego, że z każdym dniem pandemia wprowadza jeszcze większe zamieszanie na naszych ziemiach, są też tego dobre strony. Coraz więcej badań pomaga nam, wskazując, w jaki sposób możemy chronić siebie i najbliższych. Najnowszy eksperyment nie był jednak tym z rodzaju napawających optymizmem.

Ile Polacy zapłacą za brak maseczki? Każdy powinien wiedzieć, wysokość mandatu może zwalić z nógIle Polacy zapłacą za brak maseczki? Każdy powinien wiedzieć, wysokość mandatu może zwalić z nógCzytaj dalej

Choroba COVID-19 może wywoływać straszne zmiany w płucach

Jak podaje portal Tvn24.pl, naukowcy z King's College London przeanalizował próbki tkanek z płuc, serca, wątroby i nerek 41 pacjentów, którzy zmarli na COVID-19 we włoskim uniwersyteckim szpitalu w Trieście od lutego do kwietnia 2020 roku. Szokujące wnioski z ich ekspertyzy zaprezentowano na łamach prestiżowego czasopisma medycznego "EBioMedicine".

- Wyniki badań wskazują, że COVID-19 nie jest po prostu chorobą spowodowaną śmiercią komórek zakażonych wirusem, ale prawdopodobnie konsekwencją tych nieprawidłowych komórek utrzymujących się długo wewnątrz płuc - wyjasnił Mauro Giacca, profesor z King's College London, współautor badań.

Ekspert wytłumaczył, że odkryto rozległe zniszczenia architektury płuc. Tkanka bliznowata prawie całkowicie pokryła tę zdrową. Wniosek z tego taki, że nawet w przypadku wyzdrowienia, uszkodzenia mogą być ogromne.

Dzisiaj grzeje: 1.Jak będzie wyglądało Boże Narodzenie i Sylwester? Premier Morawiecki rozwiewa wszelkie wątpliwości
2.Próbowali nauczyć dziecko mówić. Nagle do akcji wkracza pies, niewiarygodna reakcja pupila rozweseli każdego
3. "To może dotyczyć nawet 3 milionów Polaków". Pulmonolog przekazał bardzo ważny apel

Lekarze ostrzegają. Zjawisko “long COVID” może dotyczyć także osób z łagodnym przebiegiem infekcjiLekarze ostrzegają. Zjawisko “long COVID” może dotyczyć także osób z łagodnym przebiegiem infekcjiCzytaj dalej

Blisko 90 proc. z 41 pacjentów miało kilka cech typowych dla COVID-19. Wśród nich znalazło się także rozległe krzepnięcie krwi z żył i tętnic płucnych.

- Ponadto znaleziono obecność samego wirusa w wielu typach komórek. Obecność tych zakażonych komórek może powodować poważne zmiany strukturalne obserwowane w płucach, które mogą utrzymywać się przez kilka tygodni lub miesięcy i mogą ostatecznie tłumaczyć długotrwałe objawy COVID-19 - wyjaśnił prof. Giacca.

Ministerstwo Edukacji przekazało nowe wytyczne. Jak będzie wyglądać szkoła w najbliższym czasie?Ministerstwo Edukacji przekazało nowe wytyczne. Jak będzie wyglądać szkoła w najbliższym czasie?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska sieciówka rośnie 3 razy szybciej niż Biedronka. Nie ruszyła jej nawet pandemia
  2. PS5 się wyprzedało. Sony potwierdza brak sprzedaży w dniu premiery
  3. Wdarli się na teren uczelni, otworzyli ogień. Są ofiary śmiertelne
  4. Imbir posiada wiele wspaniałych właściwości zdrowotnych. Nie każdy może jednak bezpiecznie go stosować
  5. Nadmierne wypadanie włosów to sygnał ostrzegawczy, którego nie należy ignorować. Może oznaczać poważne problemy ze zdrowiem
  6. Tragiczna wiadomość obiegła całą Polskę. Nie żyje Wojciech Włodarczyk, jego syn zginął tragiczną śmiercią
  7. Kolejne osoby mają dość, wyszli na ulice. Protestujący opanowali plac Zamkowy.

Następny artykuł