Cukrzyca: leki zanieczyszczone rakotwórczą substancją
fot. pixabay.com/PhotoMIX-Company
Autor Karol Zaborowski - 4 Grudnia 2019

Leki na cukrzycę zanieczyszczone rakotwórczą substancją. W Polsce zażywają je 2 miliony pacjentów

Cukrzyca znacząco wpływa na życie chorego, wymuszając na nim pewne zmiany w dotychczasowych nawykach. Dodatkowo osoba cierpiąca na cukrzycę każdego dnia musi mierzyć swój poziom cukru, a także regulować go poprzez leki. Teraz dowiadujemy się, że nawet 2 miliony Polaków może przyjmować skażone środki.

Cukrzyca stała się już chorobą cywilizacyjną i w samej tylko Polsce chorują na nie miliony osób. Niestety z każdym rokiem znacząco rośnie liczba chorych na tę chorobę, a zwłaszcza na cukrzycę typu 2. Jednym z najpopularniejszych leków stosowanych przy tym typie cukrzycy jest metformina.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, w Polsce z leków zawierających tę substancję czynną mogą być nawet 2 miliony. Co więcej, w niezależnych od siebie laboratoriach wykryto zanieczyszczenie w lekach zawierających właśnie metforminę. Leki zostały skażone rakotwórczą substancją, której używa się do wywoływania nowotworów u szczurów.

Rozjaśnia przebarwienia i niweluje zmarszczki. Można ją kupić w każdej aptece za kilka złotychRozjaśnia przebarwienia i niweluje zmarszczki. Można ją kupić w każdej aptece za kilka złotychCzytaj dalej

Cukrzyca leczona lekami z rakotwórczą substancją

Metformina jest niezwykle popularnym lekiem, który stosowany jest na całym świecie. Miejsca, w których wykryto zanieczyszczenia w środkach zawierających tę substancję czynną to jak dotąd Niemcy oraz Azja. Jak na razie nie przekazano żadnych informacji dotyczących jakości i czystości partii leków dostępnych w Polsce.

Jednak problem polega na tym, że praktycznie cała Europa zaopatrywana jest w metforminę przez chińskie fabryki. Z tego też względu w naszym kraju został zwołany specjalny sztab kryzysowy, który ma za zadanie sprawdzenie, czy polscy diabetycy również nie padli ofiarą skażonych leków.

Jak podaje portal businessinsider.com.pl, substancją, która została wykryta w lekach zawierających metforminę jest NDMA. Jest to silny środek rakotwórczy, który stosowany jest do wywoływania nowotworów u szczurów laboratoryjnych. NDMA jest szczególnie niebezpieczne dla naszej wątroby.

Michał Sutkowski, który jest członkiem zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, stwierdził, że w aktualnej sytuacji każdy pacjent zażywający metforminę powinien udać się do swojego lekarza rodzinnego, aby ustalić konkretne działanie. Dzięki temu pacjent będzie mógł uniknąć ewentualnego wystawienia swojego organizmu na działanie rakotwórczej substancji.

- Osoby zażywające leki z metforminą powinny pilnie iść do lekarza rodzinnego, który zgodnie z zaleceniami administracji publicznej podejmie decyzję, co dalej - wyjaśnia w "DGP" Michał Sutkowski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Eksperci ostrzegają. 80% osób chorych na grypę nie ma gorączki
  2. Lekarstwo, o którym wspomina się nawet w Biblii. Może pomóc przy wielu chorobach
  3. Wygląd naszej twarzy dużo mówi o zdrowiu. Niektóre zmiany mogą być objawem raka płuc
  4. Najbardziej wytatuowana lekarka na świecie. Kontrowersyjny wygląd nie przekreślił jej kariery

Następny artykuł