Problem dotyka aż co trzeciego chorego. Czym jest "długi COVID"?

COVID-19 powikłanie
pixabay.com/fernandozhiminaicela
Autor Natalia Niewczas25.12.2020

Powikłania po COVID-19 dotykają nawet co trzeciego pacjenta. Tak zwany “długi COVID” (ang. long COVID) to zjawisko polegające na utrzymywaniu się dokuczliwych objawów przez dłuższy czas po zakończeniu choroby. Pacjenci borykają się wówczas ze zmęczeniem czy utratą węchu i/lub smaku.

COVID-19 to choroba, która wciąż skrywa przed dzisiejszą medycyną wiele tajemnic. Naukowcy starają się rozpoznać między innymi powikłania, jakie mogą rozwinąć się w ciele pacjenta po przebyciu infekcji. Dla wielu lekarzy istnienie zjawiska o nazwie “długi COVID” jest jednak oczywiste.

Powikłania po COVID-19 mogą przez wiele tygodni zagrażać zdrowiu pacjenta

Pacjenci zarażeni chorobą COVID-19 zwykle dochodzą do siebie po upływie od 2 do 3 tygodni. Dotyczy to szczególnie tych, którzy przeszli infekcję w sposób łagodny lub umiarkowany.

Jak podaje portal medicalnewstoday.com, w wielu przypadkach pacjenci zgłaszają jednak, że dokuczliwe objawy choroby utrzymują się przez kolejne tygodnie, a nawet miesiące. Mamy wówczas do czynienia z “długim COVD-em”; powszechne symptomy tego stanu to trudności z oddychaniem i kaszel.

Pacjenci dotknięci powikłaniem skarżą się na palpitacje serca i niewydolność wysiłkową. Do częstych objawów zaliczamy również duże zmęczenie i trudności z koncentracją.

Niepokojące doniesienie z zagranicy. Nowa mutacja koronawirusa dotarła do kolejnych krajówNiepokojące doniesienie z zagranicy. Nowa mutacja koronawirusa dotarła do kolejnych krajówCzytaj dalej

“Długi COVID” dotyczy przede wszystkim pacjentów z cięższym przebiegiem choroby COVID-19. Niewykluczone jest jednak pojawienie się komplikacji u osób, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 w sposób łagodny.

Jedno z badań dotyczących powikłań po infekcji wykazuje, że aż 84% pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 we Włoszech doświadczało co najmniej jednego dokuczliwego objawu do 2 miesięcy po zakończeniu leczenia w szpitalu (najczęściej zgłaszano zmęczenie i trudności z oddychaniem).

Na ten moment “długi COVID”, jak podają media, nie jest jednostką kliniczną. Lekarze powszechnie wiedzą jednak o jego istnieniu. Według lekarza rodzinnego dr Michała Sutkowskiego, “długi COVID” występuje w Polsce dość rzadko.

- Zdecydowana większość pacjentów przechodzi zakażenie koronawirusem w lekkiej formie i wraca do zdrowia już po kilku tygodniach - ocenia prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, cytowany przez serwis portal.abczdrowie.pl.

Dnia 24 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 115 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W ciągu minionej doby choroba COVID-19 przyczyniła się do śmierci 497 pacjentów.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł