Ujawniono najczęściej występujący objaw Covid-19. Ma go nawet 86% zakażonych

COVID-19 najczęściej objawia się gorączką
unsplash.com/engin akyurt
Autor Barbara Bujar17.11.2020

Na temat objawów COVID-19 pojawiło się już mnóstwo publikacji naukowych. Najnowsza ukazała się w "The Journal of Emergency Medicine". Autorzy artykułu postanowili wybrać symptom choroby, który spośród trzech głównych występuje najczęściej. Wskazali na gorączkę. Ich opinię potwierdziły badania hiszpańskiej grupy naukowej.

Choć wielu osobom wydaje się, że o objawach COVID-19 wiadomo już wszystko, naukowcy wciąż informują o nowych odkryciach w tej kwestii. 9 listopada w "The Journal of Emergency Medicine" pojawiły się kolejne wyniki badań. Autorzy publikacji zwrócili uwagę na objaw zakażenia, który u pacjentów na całym świecie występuje najczęściej.

Jak podaje WP abc Zdrowie, eksperci wskazali na gorączkę. Udowodnili to na podstawie badań, w których udział wzięło blisko 12 tysięcy osób. Naukowcy przeanalizowali dane każdego z pacjentów i formułowali wnioski – 74 procent badanych miało podwyższoną temperaturę, 68 procent odczuwało duszności, a 65 procent skarżyło się na kaszel. Wniosek był jeden – gorączka towarzyszyła największej grupie osób.

Lekarze dawali mu 5 procent szans na przeżycie. Gdy zobaczyli, czego dokonał niedługo później, odjęło im mowęLekarze dawali mu 5 procent szans na przeżycie. Gdy zobaczyli, czego dokonał niedługo później, odjęło im mowęCzytaj dalej

Gorączka najczęstszym objawem COVID-19. Potwierdzili to hiszpańscy naukowcy

Podobną opinią w tej kwestii podzielili się niedawno naukowcy z hiszpańskiej grupy badawczej. W ich testach udział wzięło ponad 12 tysięcy pacjentów, z których 86 procent miało gorączkę, 76 procent zgłaszało, że ma kaszel, a 60 procent odczuwało duszności. Podwyższona temperatura ciała znów znalazła się na pierwszym miejscu.

Gorączka jest częstym objawem chorób wirusowych. W związku z tym nie trudno uwierzyć w to, że występuje także wskutek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Z tego powodu w wielu miejscach, takich jak lotniska czy szpitale, przed wejściem mierzona jest temperatura. Niestety, według specjalistów to nie zawsze pomaga na wykrycie osób z COVID-19.

Gorączka to najczęstszy objaw zakażenia, jednak nie oznacza to, że występuje u każdego. Autorzy publikacji w "New England Journal of Medicine" przypominają, że wciąż u 40 procent społeczeństwa COVID-19 może przebiegać bezobjawowo. W swoim artykule powołali się na historię grupy 2000 rekrutów wojskowych, w której koronawirus rozprzestrzeniał się, mimo stosowania ścisłej kwarantanny oraz regularnej kontroli różnych objawów.

Do podobnej sytuacji miało dojść podczas badań przesiewowych na lotniskach. W trakcie mierzenia temperatury COVID-19 wykryto zaledwie u 15 osób na 675 000 pasażerów. Wobec tego specjaliści alarmują – cały czas należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i stosować się do obowiązujących restrykcji. Szczególną uwagę zwracają na noszenie maseczek i utrzymywanie bezpiecznego dystansu społecznego.

Przypomnijmy, że całkiem niedawno w mediach pojawiła się informacja, która także dotyczyła najczęstszego objawu COVID-19. Dolegliwość, na którą wskazali wówczas eksperci, ma pojawiać się u pacjentów nie w trakcie, ale po przejściu choroby. Jest nią długotrwałe zmęczenie.

Dzisiaj grzeje: 1.Naukowcy odkryli dlaczego jedni umierają na COVID-19, a inni nie. Opublikowano przełomowe badania
2.Śnieg i mróz uderzą znienacka w Polskę już za kilka dni, wiemy gdzie będzie biało. Polacy muszą się przygotować
3.Nowe zasady kwarantanny w Polsce. Sanepid rezygnuje

Przez popularny nawyk wylądował na stole operacyjnym. Przez lata nie wiedział, co mu dolegaPrzez popularny nawyk wylądował na stole operacyjnym. Przez lata nie wiedział, co mu dolegaCzytaj dalej

- Jest to zespół przewlekłego zmęczenia post-COVID, którego przyczyny wciąż są nie do końca znane. Wiemy, że prawdopodobnie jest to skutek długo utrzymującego się stanu zapalnego, który może prowadzić do uszkodzenia naczyń w mózgu i uszkodzić inne ważne narządy wewnętrzne. Osoba cierpiąca na ten zespół może mieć prawidłowe parametry wydolnościowe, ale przy tym nie mieć siły wstać rano z łóżka. Niektóre objawy mogą przypominać depresję – tłumaczył dr Paweł Grzesiowski w rozmowie z WP abc Zdrowie.

Resort zdrowia przyspiesza dostawę remdesiviru. Chodzi o 18 tysięcy dawekResort zdrowia przyspiesza dostawę remdesiviru. Chodzi o 18 tysięcy dawekCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rodzice Martyny Wojciechowskiej podjęli niewiarygodną decyzję, gdy była dzieckiem. Wielu osobom trudno będzie uwierzyć
  2. Japończycy stworzyli najpotężniejszy komputer w historii. Bije wszelkie rekordy, nie do uwierzenia
  3. Ministerstwo Zdrowia podało najnowszy raport o zakażeniach. Najgorsza sytuacja w trzech województwach
  4. Porównano obie szczepionki na koronawirusa. Mają wykazywać wysoką skuteczność
  5. Do sieci trafiła oferta pracy dla ratownika medycznego. Kwota wywołała prawdziwą burzę
  6. Różal zarzuca Świerzyńskiemu, że porzucił chorego konia. "Złotówki na jego leczenie nie przeznaczył"
  7. Sprzed chwili: Minister podpisuje dokumenty, tysiące Polek i Polaków odczuje skutki. Chodzi o dodatkowe pieniądze dla nauczycielek i nauczycieli

Następny artykuł