Zaczyna się z pozoru niewinnie. Sygnałów świadczących o stanie przedcukrzycowym nie wolno jednak bagatelizować

cukrzyca: stan przecukrzycowy
unsplash Ivan Aleksic
Autor Klaudia Gaicka06.01.2021

Stan przedcukrzycowy może doprowadzić do cukrzycy, która jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób przewlekłych na świecie. Po jej diagnozie kluczowa jest zmiana trybu życia. Niezbędna jest dobrze zbilansowana dieta i odpowiednia dawka ruchu.

Pomimo tego, że cukrzyca była kiedyś kojarzona raczej z seniorami, coraz częściej dotyka ona młodych osób. Dane statystyczne dotyczące tej jednostki chorobowej są naprawdę przytłaczające.

Na całym świecie chorych na cukrzycę jest ponad 400 milionów osób. Większość z nich, ponieważ aż niecałe 90% przypadków, stanowi cukrzyca typu 2.

Stan cukrzycowy może doprowadzić do cukrzycy. Kluczowa jest zmiana trybu życia

Warto zatem wiedzieć, jakie objawy świadczą o tym, że zagraża nam ta choroba. Jak podaje portal Medonet.pl, stan przedcukrzycowy świadczy o tym, że nasz organizm gorzej radzi sobie z przemianą węglowodanów.

Nie mówimy wtedy jeszcze o cukrzycy, jednak nie oznacza to, że możemy bagatelizować ten stan. Jest to ostatni dzwonek, aby pomóc naszemu organizmowi uporać się z problemem.

Niesamowite wydarzenie w śląskim szpitalu. Niektórzy mówią o cudzie, inni składają hołd lekarzomNiesamowite wydarzenie w śląskim szpitalu. Niektórzy mówią o cudzie, inni składają hołd lekarzomCzytaj dalej

Nasze szanse na uniknięcie cukrzycy i jej powikłań maleją wraz z czasem trwania tego stanu. Dlatego tak ważne jest, aby umieć rozpoznać jego objawy i jak najszybciej przeciwdziałać. Objawy takiego stanu to między innymi chroniczne zmęczenie, częste oddawanie moczu, problemy ze zmysłem wzroku oraz wzmożone pragnienie.

W przypadku podejrzenia stanu przedcukrzycowego specjalista zleca badania poziomu glukozy na czczo (wynik przy stanie przedcukrzycowym wynosi 100-125 mg/100 ml), doustny test obciążenia glukozą, badanie stężenia glukozy we krwi (wynik przy stanie przedcukrzycowym to 140-199 mg/100 ml).

Jeżeli potwierdzi się u nas stan cukrzycowy, pierwszym i obowiązkowym krokiem jest zmiana stylu życia. Mowa przede wszystkim o weryfikacji naszego jadłospisu i pozbyciu się zbędnych kilogramów.

Bardzo istotne jest także zachowanie odpowiedniej proporcji posiłków. Należy spożywać odpowiednią ilość białek, tłuszczy i węglowodanów.

Przy redukcji masy ciała pomoże nam także odpowiednia dawka ruchu. Ważne jest, aby zachować cykliczność. Najlepiej ćwiczyć co najmniej trzy razy w tygodniu po 30-60 minut.

Szczególnie polecane rodzaje aktywności marszobiegi, pływanie, jazda na nartach, gra w siatkówkę lub koszykówkę. Oprócz tego każdego dnia możemy także korzystać z gimnastyki, joggingu, aerobiku i spacerów w szybkim tempie.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł