choroba COVID-19
unsplash.com/Kai Pilger
Autor Natalia Niewczas - 25 Października 2020

Naukowcy przewidują, że COVID-19 stanie się chorobą endemiczną. Co to oznacza?

Choroba COVID-19 to zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia, którego nie należy bagatelizować. Choć nad wirusem SARS-CoV-2 od wielu miesięcy pochylają się naukowe umysły, przyszłość pandemii pozostaje jedną wielką tajemnicą. Niewykluczone, że nowa choroba wywoływana przez koronawirusa zostanie uznana za endemiczną.

Na ten moment nie ma podstaw, by sądzić, że wirus SARS-CoV-2, a wraz z nim choroba COVID-19, po prostu zniknie z powierzchni ziemi. Niektórzy naukowcy są zdania, że zdecydowanie bardziej realny jest wprost przeciwny scenariusz. Zakłada on, że nowy koronawirus będzie zagrażał zdrowiu i życiu obywateli jeszcze przez długi czas, a COVID-19 stanie się chorobą endemiczną, co w praktyce oznacza jej stałe występowanie na danym obszarze.

Nieoficjalne: Od piątku nowe obostrzenia. Zakaz przemieszczania się z wyjątkiem pracy?Nieoficjalne: Od piątku nowe obostrzenia. Zakaz przemieszczania się z wyjątkiem pracy?Czytaj dalej

Choroba COVID-19 być może zostanie uznana za endemiczną

Hans Heesterbreek, profesor epidemiologii teoretycznej, uznaje za mało prawdopodobne to, że choroba COVID-19 mogłaby w obecnej sytuacji po prostu przestać istnieć - swoje stanowisko podpiera doświadczeniem z innymi, znanymi ludzkości wirusami. Ostatnio ekspert zabrał głos w tej sprawie głos.

Jak podaje portal medonet.pl, wszystko wskazuje na to, że wirus SARS-CoV-2 (a choroba COVID-19 wraz z nim) będzie krążyła w populacji jeszcze wiele miesięcy. Możliwe, że dołączy z tego powodu do tak zwanych chorób “endemicznych”. Termin “endemia” oznacza stałe występowanie danej choroby w określonym obszarze, a co za tym idzie stałą, utrzymującą się na podobnym poziomie liczbę zachorowań.

Profesor Hans Heesterbreek w artykule opublikowanym na łamach IFL Science pisze, że choroba może stać się endemiczna, gdy współczynnik reprodukcji wirusa jest równy 1, czyli gdy każda zakażona osoba zaraża kolejną.

O scenariuszu zakładającym uznanie COVID-19 za chorobę endemiczną już jakiś czas temu wspominała Światowa Organizacja Zdrowia. W maju przedstawiciel WHO dr Michael Ryan przypominał, że wirusem endemicznym jest na przykład ludzki wirus niedoboru odporności (HIV).

Istnieje wiele rozmaitych scenariuszy dotyczących chorób endemicznych. Zdarza się, że choroby endemiczne występują na niskim poziomie przez cały rok; jest także możliwe, że w pewnych okresach przybierają one na sile lub odznaczają się sezonowością.

Dzisiaj grzeje: 1.WHO ostrzega. "Świat znalazł się w krytycznym punkcie"
<strong2.Mamy komentarz Agaty Dudy ws. Strajku kobiet. Padła niebywała deklaracja
3. Na jej pępku pojawił się guzek. Nie miała pojęcia, że jest to objaw niebezpiecznej choroby

Druzgoczące słowa Krzysztofa Krawczyka o jego zdrowiu, tylko najbliżsi wiedzieli. Druzgoczące słowa Krzysztofa Krawczyka o jego zdrowiu, tylko najbliżsi wiedzieli. "Wszystko w rękach Boga"Czytaj dalej

Wiele wskazuje na to, że w przypadku COVID-19 kluczowe znaczenie będzie miało wynalezienie skutecznej szczepionki lub ewentualnych metod leczenia zakażenia. Na ten moment nie można wykreślić przyszłości, w której COVID-19 stanie się chorobą, z jaką ludzkość po prostu będzie musiała nauczyć się żyć.

W sobotę 24 października Ministerstwo Potwierdziło ponad 13 tys. kolejnych zachorowań na COVID-19. Tego samego dnia resort przekazał wieści o śmierci 179 zakażonych koronawirusem pacjentów.

Stale rośnie także liczba ozdrowieńców. W Polsce z choroby COVID-19 wyleczono już ponad 109 tys. osób.

Wojsko wyjdzie na ulice. Nagła decyzja MorawieckiegoWojsko wyjdzie na ulice. Nagła decyzja MorawieckiegoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielki polski bank wdraża kapitalne rozwiązanie. Klienci mają powody do radości
  2. Naukowcy z NASA przecierają oczy ze zdumienia. Odkryli tajemnicze dziury na Arktyce, nigdy nie widzieli podobnych
  3. Wstydliwy problem, który może dotyczyć prawie połowy Polaków. Na szczęście istnieją proste sposoby na to, by się z nim uporać
  4. Ogromny protest przeciwko obostrzeniom w Warszawie. Uczestnicy otoczeni przez policję, użyto gazu
  5. Andrzej Duda publicznie przeprasza. Prezydent opublikował w sieci film ze szczerym wyznaniem
  6. Z ostatniej chwili: Był potężny wybuch, są ofiary i ranni. Tragiczne wiadomości z zagranicy
  7. Andrzej Duda przerwał milczenie. Polsat na żywo połączył się z prezydentem, zabrał głos w sprawie protestów

Następny artykuł