Cukrzyca: jeden z pierwszych objawów
pixabay_picjumbo_com
Autor Damian Witoń - 8 Kwietnia 2020

Jeden z pierwszych objawów cukrzycy. Dokładnie przyjrzyj się swoim dłoniom

Cukrzyca jest chorobą, która występuje coraz częściej na całym świecie. Jest niebezpieczna dla zdrowia, dlatego nie wolno jej lekceważyć. Jeden z pierwszych objawów cukrzycy możemy dostrzec na naszych dłoniach, dlatego zaleca się ich dokładną obserwację.

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, z którą zmaga się coraz więcej ludzi na całym świecie. Jest niebezpieczna dla zdrowia, dlatego warto znać jej objawy, aby móc podjąć odpowiednie środki zaradcze. Jednym z nich, który często występuje w pierwszej kolejności, jest zmiana stanu naszych paznokci.

Naukowcy wyliczyli, ilu Polaków może umrzeć podczas epidemii. Wskazali prawdopodobną datę szczytuNaukowcy wyliczyli, ilu Polaków może umrzeć podczas epidemii. Wskazali prawdopodobną datę szczytuCzytaj dalej

Cukrzyca może objawiać się poprzez zmiany na paznokciach

Płyta paznokcia rośnie w tempie wynoszącym około 0,1mm na dobę. Jest więc świetnym źródłem informacji na temat aktualnego stanu naszego zdrowia. Możemy wyczytać z niej szereg chorób. Według doktor Elizabeth Salady paznokcie mogą poinformować nas o tym, że cierpimy na cukrzycę oraz inne niebezpieczne dolegliwości, dlatego powinniśmy bacznie je obserwować.

-Zawsze powinniśmy uważnie obserwować wszelkie zmiany kształtu paznokcia i jego grubości. Niepokojąca może być też zmiana koloru płytki- tłumaczy Pani doktor

Zdarza się, że u chorego na cukrzycę pojawia się lekki rumień na dole paznokcia. Jednakże istotna jest nie tylko zmiana jego zabarwienia. Trzeba zwracać uwagę również na strukturę płytki. Niekontrolowany wzrost cukru we krwi może przekładać się na powstawanie na niej poziomych wgłębień oraz falowań. Po dłuższym czasie na paznokciu pojawiać mogą się również tak zwane linie Beau, czyli poprzeczne bruzdy związane nie tylko z cukrzycą, ale także ewentualnymi chorobami układu krążenia, infekcjami, niedożywieniem czy niedoborem cynku.

Jak podaje portal.abczdrowie.pl, zachorowaniem na cukrzycę zagrożone są bardziej osoby cierpiące na nadwagę, nadciśnienie, czy takie, w której rodzinie dolegliwość występowała już w przeszłości. Do jej powstania może przyczynić się także nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów czy brak aktywności fizycznej.

Dzisiaj grzeje: 1. Raport NFZ na temat depresji w Polsce. Jak wypadamy na tle innych krajów?"

2. Banknoty przenoszą koronawirusa? WHO wydało oficjalne stanowisko

Oprócz zmian na płytce paznokcia cukrzyca objawia się również poprzez zmęczenie występujące w ciągu dnia, najczęściej po spożytym posiłku, częste odczuwanie głodu, nawet bezpośrednio po jedzeniu, zwiększoną częstotliwość oddawania moczu, wzmożone pragnienie, ciężko gojące się rany i problemy skórne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 2-letni syn Anity przed śmiercią karmiony był karmą dla szczurów i niedopałkami. Dziennikarze dotarli do strasznych szczegółów
  2. Syn Zenka Martyniuka został zatrzymany. Policja miała już dość łamania kwarantanny
  3. Zaskakujące rozporządzenie prezydenta kraju ogarniętego epidemią. Wojsko ma strzelać do osób łamiących kwarantannę
  4. Nietypowe objawy COVID-19. Wiele osób nie połączyłoby ich z tą chorobą
  5. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, wcale nie chodzi o temperaturę
  6. Podstawowy produkt może wkrótce podrożeć. Ci, którzy zrobili zapasy pomimo żartów innych, mogą się cieszyć

Następny artykuł