choroba COVID-19 nowe zjawisko
pixabay.com/vperemencom
Autor Natalia Niewczas - 6 Listopada 2020

Lekarze ostrzegają. Zjawisko “long COVID” może dotyczyć także osób z łagodnym przebiegiem infekcji

Naukowcy coraz częściej zwracają uwagę na to, że choroba COVID-19 może mieć długofalowe, negatywne skutki dla zdrowia. Ostatnio do mediów trafiły informacje o tak zwanym zjawisku “long COVID”. Lekarze ostrzegają: występuje ono również u niektórych pacjentów po łagodnym przebiegu infekcji.

Po przebyciu choroby COVID-19 pacjenci potrzebują zazwyczaj ok. dwóch tygodni na to, by powrócić do zdrowia. Niestety nie dotyczy to każdej osoby zakażonej koronawirusem - zdarza się, że chorzy borykają się ze skutkami zakażenia przez długie miesiące. Właśnie to powtarzające się zjawisko lekarze nazwali “long COVID”.

Od jutra wchodzą nowe obostrzenia. Bardzo ważne zmiany dotkną miliony PolakówOd jutra wchodzą nowe obostrzenia. Bardzo ważne zmiany dotkną miliony PolakówCzytaj dalej


Długofalowe skutki choroby COVID-19


U osób chorych na COVID-19 lekarze obserwują tak zwany “long COVID”. Zjawisko to występuje, gdy pacjent przez długie miesiące po przebytym zakażeniu wciąż walczy o powrót do zdrowia, borykając się z uciążliwymi dolegliwościami, w tym z bólem i zmęczeniem.


Jak podaje portal portal.abczdrowie.pl, doskonałym przykładem zjawiska “long COVID” jest przypadek Annette Shelford. Z doniesień portalu wynika, że kobieta jest uznawana za jedną z najdłużej chorujących na COVID-19 osób na świecie.


Instruktorka fitness zachorowała na COVID-19 w marcu 2020. 48-latka przechodziła infekcję stosunkowo łagodnie, nie wymagała hospitalizacji i nie cierpiała z powodu niewydolności oddechowej.


Mimo to choroba COVID-19 przysporzyła jej wiele problemów natury zdrowotnej. Annette męczyły rozmaite dolegliwości, w tym problemy z układem trawiennym, migrena, zapalenie zatok, drżenia stóp oraz dłoni.


Choć od potwierdzenia zakażenia chorobą COVID-19 u Annette minęło już kilka miesięcy, kobieta wciąż korzysta z wózka inwalidzkiego. Pacjentka nie jest bowiem w stanie przemieszczać się bez jego pomocy.


Nazwa “long COVID” nie jest oficjalnie jednostką kliniczną, lecz to właśnie to zjawisko stwierdzili lekarze w przypadku Annette. Terminem określa się pacjentów, którzy po chorobie COVID-19 potrzebowali znacznie więcej czasu, by uporać się z przykrymi komplikacjami natury zdrowotnej po przebytej infekcji.

Dzisiaj grzeje: 1.Jak będzie wyglądało Boże Narodzenie i Sylwester? Premier Morawiecki rozwiewa wszelkie wątpliwości
2.Próbowali nauczyć dziecko mówić. Nagle do akcji wkracza pies, niewiarygodna reakcja pupila rozweseli każdego
3. "To może dotyczyć nawet 3 milionów Polaków". Pulmonolog przekazał bardzo ważny apel

Nietypowe skutki pandemii koronawirusa. Szczególnie dotyczą jednej grupy osób, naukowcy już biją na alarmNietypowe skutki pandemii koronawirusa. Szczególnie dotyczą jednej grupy osób, naukowcy już biją na alarmCzytaj dalej


Choć z doniesień mediów wynika, że większość przypadków “long COVID” dotyczy osób z ciężkim przebiegiem choroby COVID-19, badania wykazały, że zjawisko może występować również u pacjentów z łagodniejszą formą zakażenia. Chorzy najczęściej zgłaszali wówczas takie objawy jak: ogromne zmęczenie, duszności, bóle głowy i zaburzenia natury psychicznej.


Warto jednak podkreślić, o czym przypomina również dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, że w Polsce zjawisko “long COVID” występuje stosunkowo rzadko.


- Zdecydowana większość pacjentów przechodzi zakażenie koronawirusem w lekkiej formie i wraca do zdrowia już po kilku tygodniach - zaznacza lekarz.

Ratownik sprawdził popularny napój testem na koronawirusa. Wynik eksperymentu może zaskoczyć, jest komentarz ekspertaRatownik sprawdził popularny napój testem na koronawirusa. Wynik eksperymentu może zaskoczyć, jest komentarz ekspertaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spadł z roweru i odnalazł skarb. Nikt nie spodziewał się takiego znaleziska
  2. PS5 się wyprzedało. Sony potwierdza brak sprzedaży w dniu premiery
  3. Wdarli się na teren uczelni, otworzyli ogień. Są ofiary śmiertelne
  4. Imbir posiada wiele wspaniałych właściwości zdrowotnych. Nie każdy może jednak bezpiecznie go stosować
  5. Nadmierne wypadanie włosów to sygnał ostrzegawczy, którego nie należy ignorować. Może oznaczać poważne problemy ze zdrowiem
  6. Tragiczna wiadomość obiegła całą Polskę. Nie żyje Wojciech Włodarczyk, jego syn zginął tragiczną śmiercią
  7. Od kliku dni zbierali krew, Paweł Rosiński nie żyje. Policja właśnie przekazała tragiczną wiadomość

Następny artykuł