Ważny apel lekarzy do osób, które przeszły COVID-19. Powinny wykonać jedno, kluczowe badanie

COVID-19 wpływa nie tylko na płuca, ale także na serce. W związku z tym lekarze apelują, by osoby, które przeszły chorobę, koniecznie wykonały odpowiednie badanie. Bez tego podjęcie wysiłku fizycznego – w szczególności u osób starszych i sportowców – może wiązać się z niebezpiecznymi konsekwencjami, takimi jak nieregularne bicie serca albo nagłe zatrzymanie akcji serca.
Jak podaje Wprost, badanie serca to jedna z podstawowych czynności, o której powinna pamiętać każda osoba po przejściu COVID-19. Uszkodzenie mięśnia sercowego stwierdza się bowiem u jednej czwartej hospitalizowanych pacjentów.
Powrót do ćwiczeń po przejściu COVID-19? Tylko po wykonaniu badania serca
Wśród chorób serca spowodowanych zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 wyróżnia się między innymi chorobę zakrzepowo-zatorową, zakrzepy krwi oraz arytmię. Każda z nich przy nadmiernym wysiłku fizycznym wiąże się z niebezpiecznymi konsekwencjami.
Apel lekarzy w sprawie badań serca dotyczy w szczególności seniorów, ale także sportowców, którzy po pokonaniu COVID-19 zamierzają wrócić do treningów. Medycy chcą, aby ćwiczenia dla każdego z nich były bezpieczne.
Formę badania najlepiej omówić z lekarzem. Zależy ona bowiem od przebiegu zakażenia koronawirusem oraz towarzyszących mu objawów i powikłań po infekcji. Testy przeprowadzone w październiku wskazały jednak na cztery rodzaje badań, których wykonanie zaleca się „sportowcom wyczynowym, licealistom i mistrzom rekreacji, którzy ukończyli 35 lat i trenują do określonych zawodów”.
Wśród wyróżnionych badań znalazła się między innymi elektrokardiografia, podczas której elektrokardiogramy rejestrują sygnały elektryczne w sercu i mogą pomóc w zdiagnozowaniu takich chorób jak arytmia. Za pomocą fal dźwiękowych w echokardiografii można natomiast wykryć problemy z zastawkami lub komorami serca.
Pacjentom po przejściu COVID-19 zaleca się również badania krwi, dzięki którym lekarz będzie mógł skontrolować poziom białek troponiny T lub troponiny I. Wskazane białka uwalniają się do krwi wskutek uszkodzenia mięśnia sercowego. Stopień takiego uszkodzenia można natomiast sprawdzić podczas MRI, czyli rezonansu magnetycznego.
Przesiewowych badań serca nie przeprowadza się zazwyczaj u osób, które przeszły COVID-19 łagodnie lub bezobjawowo. Jeśli jednak pacjent przebywał w szpitalu lub towarzyszyły mu uciążliwe symptomy, dla własnego bezpieczeństwa powinien skonsultować się z lekarzem i skontrolować stan swojego zdrowia.
Koronawirus SARS-CoV-2 wciąż atakuje Polaków. W sobotę 26 grudnia Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 5 048 nowych przypadków zakażenia. Zmarły także kolejne osoby.
- Mamy 5 048 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia (…) Z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 65 osób – przekazało MZ na Twitterze.
Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:
- Donieśli na sąsiadów, że łamią limity na Wigilię. Policjanci byli bardzo zaskoczeni, gdy dotarli na miejsce
- Zbadali ponad 1700 ozdrowieńców po COVID-19. Dokonali niepokojącego odkrycia, było u połowy z nich
- Wystarczyła chwila nieuwagi. Nie żyje 17-miesięczna dziewczynka, przestroga dla wszystkich rodziców