Wydawało się, że 13-latek łagodnie przechorował COVID-19. Koszmar zaczął się 2 tygodnie później

COVID-19 spowodował poważne powikłania u 13-latka
unsplash.com/Hush Naidoo
Autor Barbara Bujar27.11.2020

13-latek z Krakowa zachorował na COVID-19. Choć w trakcie infekcji miał tylko gorączkę, dwa tygodnie później zaczęły dokuczać mu niepokojące objawy. W końcu chłopiec trafił pod opiekę lekarzy, którzy zdiagnozowali u niego problemy z sercem, będące powikłaniem po zakażeniu koronawirusem. W Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi rozpoczęły się już badania nad podobnymi przypadkami.

Przebieg COVID-19 u dzieci wciąż jest zagadką dla samych lekarzy. Z długich obserwacji wynika jednak, że najmłodsi przechodzą chorobę w sposób wyjątkowy łagodny, a nawet bezobjawowy. Okazuje się, że w ich przypadku dużo większym zagrożeniem mogą być powikłania po infekcji. Przykładem takiego pacjenta jest 13-letni chłopiec z Krakowa.

Od jutra ważna zmiana w obostrzeniach. Lekarze łapią się za głowy, wielu Polaków odetchnie jednak z ulgąOd jutra ważna zmiana w obostrzeniach. Lekarze łapią się za głowy, wielu Polaków odetchnie jednak z ulgąCzytaj dalej

13-latek z powikłaniami po COVID-19. „Mogę dostać zawału serca”

Jak donosi Interia, 13-letni chłopiec z Krakowa przeszedł COVID-19 wraz z całą rodziną. Podczas choroby, oprócz chwilowej gorączki, nie towarzyszyły mu jednak żadne objawy. Problem zaczął się dopiero dwa tygodnie później. Mimo pokonania koronawirusa nastolatek nagle zaczął się gorzej czuć. Lekarze zdiagnozowali u niego chorobę Kawasakiego.

- Z każdym dniem objawy się pogarszały, aż do szóstego dnia kiedy trafiłem do szpitala (…) Ta choroba dotyka naczyń wieńcowych. Powoduje problemy w nich, więc mogę dostać zawału serca – mówił 13-letni Nathan.

Chłopiec przebywał w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie. Jak opowiadała jego mama w „Raporcie” na antenie Polsat News, 13-latek każdego dnia był w coraz gorszym stanie. Dokuczała mu między innymi wysoka gorączka, z którą próbowali poradzić sobie lekarze. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze.

- Szybka diagnoza i szybkie leczenie spowodowały, że Nathan teraz nie ma skutków ubocznych po tej chorobie, które są naprawdę bardzo groźne. Niektóre dzieci leczą się bardzo długo. Mają problemy z sercem. Nie można bagatelizować żadnych objawów, zwłaszcza po covidzie – przekazał mama chłopca.

Przypadki powikłań po COVID-19 wśród dzieci zdarzają się w Polsce coraz częściej. W związku z tym dr Michał Chudzik z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zaproponował rozpoczęcie specjalistycznych badań w tym kierunku. Testy zostaną przeprowadzone przez specjalistów z Centrum Zdrowia Matki Polki.

- To duży segment badań kardiologicznych, od echa do rezonansu, badań pulmonologicznych, bo każde zapalenie płuc pozostawia większe czy mniejsze blizny w miąższu płucnym. Dużo do wniesienia będą mieli gastrolodzy, bo coraz częściej mówi się o zespole zapalnym wątroby, trzustki i jelit, który towarzyszy części pacjentów – mówił dr hab. Piotr Grzelak, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej ICZMP w Łodzi, cytowany przez Interię Wydarzenia.

Dzisiaj grzeje:
1.Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
2.Pojawiają się, gdy przeszliśmy COVID-19 bezobjawowo. Sygnały wysyłane przez organizm po walce z koronawirusem
3.Policja w mieszkaniu księdza znalazła kobietę. Więził ją przez 12 lat, druzgocące, w jakich warunkach żyła
4.Naukowcy dokonali niesamowitego odkrycia. Chodzi o pochodzenie koronawirusa

Prosty nawyk, który zmniejsza ryzyko zachorowania na COVID-19. Warto o nim pamiętaćProsty nawyk, który zmniejsza ryzyko zachorowania na COVID-19. Warto o nim pamiętaćCzytaj dalej

Na badania w łódzkim szpitalu mogą zgłaszać się rodziny z dziećmi z całej Polski. Lekarze zachęcają do tego, ostrzegając tym samym przed poważnymi skutkami COVID-19 wśród najmłodszych.

- Niektóre rzeczy mogą się pojawiać po wielu latach, czasami są to bardzo groźne powikłania, które na stale uszkadzają serce i taka była główna idea, by nie czekać na uszkodzenie serca, tylko wcześniej diagnozować wszelkie nieprawidłowości – przekazał dr Chudzik

L4 płatne 100 %? Znamy szczegóły najnowszych zmian, dobra wiadomość dla wielu Polek i PolakówL4 płatne 100 %? Znamy szczegóły najnowszych zmian, dobra wiadomość dla wielu Polek i PolakówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Atak zimy już w ten weekend. Zapowiadają śnieg i mróz, lepiej zrezygnować z podróży
  3. 5-letnie dziecko dokonało niewiarygodnego odkrycia. Archeolodzy nie mogą uwierzyć
  4. Wczesne objawy nadciśnienia. Nie można ich bagatelizować
  5. Całą noc musiał spędzić w karetce. Wstrząsająca relacja pacjenta
  6. Wspiera układ odpornościowy i poprawia pracę żołądka. Prosty, domowy przepis na zakwas z imbiru
  7. Black Friday w Zooplus i Kakadu. Gigantyczne promocje wystartowały, aż żal przegapić tak świetną okazję
  8. Ksiądz więził ją przez 12 lat. 36-latkę poznał przez Internet, zaproponował posadę gosposi

Następny artykuł