covid skutkuje częściej śmiercią dla ludzi z powiększonym sercem
Fot. pixabay.com/ rottonara
Autor Klaudia Gaicka - 24 Maja 2020

Zwiększa ryzyko śmierci przy COVID-19. Naukowcy z Nowego Jorku dokonali ważnego odkrycia

COVID-19 może mieć gorszy przebieg u osób z powiększoną prawą komorą mięśnia sercowego. Najnowsze badania amerykańskich naukowców mogą mieć duży wpływ na diagnozowanie i identyfikację grup ryzyka.

Covid-19 jest podmiotem badań wielu naukowców i lekarzy z całego świata. Każdego dnia tysiące chorych znajduje się pod obserwacją. Monitorowane nie są jedynie ich funkcje życie, ale również inne cechy, które zdaniem lekarzy mogą wpływać na przebieg choroby. Jak podaje portal Medonet.pl, Zespół lekarzy z Ichan School Medicine w Mount Sinai (Nowy Jork) zapoznał się z dokumentacjami medycznymi ponad 100 pacjentów chorych na COVID-19. Wyniki analizy okazały się zaskakujące, a samo odkrycie bardzo ważne.

Jarosław Kaczyński odchodzi na emeryturę? PiS zwołuje specjalny kongresJarosław Kaczyński odchodzi na emeryturę? PiS zwołuje specjalny kongresCzytaj dalej

COVID-19 może mieć gorszy przebieg u osób z powiększoną prawą komorą mięśnia sercowego

Jak się okazało, spośród wszystkich pacjentów, których dokumentację przejrzeli naukowcy, u 32 (31 procent wszystkich) stwierdzono rozszerzenie prawej komory mięśnia sercowego. Spośród nich 41 proc. zmarło podczas trwania badania. Co zaskakujące, u pacjentów, którzy nie mieli powiększonej prawej komory, odnotowano dużo mniejszą liczbę zgonów (11 procent).

Eksperci z portalu podają, że powiększenie się wskazanej komory było jedyną zmienną istotnie związaną ze śmiertelnością w grupie badanych z COVID-19.
Główny autor badania, Doktor Edgar Argulian twierdzi, że wyniki badania dostarczają lekarzom ważnych informacji, które mogą wykorzystać do identyfikacji poziomu ryzyka ciężkiego przebiegu choroby i zgonu.

Dzisiaj grzeje: 1. Lekarze nie dawali mu praktycznie żadnych szans. Do szpitala trafił 16-latek ze strzałą w głowie

2. Cała prawda wyszła na jaw. Rozenek i Lewandowska nie mogły powstrzymać łez, nikt wcześniej nie wiedział

Podobne wyniki badań były już opisywane w New England Medicine. Tamtejszy artykuł dotyczył jednak pięciu chorych pacjentów, a to zbyt mało, żeby wysnuwać daleko idące wnioski.
Naukowcy nie określili jeszcze przyczyny tego stanu, ale istnieją przesłanki, że może być ona powiązana z zastopowaniem przepływu krwi w płucach z powodu uszkodzenia tkanek płuc lub nawet zakrzepów. Jak podaje portal, wcześniej wychodzono z założenia, że szkodliwy patogen może atakować mięsień sercowy, ponieważ komórki tej tkanki zawierają dużo receptorów ACE2. Białko S wirusa łatwiej łączy się z nimi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Po ile u was kosztują truskawki? Ceny szybko się zmieniają, mamy dobre wieści
  2. Niestety, media obiegła przykra wiadomość o ”Nasz nowy dom”. Katarzyna Dowbor ma powód do smutku
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Biedronka i Lidl mogą mieć powody do obaw. Konkurencja zmierza do topowej piątki, ma za plecami miliardowy budżet

Następny artykuł