Lekarze zbadali zmarłych na COVID-19 pacjentów. Odkryli, że wirus niszczy nie tylko na płuca

COVID-19 powoduje uszkodzenia mózgu
pixabay.com/marionbrun
Autor Barbara Bujar13.01.2021

Naukowcy z National Institute of Health w Stanach Zjednoczonych zbadali pacjentów, którzy zmarli z powodu COVID-19. U ponad połowy z nich wykryli uszkodzenia mózgu. Doszli do wniosku, że koronawirus SARS-CoV-2 wpływa nie tylko na układ oddechowy, ale także na układ neurologiczny. Podobne objawy mogą wystąpić nawet u 50 procent hospitalizowanych pacjentów.

Naukowcy na całym świecie wciąż prowadzą badania w celu lepszego poznania COVID-19. Interesują ich między innymi uszkodzenia, do których prowadzi choroba.

Z dotychczasowych działań badaczy wynika, że koronawirus SARS-CoV-2 w największym stopniu atakuje układ oddechowy człowieka. Na skutek zakażenia może dochodzić także do nieprawidłowości w pracy serca, układu pokarmowego oraz zaburzeń krzepliwości krwi. Naukowcy z National Institute of Health zwracają także uwagę na uszkodzenia układu neurologicznego, w tym zaburzenia pracy mózgu.

COVID-19 prowadzi do uszkodzeń mózgu?

Jak podaje Medonet, naukowcy z amerykańskiego instytutu zdrowia postanowili bliżej przyjrzeć się zmianom, do których dochodzi w organizmie człowieka na skutek COVID-19. W tym celu przebadali 19 pacjentów, którzy zmarli z powodu choroby. Podczas sekcji zwłok doszli do zaskakujących wniosków.

U 10 z 19 badanych zmarłych naukowcy zdiagnozowali zaburzenia układu neurologicznego, a dokładnie uszkodzenia mózgu. Połączyli to z objawami, które obserwuje się u części hospitalizowanych zakażonych pacjentów. Są to między innymi: bóle lub zawroty głowy, halucynacje, utrata pamięci oraz udar.

Przyznano nagrodę za Przyznano nagrodę za "Biologiczną Bzdurę Roku". Na podium stanęła między innymi Edyta GórniakCzytaj dalej

- Byliśmy całkowicie zaskoczeni. Wcześniej sądziliśmy, że uszkodzenia mózgu są spowodowane brakiem tlenu. Potem odkryliśmy wieloogniskowe obszary uszkodzeń, które są zazwyczaj związane z udarami i chorobami neurodegeneracyjnymi – powiedział jeden z naukowców, dr Avindra Nath.

Badani pacjenci byli w wieku od 5 do 73 lat. Wszyscy zmarli z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Duża część z nich cierpiała także z powodu chorób współistniejących. Wymieniono wśród nich cukrzycę i choroby układu krążenia.

Na podstawie wyników badań naukowcy NIH wysnuli wniosek mówiący o ryzyku uszkodzenia mózgu u 50 procent hospitalizowanych pacjentów z COVID-19. Wymaga on jednak jeszcze solidnego potwierdzenia, a przede wszystkim przeprowadzenia testów na większej ilości osób.

- Do tej pory trudno jednoznacznie stwierdzić, że uszkodzenia mózgu są spowodowane bezpośrednio działaniem wirusa SARS-CoV-2 – dodał Nath cytowany przez Medonet.

Dotychczasowe obserwacje są jednak doskonałą podstawą do dalszych badań. Naukowcy zaobserwowali bowiem pęknięcia naczyń krwionośnych w mózgu, a dodatkowo stwierdzili, że ich odkrycia „są zgodne z testami EEG, które ujawniły encefalopatię u pacjentów z COVID-19”.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł