covid-19: choroby współistniejące
unsplash Ross Sneddon
Autor Klaudia Gaicka - 18 Października 2020

Które choroby współistniejące są najgroźniejsze przy COVID-19? Osoby, które na nie cierpią powinny uważać szczególnie

Choroba COVID-19 może mieć różny przebieg. Warto wiedzieć, które choroby współistniejące są przy niej najgroźniejsze. Naukowcy, sporządzając ich listę, wzięli pod uwagę dane aż 65 tys. pacjentów. Jeżeli któreś z nich cię dotyczą, powinieneś uważać na siebie jeszcze bardziej niż dotychczas. Eksperci apelują także o regularne i rzetelne kontrolowanie swojej choroby.

Choroba COVID-19 może mieć naprawdę różny przebieg. Jednym z ważniejszych czynników warunkujących, czy obejdzie się bez ciężkich objawów, jest wiek pacjenta. Zaraz za nim jest obecność chorób współistniejących. Młody i zdrowy organizm może mieć niemal pewność, że przejdzie COVID-19 bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Chociaż i to nie jest sztywną regułą, ponieważ co rusz słyszymy o śmierci kogoś młodego. Zdarza się, że przyczyną jest udar lub burza cytokin.

Nowe obostrzenia wchodzą już jutro. O czym trzeba będzie pamiętać?Nowe obostrzenia wchodzą już jutro. O czym trzeba będzie pamiętać?Czytaj dalej

Choroba COVID-19 może mieć różny przebieg. Warto wiedzieć, które choroby współistniejące są przy niej najgroźniejsze

Niestety przez niezbyt jasne statystyki dotyczące koronawirusa, wiele osób wskazuje, że pacjenci umierają tak naprawdę z powodu chorób towarzyszących, a nie przez COVID-19. Nic bardziej mylnego. To, że ktoś ma którąś z chorób współistniejących, oznacza, że prawdopodobnie żył z nią już od lat i zapewne żyłby jeszcze wiele lat dłużej, gdyby nie SARS-CoV-2, który zabija w kilka tygodni.

Jak podaje portal Webniusy.com, eksperci z Penn State College of Medicin wyłonili spośród chorób przewlekłych te, które mogą się okazać najbardziej zabójcze w połączeniu z COVID-19. W badaniu wzięto pod uwagę takie choroby, jak: choroba niedokrwienna serca, cukrzyca, nadciśnienie, nowotwory, przewlekłe choroby nerek, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), choroba naczyniowo-mózgowej, niewydolność serca, astma, przewlekła choroba wątroby oraz HIV/AIDS.

W analizie uwzględniono dane dotyczące stanu zdrowia aż 65 tys. pacjentów z COVID-19. Okazało się, że choroby, które warunkują najcięższy przebieg to: przewlekłe choroby nerek, choroba wieńcową, nadciśnieniem, niewydolność serca, cukrzyca i nowotwory.

Profesor Artur Mamcarz, internista i kardiolog, szef III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wskazał, jak ogromnie ważne dla pacjentów z tymi chorobami jest odpowiednie i regularne leczenie.

Dzisiaj grzeje: 1.Rodzina nie wierzyła, że zmarł na COVID-19. Włamała się do kostnicy i wykradła ciało bliskiego
2.Sztuczna Inteligencja postawi diagnozę szybciej niż lekarz. Zaskakujące badania naukowców, to rewolucja
3.Pojawia się przy udarze mózgu. Jeśli ją zauważymy, liczy się każda minuta, trzeba działać szybko

Wielka tragedia w życiu gwiazdy Wielka tragedia w życiu gwiazdy "M jak miłość". Dwie osoby z najbliższej rodziny zmarły w ciągu jednego tygodniaCzytaj dalej

- Są analizy wskazujące na to, że jeśli choroby przewlekłe, takie jak nadciśnienie czy cukrzyca są leczone prawidłowo i są trzymane przez to w ryzach, zmniejsza się ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 – tłumaczy.

Eksperci apelują, aby chorzy przewlekle, zwłaszcza na wymienione choroby, szczególnie dbali o swoje bezpieczeństwo.

Gdy się pojawią nasze serce potrzebuje pilnej pomocy. Objawy, których absolutnie nie wolno lekceważyćGdy się pojawią nasze serce potrzebuje pilnej pomocy. Objawy, których absolutnie nie wolno lekceważyćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażająca wiadomość z Chin. Wyjawili, gdzie wykryli koronawirusa, cały świat nie dowierza
  2. Prognoza na zimę 2021. Już niedługo możemy odczuć atak prawdziwej zimy, synoptycy mówią o 70 cm śniegu
  3. Lekarze biją na alarm. Potrzebne są natychmiastowe kroki
  4. Śmierć dwóch nauczycieli wstrząsnęła Polską. Pedagodzy obawiają się o swoje życie
  5. Zarażona kobieta uciekła ze szpitala. Wysłano za nią policję
  6. Ważyła prawie 100 kg, a schudła, wciąż jedząc hamburgery i pizzę. Teraz zdradza sekret swojej metamorfozy

Następny artykuł