Jak odróżnić COVID-19 od grypy i przeziębienia? Kluczowe jest kilka szczegółów, dziś każdy powinien je znać

jak odróżnić COVID-19
unsplash.com/ Annie Spratt
Autor Natalia Niewczas12.11.2020

Zarówno COVID-19, grypa, jak i przeziębienie to infekcje górnych dróg oddechowych. Choć za każdą z tych chorób odpowiadają inne patogeny, cechuje je zestaw wspólnych, towarzyszących zakażeniu objawów. Zbieżność znacznie utrudnia prawidłowe rozpoznanie danej jednostki chorobowej.

Odróżnienie chorób COVID-19, grypy i przeziębienia może przyprawić o ból głowy, zwłaszcza w czasach pandemii koronawirusa. W tym przypadku kluczowe jest zwrócenie uwagi na kilka drobnych szczegółów. Warto bacznie obserwować zwłaszcza pojawiające się w obrębie ciała objawy.

Z pozoru wydawała się miłą pielęgniarką. Teraz została oskarżona o dokonanie makabrycznego czynuZ pozoru wydawała się miłą pielęgniarką. Teraz została oskarżona o dokonanie makabrycznego czynuCzytaj dalej

Objawy są kluczowe w odróżnieniu COVID-19 od innych infekcji górnych dróg oddechowych

By prawidłowo odróżnić chorobę COVID-19 od grypy i przeziębienia należy przede wszystkim dobrze zapoznać się z objawami, które wywołuje każda z wymienionych jednostek chorobowych. Równie ważny jest sam czas trwania infekcji.

Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, choroba COVID-19 może przebiegać bezobjawowo nawet u 4 na 5 zakażonych wirusem SARS-CoV-2 pacjentów. Gdy symptomy już jednak wystąpią, potrafią utrzymywać się aż do 14 dni - w niektórych przypadkach dłużej.

Wśród najczęstszych objawów COVID-19 wyróżniamy: podwyższoną temperaturę ciała, kaszel, duszności oraz ogólne rozbicie i zmęczenie. Charakterystyczna dla tej jednostki chorobowej jest nagła utrata smaku i węchu.

Powszechna grypa trwa nieco krócej niż choroba COVID-19, bo ok. 7-10 dni. Podobnie jak w przypadku COVID-19, towarzyszące grypie symptomy mogą utrzymywać się jednak nawet do 14 dni po przebytej infekcji.

Za typowe objawy grypy uznaje się: podwyższoną temperaturę ciała, osłabienie organizmu oraz suchy kaszel. Charakterystyczne są również męczące pacjentów bóle głowy, mięśni czy stawów.

Przeziębienie w istocie oznacza infekcje górnych dróg oddechowych, które rozwijają się na przykład w nosie, zatokach czy gardle pacjenta. Najczęściej ulega samowyleczeniu po ok. 7 do 10 dni od zainfekowania.

Dzisiaj grzeje: 1.Rada Koalicji Zjednoczonej Prawicy podjęła decyzję. Dotyczy twardego lockdownu w Polsce
2.Po wizycie u fryzjera jej york nie dawał jej spokoju. Gdyby nie on, już by nie żyła
3.Lekarka zmarła dwa dni po porodzie. Niepokojące objawy dawały o sobie znać kilka tygodni przed tragedi

Lekarz spojrzał na tomografię chorego na Covid-19 i zamarł. Porażające, co zobaczyłLekarz spojrzał na tomografię chorego na Covid-19 i zamarł. Porażające, co zobaczyłCzytaj dalej

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów przeziębienia jest katar i towarzyszące mu problemy z oddychaniem, na co bezpośrednio wpływa uczucie zatkanego nosa. Chory boryka się z bólem gardła, kicha, kaszle; pojawia się również chrypka.

Warto przypomnieć, że w czasach pandemii COVID-19 samodiagnozowanie może być potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia otaczających nas ludzi. Gdy pojawią się objawy infekcji, lepiej zostać w domu i, w miarę możliwości, skonsultować się z lekarzem, na przykład telefonicznie.

Czy zakładanie dwóch maseczek zamiast jednej ma sens? Eksperci tłumacząCzy zakładanie dwóch maseczek zamiast jednej ma sens? Eksperci tłumacząCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Za niecałe 2 miesiące wchodzi w życie nowa opłata. Wysokość rachunków po prostu nas dobije
  2. Sony wydało oficjalne oświadczenie na temat PlayStation 5. Dotyczy również Polski, duże zaskoczenie
  3. 5 skutecznych sposobów na zwiększenie odporności organizmu. Warto o nich pamiętać szczególnie w sezonie jesienno-zimowym
  4. Ciężarna szukała pomocy w sklepie. Odmówiono jej przez jedno z obostrzeń
  5. Jeden z najczęstszych objawów COVID-19. Nawet po wyzdrowieniu może się utrzymywać przez długie miesiące
  6. Rosjanie ufundowali Robertowi Lewandowskiemu prezent. Umieścili go w samym centrum Warszawy, jest wielki
  7. Właściciel mieszkania spalonego podczas marszu zabrał głos. Mocne słowa w kierunku narodowców

Następny artykuł