cukrzyca objawy
Fot. pixabay.com/ Myriams-Fotos
Autor Klaudia Gaicka - 18 Sierpnia 2020

Wczesne objawy cukrzycy. Pacjenci często ich niedostrzegają

Cukrzyca jest niezwykle często diagnozowaną chorobą. Im wcześniej uda nam się ją wykryć, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Nieleczona choroba atakuje stopniowo kolejne narządy i układy wewnętrzne.

Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych, stanowi bardzo duży problem w wielu krajach, jest on zarówno zdrowotny, jak i ekonomiczny. Eksperci szacują, że na całej planecie jest około 422 milionów chorych, z czego 179 milionów o tym jeszcze nie wie. Warto podkreślić, że cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną i często bywa skutkiem naszego niezdrowego stylu życia. Jak podaje portal Ncez.pl, około 9 z 10 pacjentów chorych na cukrzycę typu 2, ma otyłość lub nadwagę. Zarówno cukrzyca, jak i sposób jej domowej terapii, bardzo komplikuje codziennie życie chorych, oraz jest źródłem sporej ilości komplikacji.

Niebezpieczna choroba dotarła do Europy. Roznoszą ją komaryNiebezpieczna choroba dotarła do Europy. Roznoszą ją komaryCzytaj dalej

Cukrzyca daje zwykle sporo objawów

Najgorsze jest to, że cukrzyca jest chorobą niewyleczalną. Jednak możemy niwelować jej szkodliwy wpływ poprzez poprawę stylu życia, adekwatną dietę oraz farmakoterapię. W tym celu bardzo ważne jest rozpoznanie jej pierwszych symptomów.

Sygnałem alarmowym dla naszego organizmu powinno być częstsze oddawanie moczu, duże uczucie pragnienia, wzmożony apetyt, utrata kilogramów oraz całościowe osłabienie i uczucie senności. Dodatkowo rany cukrzyków trudniej się goją oraz zdarzają im się różne stany zapalne i świąd skóry.

Jak podaje serwis Medistore.com.pl, objawy nie są jednoznaczne. Jeżeli jednak większość z nich jest nam znajoma, warto porozmawiać na ten temat z lekarzem. W przypadku potwierdzenia się diagnozy skieruje on nas do poradni diabetologicznej. Im szybciej zdiagnozujemy cukrzycę, tym większa szansa na uniknięcie jej powikłań. Nieleczona cukrzyca wpływa na cały organizm pacjenta, uszkadza z dnia na dzień kolejne wewnętrzne układy i narządy.

Dzisiaj grzeje: 1. Polska wprowadza nowe zasady walki z koronawirusem. Wchodzą w życie już od września
2. Polacy przez pandemię oszaleli na punkcie jednej usługi. Ustawiają się niemal w kolejkach

Niestety zdarzają się przypadki, w których cukrzyca przebiega bezobjawowo. Stąd tak wielu chorych nie zdaje sobie sprawy ze schorzenia. Aby stwierdzić czy jesteśmy chorzy, pomocne jest badanie poziomu glikemii, jeżeli na czczo jest ono w zakresie 60mg/dl, a 99 mg/dl to raczej nie mamy się czym martwić. Sam, wykraczający poza normy, wynik glikemii nie świdczy jeszcze na sto procent o cukrzycy. Aby potwierdzić diagnozę, lekarz zleca jeszcze kilka dodatkowych badań, między innymi test obciążenia glukozą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus w Kancelarii Premiera. Zarażony sekretarz stanu
  2. Szumowski tuż po dymisji poszedł do Tadeusza Rydzyka. Zaskakująca postawa, zdobył się na pełną szczerość
  3. Krzysztof Jackowski podzielił się kolejną wizją. Jasnowidz ostrzega przed wielkim zagrożeniem dla Polski
  4. Koronawirus na weselu. Aż 600 osób objętych kwarantanną, jest mocny komentarz Inspektora Sanitarnego
  5. Każdego roku zabija miliony osób na całym świecie. Objawy choroby wieńcowej powinien znać każdy
  6. Wytykali ją palcami, więc schudła 100 kg, by w dniu ślubu swojego eks wyglądać lepiej niż panna młoda

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł