Wirusolog ostrzega przed mitami o COVID-19. "Mogą zabić"

covid-19, krzywdzące fake newsy
unsplash Bermix Studio
Autor Klaudia Gaicka13.11.2020

Wirusolog zabrał głos w sprawie fake newsów związanych z pandemią COVID-19. Okazuje się, że wiele z nich zagraża nie tylko zdrowiu, ale i życiu pacjentów. Przywołujemy najpopularniejsze z nich. Ciężko uwierzyć, że ludzie mogą powtarzać niektóre z tych teorii.

Od początku pandemii COVID-19 wielu zwolenników teorii spiskowych uaktywniło się w sieci. Niestety, lecz dużo łatwiej jest obejrzeć filmik, niż sięgnąć po literaturę medyczną, więc tacy ludzie cały czas zdobywają posłuch.

Gdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? Naukowcy już wiedzą, tych miejsc lepiej unikaćGdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? Naukowcy już wiedzą, tych miejsc lepiej unikaćCzytaj dalej

Pandemia COVID-19 obfituje w wiele szkodliwych fake newsów. Niektóre z nich mogą być naprawdę groźne

Eksperci nie mają jednak złudzeń, fake newsy, które szerzą osoby bez żadnego kierunkowego wykształcenia, mogą stanowić ogromne zagrożenie dla całego społeczeństwa. Przykładów nie trzeba daleko szukać, kilka dni temu znana piosenkarka Edyta Górniak pochwaliła się swoją teorią o statystach zamiast pacjentów w szpitalach.

– Wraz z rozwojem pandemii mamy do czynienia z infodemią wiadomości na temat COVID-19. Zwłaszcza w mediach społecznościowych pojawiają się niesprawdzone informacje, jak również typowe fake newsy. A to niebezpieczne. Ostrzegam, nieprawdziwe informacje mogą nawet zabijać. Kiedy? Na przykład wtedy, gdy odstawi się prawidłowe leczenia albo ktoś będzie twierdził, że respiratory zabijają – powiedział na konferencji prasowej poświęconej chorobom zakaźnym wirusolog dr hab. Tomasz Dzieciątkowski.

Jak podaje portal Radiozet.pl, ekspert wskazał trzy najpopularniejsze mity. Pierwszy dotyczy genezy patogenu. Okazuje się bowiem, że aż połowa badanych uważa, że COVID-19 pochodzi z laboratorium w Wuhan. Większość z tych osób uznała, że patogen został stworzony celowo, inni przyznali, że powstał przypadkowo, a co trzeci, że w sposób naturalny.

Następny niebezpieczny mit nie dotyczy aż tak dużej liczby badanych, jednak jest wyjątkowo groźny. Okazuje się bowiem, że aż 3 proc. badanych nie wierzy w ogóle w istnienie koronawirusa SARS-CoV-2.

Dzisiaj grzeje: 1.Awaria w elektrowni atomowej na Białorusi. Litwini masowo kupują jod, czy grozi nam drugi Czarnobyl?
2.Owczarek własnym ciałem bronił pana przed włamywaczami. Zapłacił wysoką cenę
3.Wiadomość, na którą czekali Polacy. Premier Morawiecki przekazał ważną decyzję

Kiedy uczniowie wrócą do szkoły? Jest zapowiedź Ministra Edukacji, padł konkretny termin i warunkiKiedy uczniowie wrócą do szkoły? Jest zapowiedź Ministra Edukacji, padł konkretny termin i warunkiCzytaj dalej

Ostatni, ale zdecydowanie jeden z najbardziej absurdalnych, wiąże dwie teorie spiskowe. Tę dotyczącą światowego spisku oraz technologii 5G, która od kilku miesięcy jest dostępna także w naszym kraju. Jej zwolennicy uważają, że to właśnie sieć 5G wywołuje COVID-19.

– Koronawirus nie jest tworem sztucznym, jeśli ktoś w to wierzy, to muszę go rozczarować. Wyewoluował on naturalnie, tak jak to się często dzieje w świecie wirusów – podsumował dr hab. Tomasz Dzieciątkowski.

Magda Gessler ostro zaatakowała Edytę Górniak. Poszło o słowa piosenkarki na temat koronawirusaMagda Gessler ostro zaatakowała Edytę Górniak. Poszło o słowa piosenkarki na temat koronawirusaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dokładnie 5 grudnia wejdzie w życie długo wyczekiwany projekt. Kierowcy mają powody do radości
  2. Kierowcy się doczekali. Na tę zmianę czekali wszyscy, Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia
  3. 5 skutecznych sposobów na zwiększenie odporności organizmu. Warto o nich pamiętać szczególnie w sezonie jesienno-zimowym
  4. Ciężarna szukała pomocy w sklepie. Odmówiono jej przez jedno z obostrzeń
  5. Jeden z najczęstszych objawów COVID-19. Nawet po wyzdrowieniu może się utrzymywać przez długie miesiące
  6. Tragiczna wiadomość z samego rana. Nie żyje legenda Juventusu i AS Romy, kochali go fani na całym świecie
  7. Maciej z Warszawy dosłownie szedł jak burza. W Milionerach znów padnie pytanie za milion złotych

Następny artykuł