Znaleziono lek, który pomaga w walce z COVID-19
pixabay.com/DarkoStojanovic
Autor Barbara Bujar - 17 Czerwca 2020

Przełom w walce z epidemią. Znaleziono lek, który pomaga zwalczyć COVID-19

COVID-19 w dalszym ciągu zbiera żniwa w wielu krajach, nie tylko europejskich. W trakcie, gdy wszyscy pracują nad wynalezieniem szczepionki, brytyjscy naukowcy odkryli lek, który pomaga w zwalczeniu choroby. Przeprowadzone badania jednoznacznie wskazują na to, że powszechnie znany deksametazon zmniejsza ryzyko śmiertelności. Produkt jest dostępny na całym świecie.

W Wielkiej Brytanii trwa program "The recovery trial", podczas którego odbywają się badania sprawdzające skuteczność poszczególnych leków w walce z COVID-19. Jak podaje rp.pl, testy odniosły prawdziwy sukces. Zespół z Uniwersytetu Oksfordzkiego, który czuwa nad procesem wykonywania badań, odkrył, że ryzyko śmiertelności u chorych pacjentów zmniejsza się po zastosowaniu deksametazonu.

Gwałtowne burze i trąby powietrzne. Polskę może czekać następne załamanie pogody, trzeba uważaćGwałtowne burze i trąby powietrzne. Polskę może czekać następne załamanie pogody, trzeba uważaćCzytaj dalej

Lek, który ma pomóc w walce z COVID-19

Deksametazon to powszechnie znany lek sterydowy. Brytyjscy badacze użyli go w testach, podając go około 2 tysiącom chorych na koronawirusa. Po otrzymaniu wyników naukowcy porównali je z wynikami 4 tysięcy chorych osób, które nie otrzymały deksametazonu. Ich spostrzeżenia były niewiarygodne. Okazało się, że ryzyko śmiertelności spadło z 40 do 28 proc. u tych pacjentów, którzy wymagali respiratorów. Natomiast u tych, którzy byli zależni od ciągłego podawania tlenu, zmniejszyło się z 25 do 20 proc.

Po ogłoszeniu wyników badań, głos zabrał zadowolony brytyjski minister zdrowia. Matt Hancock poinformował, że lek, którego właściwości zostały odkryte, będzie wkrótce podawany wszystkim chorym na koronawirusa.

- Ponieważ wcześnie dostrzegliśmy możliwe dobroczynne działanie leku, gromadziliśmy zapasy. Dysponujemy 200 tys. jednostek deksametazonu – powiedział.

Okazuje się, że lek sterydowy jest ogólnodostępny, a w dodatku nie jest drogi. Według podanych informacji, w Wielkiej Brytanii potrzebna 10-dniowa terapia kosztuje 35 funtów, co w przeliczeniu daje 173 zł. Według badaczy takie leczenie nie sprawdzi się jednak u osób z łagodnymi objawami. Sprawdza się w przypadku chorych, którzy mają problemy z samodzielnym oddychaniem i może uratować jednego na osiem pacjentów.

Dzisiaj grzeje: 1. Goście programu TVP nie wierzyli własnym uszom. Zaskakujące słowa dziennikarza stacji

2. Możesz dostać nawet 31 tys. zł. Najpierw musisz jednak złożyć wniosek

- Deksametazon to jedyny jak do tej pory lek, którego stosowanie doprowadziło do zmniejszenia śmiertelności i to znaczącego. To wielki przełom – budującą informację przekazał prof. Peter Horby, kierownik brytyjskich badań

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pilny komunikat mazowieckiej policji. Sytuacja jest poważna
  2. Dzieci jednak nie wrócą do szkół po wakacjach? "Obawiam się, że może nie być takie proste", niepokojące słowa wirusologa
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Wielki rywal Małysza ujawnił tajemnicę skrywaną przez lata. Kibice zaniemówili, Adam sam o niej nie wiedział

Następny artykuł