koronawirus: kolejność objawów
pixabay
Autor Natalia Niewczas - 19 Września 2020

Jak odróżnić COVID-19 od innych chorób? Zdaniem ekspertów istotna jest kolejność występowania objawów

COVID-19 może objawiać się kaszlem i gorączką. Grypopodobne objawy niewątpliwie utrudniają prawidłowe rozpoznanie choroby. Lekarze podpowiadają, na co warto zwrócić uwagę, by odpowiednio wcześnie odróżnić zakażenie koronawirusem między innymi od grypy. Jak się okazuje, niezwykle ważną medyczną wskazówkę stanowi kolejność występowania poszczególnych symptomów.

COVID-19 towarzyszy ludzkości od miesięcy. Choć większość zakażeń w Polsce przebiega bezobjawowo, w niektórych przypadkach chorego męczą takie dolegliwości jak problemy z oddychaniem, podwyższona temperatura ciała czy kaszel. Profesor Katarzyna Życińska wyjaśnia, jak prawidłowo odróżnić zakażenie koronawirusem od popularnej grypy. Jak tłumaczy, dla COVID-19 charakterystyczne jest to, że jako pierwszy pojawia się stan podgorączkowy.

Ministerstwo Zdrowia przekazało fatalne wieści. Mamy nowy rekord zakażeń w Polsce, szef GIS komentujeMinisterstwo Zdrowia przekazało fatalne wieści. Mamy nowy rekord zakażeń w Polsce, szef GIS komentujeCzytaj dalej

Kolejność występowania symptomów kluczem do rozpoznania COVID-19

Profesor Katarzyna Życińska z COVID-19 ma do czynienia na co dzień, leczy dotkniętych koronawirusem pacjentów w szpitalu MSWiA w Warszawie. Zdobytą na temat patogenu wiedzą postanowiła podzielić się z rodakami. Jak zaznacza, pierwsze objawy choroby pojawiają się zazwyczaj między 7 a 10 dniem od zakażenia.

Kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ostrzega: choć niektórym kaszel i duszności kojarzą się z COVID-19 najbardziej, w rzeczywistości to objawy, które pojawiają się stosunkowo późno. Zdaniem profesor Katarzyny Życińskiej pierwsze symptomy zakażenia koronawirusem stanowi gorączka, osłabienie i bóle mięśni.

- Jako kolejny i bardzo charakterystyczny objaw może wystąpić utrata węchu bądź smaku. Na końcu może pojawić się kaszel, duszności i krwioplucie - wyjaśnia profesor Katarzyna Życińska.

Dzisiaj grzeje: 1. Masowe groby odnalezione w Warszawie. Az 12 pochowanych osób, do kogo należą szczątki?
2.Trzeba się przygotować, już jutro częściowy zakaz wychodzenia z domu dla pewnej grupy społecznej. Dotyczy całego kraju

Jak podaje portal portal.abczdrowie.pl, do innych, znacznie rzadziej towarzyszących COVID-19 objawów zaliczamy ból gardła, zapalenie spojówek lub dostrzegalne gołym okiem zmiany skórne (na przykład wysypkę). W niektórych przypadkach choroba wywołuje także stępienie (bądź utratę) smaku i węchu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wreszcie dobre informacje od rządu. Dotyczą kwestii wszechobecnych obostrzeń
  2. Naukowcy przecierają oczy ze zdumienia. Mylili się na temat czarnej dziury, nie do uwierzenia
  3. Kiedy w Polsce będzie dostępna szczepionka na koronawirusa? Minister Zdrowia zapowiada
  4. Rój szerszeni zaatakował rowerzystów z Wrocławia. Kobieta dostała nagłej reakcji alergicznej
  5. Rząd ogłosił nowe zasady w szkołach. Mają chronić uczniów, wielu rodziców jest jednak niezadowolonych
  6. Pełnomocnik rządu się wygadał. Wielu łapie się za głowy, chodzi o podróże Polaków
  7. Niespodziewana decyzja rządu, chodzi o nowe obostrzenia. Rzecznik właśnie potwierdził na twitterze

Następny artykuł