Objawy COVID-19 widoczne na skórze. Występują coraz częściej, na co zwrócić uwagę?

objawy COVID-19
pixabay.com/nastya_gepp
Autor Natalia Niewczas20.12.2020

Choroba COVID-19 może manifestować swą obecność poprzez wystąpienie objawów pojawiających się na skórze pacjenta. Symptomy bywają jedynym lub poprzedzającym infekcje sygnałem alarmowym. Mowa między innymi o “covidowych palcach”, pokrzywce bądź zmianach pęcherzykowych.

Typowe objawy COVID-19 to duszności, gorączka i kaszel. Lekarze uczulają, że na liście towarzyszących infekcji symptomów znajdują się również te dotyczące skóry pacjenta. Objawy widoczne na skórze, jak wynika z obserwacji włoskich dermatologów ze szpitala Lecco w Lombardii, mogą dotyczyć nawet 20% hospitalizowanych pacjentów.

Symptomy COVID-19 widoczne gołym okiem

Jak donoszą media, objawy skórne przy infekcji COVID-19 pojawiają się zarówno w łagodnym, jak i ciężkim przebiegu choroby. Zmiany plamisto-grudkowe zazwyczaj współistnieją z pozostałymi symptomami zakażenia.

Według doniesień portalu zdrowie.pap.pl zmiany o charakterze plamisto-grudkowym zwykle dotyczą osób z cięższym przebiegiem choroby COVID-19. Są rozsiane i widoczne na ciele pacjenta ok. 9 dni. 57% chorych zgłaszało, że towarzyszył im świąd.

Do najbardziej charakterystycznych, widocznych na skórze objawów COVID-19 zaliczamy “covidowe palce”. To sine zmiany pseudoodmrozinowe, pojawiające się w postaci plam zajmujących palce stóp i rąk pacjenta. Najczęściej dotyczą dzieci i młodzieży; zaobserwowano je u pacjentów skąpoobjawowych.

15-latka urodziła w domu. Nie udało się uratować dziecka15-latka urodziła w domu. Nie udało się uratować dzieckaCzytaj dalej

“Covidowe palce” to zmiana o łagodnym przebiegu - zwykle ustępuje po ok. 13 dniach. Zdarza się jednak, że towarzyszy im dokuczliwy świąd i ból.

Zmiany pokrzywkowe to kolejny z potencjalnych symptomów COVID-19, który towarzyszy młodym dorosłym. Pokrzywka jest rozsiana, zlokalizowana w obrębie tułowia i kończyn górnych oraz dolnych. Ustępuje w ciągu kilku dni.

Towarzyszące zakażeniu COVID-19 zmiany pęcherzykowe dotyczą natomiast głównie mężczyzn w wieku ok. 60 lat. Objaw pojawia się zwykle kilka dni po typowych dla infekcji wywołanej nowym wirusem SARS-CoV-2 symptomach i utrzymuje się do ok. tygodnia.

Wystąpienie jakiegokolwiek z wyżej wymienionych objawów może, ale nie musi świadczyć o zakażeniu nowym koronawirusem. By potwierdzić lub wykluczyć infekcję, należy skontaktować się ze specjalistą. Szczególną ostrożność względem potencjalnego zakażenia powinny zachować osoby, które wcześniej nie doświadczały problemów dermatologicznych.

W sobotę 19 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11 267 nowych zakażeniach wirusem SARS-CoV-2. Jednocześnie resort potwierdził śmierć 483 pacjentów chorych na COVID-19.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł