Cukrzyca dzięki kilku zasadom może być znacznie mniej uciążliwa
unsplash_Tomasz Woźniak
Autor Aneta Młodawska - 5 Marca 2020

Jak utrzymać cukrzycę w ryzach? Zasady, które powinien znać każdy diabetyk

Cukrzyca towarzyszy choremu przez całe jego życie. Wraz z postawieniem diagnozy pacjent musi zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Zmianie najczęściej ulega dieta chorego oraz ilość czasu spędzanego na aktywności fizycznej. Niezmiernie ważne są także regularne pomiary glukozy we krwi. Życie z cukrzycą wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, jednak dzięki wprowadzeniu kilku zasad można sprawić, że choroba nie będzie sprawiać większych kłopotów.

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna wynikająca z zaburzonego wydzielania lub działania insuliny. W Polsce liczbę osób chorych na cukrzycę szacuje się na ponad 2 miliony. Należy jednak pamiętać, iż prawdopodobnie milion Polaków nie wie, że na nią choruje.

Cukrzyca w początkowej fazie może nie powodować żadnych dolegliwości. Zdarza się, iż pierwsze symptomy choroby pojawiają się dopiero po kilku latach. Warto zatem obserwować stan swojego organizmu, by nie dopuścić do rozwoju podejrzanych objawów.

Krzysztof Jackowski twierdzi, że wie kiedy skończy się epidemia. Swoją wizją podzielił się z PolakamiKrzysztof Jackowski twierdzi, że wie kiedy skończy się epidemia. Swoją wizją podzielił się z PolakamiCzytaj dalej

Cukrzyca dzięki kilku zasadom może być znacznie mniej uciążliwa

Osoba chora na cukrzycę ma stale podwyższony lub zbytnio obniżony poziom cukru. Dzięki regularnemu mierzeniu stężenia glukozy we krwi możliwe jest ustalenie odpowiedniej dawki leku. Ważne jest, by chory nauczył się samodzielnie sprawdzać stężenie glukozy we krwi, gdyż dzięki temu łatwiej zniwelować objawy przecukrzenia lub niedocukrzenia.

Osoba z cukrzycą powinna przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym. Konieczne jest bowiem wykluczenie wszelkich produktów o wysokim indeksie glikemicznym, takich jak banany, płatki kukurydziane czy chleb z białej mąki. Warto także spożywać posiłki w niewielkich porcjach.

Do diety warto ponadto włączyć węglowodany, takie jak ciemne pieczywo, chleb graham, płatki owsiane, grube kasze i ryż. Jeśli chodzi o tłuszcze, najlepszym wyborem są produkty bogate w tłuszcze nienasycone. Z kolei chude mięso, nabiał, a także rośliny strączkowe zaopatrują organizm w białko.

Dzisiaj grzeje: 1. Mieli spędzić wymarzone wakacje w popularnym kurorcie. Przez skażony basen ich wyjazd zakończył się tragicznie

2. Ból był nie do zniesienia. Okrutna choroba spędzała sen z powiek Ewy Drzyzgi

Należy ponadto pamiętać, iż osoby chorujące na cukrzycę nie powinny spożywać alkoholu. Może on bowiem prowadzić do niedocukrzenia. Ważne jest także utrzymanie prawidłowej masy ciała. Pamiętajmy przy tym, iż szybkie i nienaturalne odchudzanie nie służy zdrowiu. Wszelkie diety cud są niebezpieczne dla zdrowia i powodują efekt jojo.

By utrzymać odpowiednią masę ciała i poprawić reakcję organizmu na insulinę, najwłaściwsza jest aktywność fizyczna, jednak przed rozpoczęciem ćwiczeń należy zmierzyć poziom glukozy we krwi. Jeśli jest zbyt niski, lepiej zrezygnować z wysiłku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Robert Makłowicz błaga Polaków o pomoc. Potrzebne są duże pieniądze
  2. Syn Olgi Kalickiej trafił do szpitala. Aktorka przerwała urlop, pokazała zdjęcie
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. WHO pilnie ostrzega przed banknotami. Lepiej nie dotykajcie gotówki, konsekwencje mogą być tragiczne

Następny artykuł