cukrzyca objawy
Fot. pixabay.com/ Myriams-Fotos
Autor Klaudia Gaicka - 13 Maja 2020

Najważniejsze objawy cukrzycy. Nigdy ich nie lekceważcie

Cukrzyca jest niezwykle często diagnozowaną chorobą. Im wcześniej uda nam się ją wykryć, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Nieleczona choroba atakuje stopniowo kolejne narządy i układy wewnętrzne.

Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych, stanowi bardzo duży problem w wielu krajach, jest on zarówno zdrowotny, jak i ekonomiczny. Eksperci szacują, że na całej planecie jest około 422 milionów chorych, z czego 179 milionów o tym jeszcze nie wie. Warto podkreślić, że cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną i często bywa skutkiem naszego niezdrowego stylu życia. Jak podaje portal Ncez.pl, około 9 z 10 pacjentów chorych na cukrzycę typu 2, ma otyłość lub nadwagę. Zarówno cukrzyca, jak i sposób jej domowej terapii, bardzo komplikuje codziennie życie chorych, oraz jest źródłem sporej ilości komplikacji.

Przełom na skalę Europy. Słowenia ogłosiła koniec epidemiiPrzełom na skalę Europy. Słowenia ogłosiła koniec epidemiiCzytaj dalej

Cukrzyca daje zwykle sporo objawów

Najgorsze jest to, że cukrzyca jest chorobą niewyleczalną. Jednak możemy niwelować jej szkodliwy wpływ poprzez poprawę stylu życia, adekwatną dietę oraz farmakoterapię. W tym celu bardzo ważne jest rozpoznanie jej pierwszych symptomów.

Sygnałem alarmowym dla naszego organizmu powinno być częstsze oddawanie moczu, duże uczucie pragnienia, wzmożony apetyt, utrata kilogramów oraz całościowe osłabienie i uczucie senności. Dodatkowo rany cukrzyków trudniej się goją oraz zdarzają im się różne stany zapalne i świąd skóry.

Jak podaje serwis Medistore.com.pl, objawy nie są jednoznaczne. Jeżeli jednak większość z nich jest nam znajoma, warto porozmawiać na ten temat z lekarzem. W przypadku potwierdzenia się diagnozy skieruje on nas do poradni diabetologicznej. Im szybciej zdiagnozujemy cukrzycę, tym większa szansa na uniknięcie jej powikłań. Nieleczona cukrzyca wpływa na cały organizm pacjenta, uszkadza z dnia na dzień kolejne wewnętrzne układy i narządy.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje bohaterka Powstania Warszawskiego. Nim odeszła podzieliła się ważnym wyznaniem na temat tamtych czasów"

2. Ważny zakaz przedłużono do końca lipca. Zapadła oficjalna decyzja

Niestety zdarzają się przypadki, w których cukrzyca przebiega bezobjawowo. Stąd tak wielu chorych nie zdaje sobie sprawy ze schorzenia. Aby stwierdzić czy jesteśmy chorzy, pomocne jest badanie poziomu glikemii, jeżeli na czczo jest ono w zakresie 60mg/dl, a 99 mg/dl to raczej nie mamy się czym martwić. Sam, wykraczający poza normy, wynik glikemii nie świdczy jeszcze na sto procent o cukrzycy. Aby potwierdzić diagnozę, lekarz zleca jeszcze kilka dodatkowych badań, między innymi test obciążenia glukozą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wyrzucanie obierek po ogórkach jest niewybaczalnym błędem. Zachowaj je z ważnego powodu
  2. Uwielbiany muzyk miał wypadek. Niestety, nie żyje. Fani są załamani
  3. Niebezpieczny nowotwór atakujący głównie ludzi młodych. Warto znać jego objawy
  4. Urodziła dziecko, które było w "ciąży". Dzień po porodzie lekarze przeprowadzili cesarskie cięcie
  5. Tadeusz Rydzyk krytykuje obostrzenia dotyczące kościołów. "Dla nas katolików ważniejsze jest zdrowie ducha"
  6. Dwie olbrzymie zagraniczne firmy zwalniają pracowników w Polsce. Setki ludzi trafią na bruk

Następny artykuł