Cukrzyca: objawy choroby
Autor Karol Zaborowski - 2 Stycznia 2020

Cukrzyca potrafi rozwijać się przez lata. Jej wczesne objawy mogą być mylące

Cukrzyca może rozwijać się przez wiele lat, stopniowo dając kolejne objawy. Niestety wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że poziom cukru w ich krwi jest o wiele za wysoki. Przez to udają się do lekarza, kiedy choroba jest już rozwinięta.

Nieleczona w odpowiedni sposób cukrzyca niesie ze sobą wiele niebezpiecznych dla naszego zdrowia powikłań. Jest to ten typ choroby, który często rozwija się przez naprawdę długi czas, ale jej objawy nie przez wszystkich są kojarzone, przez co do diagnozy dochodzi naprawdę późno.

Niestety cukrzyca ma wpływ na cały nasz organizm, a zbyt wysoki poziom cukru we krwi niszczy zarówno naczynia krwionośne, jak i nerwy, przez co może nam się wydawać, że problem leży zupełnie gdzie indziej. Jednak do sprawdzenia poziomu glukozy w naszej krwi wcale nie jest potrzebne specjalne skierowanie, ponieważ każdy z nas za darmo może odebrać glukometr w aptece.

Gabriela Kownacka przez lata walczyła z chorobą. Jej schorzenie dotyka tysiące Polek rocznieGabriela Kownacka przez lata walczyła z chorobą. Jej schorzenie dotyka tysiące Polek rocznieCzytaj dalej

Cukrzyca i jej wczesne objawy

W przypadku objawów cukrzycy często się mówi o wilczym apetycie, który odczuwają chorzy. Jest on spowodowany tym, że glukoza nie zostaje przetransportowana z krwi do komórek, przez co, mimo że jemy, to nasz organizm nie czerpie z tego energii. Wtedy też nasze ciało musi sięgać po rezerwy energetyczne, które odkładane są w formie tkanki tłuszczowej, co sprawia, że u wielu chorych pojawia się nagła utrata wagi.

Częstym objawem jest też ciągłe pragnienie oraz częste oddawanie dużej ilości moczu. W ten sposób organizm chce się pozbyć nadmiaru glukozy w krwi, która niestety mu szkodzi, jeżeli ostatecznie nie trafi do komórek. Jak podaje portal parenting.pl, mogą też pojawić się zmiany w obrębie mięśni, które skutkują uczuciem odrętwienia lub bólem. Chorzy odczuwają też często przeczulice dotykowe w obrębie swoich kończyn.

Cukrzyca wpływa też na nasz słuch i wzrok właśnie poprzez niszczenie naczyń krwionośnych. Tak zwana retinopatia cukrzycowa pojawia się, gdy nasza siatkówka nie jest odpowiednio zaopatrywana w niezbędną krew. Podobnie ma się w przypadku nerwu słuchowego, który przez cukrzycę również może zostać uszkodzony. W takiej sytuacji niezbędne jest szybkie rozpoczęcie leczenia.

Objaw cukrzycy stanowią też często nawracające infekcje grzybicze w obrębie miejsc intymnych u kobiet, jak i pojawienie się ciężko gojących się ran. Również odczuwanie bólu w może zostać zaburzone przez zbyt wysoki poziom cukru we krwi.

Diabetycy często też odczuwają permanentne zmęczenie, nawet gdy nie mają zbyt dużo pracy i śpią odpowiednią ilość czasu. Innymi objawami są także zmiany w obrębie naszego nastroju. U chorych niekiedy obserwuje się zarówno stany depresyjne, jak i euforyczne. Jak widać lista objawów wynikających z braku lub nieprawidłowej pracy naszej insuliny jest bardzo dużo i czasami ciężko od razu powiązać je z cukrzycą, przez co późno decydujemy się na wizytę u lekarza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Iberion - grupa mediowa przyszłości
  2. Antyfake - nowy portal fact-checkingowy grupy mediowej Iberion
  3. Antyfake - walczymy z fake newsami i dezinformacją
  4. Biznes Info - portal biznesowy grupy mediowej Iberion
  5. Biznes Info - portal biznesowo-ekonomiczny grupy mediowej Iberion
  6. Pikio - flagowy portal grupy mediowej Iberion
  7. Lelum - portal dla nowoczesnych kobiet

Następny artykuł