Eksperci alarmują. Wykryli ją u co trzeciej ofiary COVID-19, o co chodzi?

covid-19 cukrzyca
unsplash JD Mason
Autor Klaudia Gaicka19.11.2020

Eksperci ostrzegają, ta choroba obecna była aż u co trzeciej osoby zmarłej z powodu COVID-19. Jeżeli cię dotyczy, powinieneś szczególnie uważać. Ekspert tłumaczy, dlaczego jest tak groźna.

Choroba COVID-19 może mieć bardzo różny przebieg. Choć większość pacjentów przechodzi ją skąpo objawowo lub wręcz bez żadnych objawów, zdarzają się także przypadki śmiertelne.

Kiedy skończy się pandemia ? Znany immunolog podał konkretną datęKiedy skończy się pandemia ? Znany immunolog podał konkretną datęCzytaj dalej

Cukrzyca była obecna u co trzeciego pacjenta zmarłego na COVID-19

Jak podaje portal Onet.pl, aż jedna trzecia pacjentów zmarłych z powodu COVID-19 miała także cukrzycę. Prof. Grzegorz Dzida z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie ostrzega przed możliwością ciężkiego przebiegu u diabetyków.

- Cukrzyca typu 1 nie zwiększa ryzyka SARS-CoV-2, nie pogarsza przebiegu, jeśli oczywiście jest dobrze wyrównania. Rokowania pogarsza cukrzyca z hemoglobiną powyżej 10 proc., a także długi czas trwania tej choroby - wyjaśnił.

Także choroby, które są następstwem cukrzycy, mogą mieć wpływ na przebieg choroby wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Profesor zwraca uwagę na to, że pandemia zmieniła tryb życia większości z nas, także pacjentów z cukrzycą. Wielu z nich zdecydowało się odstawić leki przepisane przez lekarza.

- Wynika to z tego, że pacjenci otrzymują lawinę nowych informacji, czytają w internecie o epidemii, a przy okazji o ukrytych w tych doniesieniach fake newsach, o budzących dużo wątpliwości terapiach. Najczęściej ukazują się one pod hasłem jak szybko i prawidłowo leczyć cukrzycę - ostrzegł lekarz.

Ekspert ostrzega, aby korzystać jedynie z medykamentów przepisanych przez lekarza. Radzi także, aby nie mieć oporów przed korzystaniem z teleporad, które w tej dziedzinie leczenia dobrze się przyjęły.

- Teleporada w diabetologii dobrze się zagościła i już z niej nie zrezygnujemy, jest przydatna szczególnie wtedy, gdy osobista obecność pacjenta nie jest konieczna. Mamy dowody, że ogranicza ona ryzyko zakażenia i zwiększa skuteczność opieki diabetologicznej, a jednocześnie zmniejsza kolejki w przychodniach - zapowiedział.

Dzisiaj grzeje: 1.Choroby, które znacznie zwiększają ryzyko śmierci przy COVID-19. Osoby, które je mają, powinny dziś szczególnie uważać
2.TVN ostrzega Polaków, w wielu miejscach już się zaczęło. Do 17 lepiej zostać w domach
3.Wszyscy zamarli po niespodziewanych słowach szefa WHO. Mówi o pandemii koronawirusa i szczepionce

Wczoraj mówiono, że epidemia zaczyna hamować. Dzisiejsze dane są jednak druzgocąceWczoraj mówiono, że epidemia zaczyna hamować. Dzisiejsze dane są jednak druzgocąceCzytaj dalej

Sięgając po leki na przeziębienie, także trzeba wziąć pod uwagę, że mogą one mieć wpływ na poziom glukozy. Tak więc niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z COVID-19, czy nie, warto skonsultować leczenie z lekarzem. Ekspert zwraca także uwagę na to, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie, którego nierzadko brakuje w szpitalach.

- Pacjent nie zawsze ma dostęp do napojów, jeden kubek herbaty na śniadanie, a potem jakiś płyn na obiad nie wystarczy - wyjaśnił.

Jak znacząco zmniejszyć ryzyko udaru? 7 złotych rad, które mogą uratować nam życieJak znacząco zmniejszyć ryzyko udaru? 7 złotych rad, które mogą uratować nam życieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rząd wyda ponad 125 mln złotych na jedną firmę. Wszystko przez zakaz lotów
  2. Bill Gates nie zamierzał dłużej milczeć. Powiedział, co może zdarzyć się już za kilka miesięcy
  3. Uwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne sceny
  4. 4-latek stracił oboje rodziców. Zabrała ich ta sama choroba
  5. Pielęgniarka wyznała porażającą prawdę. Jakie były ostatnie słowa zarażonych osób, które nie wierzyły w epidemię?
  6. Co oznacza żółta wstążka u psa? Uczestnik Milionerów odpadł na pytaniu za 5 tysięcy złotych
  7. Powrót uczniów do szkół. Minister edukacji przekazał informacje, na które czekały tysiące polskich rodzin

Następny artykuł