Cukrzyca jest chorobą, z którą zmaga się ponad 400 milionów ludzi
pixabay.com/stevepb
Autor - 3 Lipca 2020

Pierwsze objawy cukrzycy. Nie wolno ich lekceważyć

Cukrzyca kiedyś była kojarzona z osobami starszymi, jednak coraz częściej dotyka ona młodych osób. Na całym świecie chorych na cukrzycę jest ponad 400 milionów ludzi, z czego niecałe 90% przypadków stanowi cukrzyca typu 2. Wiele osób ignoruje pierwsze objawy, przez co choroba często pozostaje niezdiagnozowana.

Cukrzyca jest chorobą, z którą zmaga się ponad 2,8 miliona Polaków. Dane Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że według szacunków w 2014 r. na świecie żyło 422 mln dorosłych z cukrzycą. Dla porównania w 1980 r. było ich 108 mln.

Cukrzyca jest chorobą, za której rozwój odpowiedzialne są predyspozycje genetyczne, a także czynniki modyfikowalne. Choć co prawda skłonność do rozwoju choroby jest dziedziczna, nasz tryb życia także ma duże znaczenie.

Zamiast zareagować, nagrywała płaczące dziecko. Chciała mieć dowód dla lekarzaZamiast zareagować, nagrywała płaczące dziecko. Chciała mieć dowód dla lekarzaCzytaj dalej

Cukrzyca jest chorobą, z którą zmaga się ponad 400 milionów ludzi

Ważnym objawem cukrzycy typu 2, którego nie należy bagatelizować, jest wzmożone pragnienie. Jeśli towarzyszy nam uczucie suchości w ustach i wciąż musimy się nawadniać bez żadnej przyczyny, możliwe, że nasz organizm próbuje pozbyć się nadmiaru glukozy i niejako zmusza się do picia, by wydalić cukier z moczem.

Jak podaje portal twojezdrowie.rmf24.pl, osoby chore na cukrzycę typu 2 bardzo często czują się głodni i brakuje im energii. Choć jedzą sporo, ich organizm nie potrafi pozyskać energii z pożywienia, a uczucie głodu nie mija po posiłku.

Gdy skóra staje się wrażliwa, przesuszona i podatna na uszkodzenia, także powinniśmy przyjrzeć się naszemu zdrowiu. Objawy te mogą wskazywać na cukrzycę, gdyż wysoki poziom cukru wpływa także na kondycję naczyń krwionośnych.

Spadek kilogramów także jest alarmującym objawem, tym razem cukrzycy typu 1. U pacjentów zmagających się z tą chorobą obserwuje się widoczny spadek masy działa. Jeśli zaś przybieramy na wadze, może być to objawem cukrzycy typu 2, gdyż wysokie stężenie insuliny zwiększa apetyt i pobudza organizm do odkładania tkanki tłuszczowej.

Chroniczne zmęczenie i senność również mogą być objawami choroby. Dzieje się tak, gdy organizm nie potrafi wykorzystać do pracy wysokiego stężenia glukozy. Zwłaszcza po posiłku, gdy organizm otrzyma dużą dawkę węglowodanów, potrzebuje czasu, by zrównoważyć to odpowiednią ilością insuliny. Stan ciągłego zmęczenia może z czasem coraz bardziej utrudniać wykonywanie codziennych czynności.

Jednym z najbardziej charakterystycznych powikłań cukrzycy są problemy ze wzrokiem. Cukrzyca już w początkowym etapie powoduje zmiany w układzie krwionośnym, które widoczne są na tylnej ścianie oka. Należą do nich: poszerzenie żył, specyficzne anomalie naczyniowe, obrzęk siatkówki lub niewielkie wylewy krwi.

Układ nerwowy także cierpi przez wysokim poziom glukozy w organizmie. Chorzy mogą odczuwać osłabienie siły mięśniowej, kurcze mięśni, mrowienie kończyn oraz zaniki czucia.

Choroba nie sprzyja także gojeniu się ran. Nadmiar cukru we krwi stanowi bowiem doskonałe pożywienie dla drożdży. To zaś może prowadzić do zakażeń, zwykle w tych okolicach ciała, w których panuje ciepło i wilgoć, takich, jak usta, stopy, pachy i pachwiny.

Dzisiaj grzeje: 1. Jest jednym z najcięższych do wykrycia nowotworów. Lekarz tłumaczy, co powinno zwrócić naszą uwagę

2. PKO podjęło ważną dla klientów decyzję. Bank został zmuszony do zawieszenia jednej z głównych usług

Najlepszym sposobem, by zdiagnozować chorobę, jest wizyta u lekarza. Odpowiednie badania pokażą, jak poradzić sobie z chorobą i w jaki sposób zmienić nawyki żywieniowe oraz styl życia.

Znając konsekwencje, jakie niesie za sobą cukrzyca, warto przyjrzeć się pracy swojego organizmu, zwłaszcza jeśli towarzyszą nam opisane objawy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zaskakująca decyzja popularnego kebaba. Nie masz maseczki? Nie będziesz obsłużony
  2. Maryla Rodowicz ujawniła wysokość swej emerytury. Artystka może już tylko załamać ręce
  3. Ciągłe zmęczenie i senność nie powinny być lekceważone. Mogą świadczyć o poważnej chorobie
  4. Jego niedobór katastrofalnie wpływa na organizm człowieka. Pierwsze oznaki powinny być sygnałem do działania
  5. Nie żyje wybitny muzyk. Jego utworów słuchały miliony ludzi z całego świata
  6. Dramatyczne doniesienia na temat stanu zdrowia mistrzyni świata. Jest coraz gorzej, "Lara walczy o życie"

Następny artykuł