Miał być przełom w leczeniu cukrzycy. Pacjenci wciąż nie mają dostępu do nowoczesnego leczenia

Cukrzyca: nowe leczenie wciąż niedostępne
fot. unsplash.com
Autor Karol Zaborowski11.12.2019

Cukrzyca typu 2 stała się już chorobą cywilizacyjną, a z każdym rokiem przybywa osób, które na nie cierpią. Co więcej, wielu zachodnich krajach leki nowej generacji objęte są refundacją, co dla polskich diabetyków było jedynie sferą marzeń. W tym roku również w Polsce wprowadzono refundację na te leki, jednak mimo to pacjenci wciąż z nich nie korzystają.

Cukrzyca z roku na rok staje się coraz powszechniejszym problemem, przez co naukowy cały czas starają się opracować leki, które będą jeszcze skuteczniejsze. Jak na razie najnowocześniejszą metodą terapii jest stosowanie leków z tzw. grupy inhibitorów SGLT2. Niestety są to środki, za które jednorazowo trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych.

Jednak od listopada tego roku zostały wpisane na listę leków refundowanych, co zostało ogłoszone prawdziwą rewolucją w leczeniu cukrzycy w naszym kraju. Zarówno lekarze, jak i pacjenci byli pełni nadziei, że polscy diabetycy przestaną być traktowani jak pacjenci drugiego sortu. Niestety w wielu przypadkach na nadziei się skończyło.

Irena Jarocka zmarła na nowotwór mózgu. Mąż artystki wciąż otrzymuje pytania o jej koncertIrena Jarocka zmarła na nowotwór mózgu. Mąż artystki wciąż otrzymuje pytania o jej koncertCzytaj dalej

Cukrzyca leczona bez dostępu do nowoczesnych środków

Jedną z osób, która miała nadzieję skorzystać z leków nowej generacji, jest pan Dariusz, którego list został opublikowany na łamach portalu medonet.pl. Mężczyzna udał się do swojego lekarza celem rozpoczęcia nowego leczenia. Lekarz stwierdził, że pan Dariusz jak najbardziej jest osobą, która powinna takie leki przyjmować, zwłaszcza że ma problemy kardiologiczne. Jednak diabetyk oświadczył, że nie może mu ich przepisać.

- I nagle BUM! Jest refundacja dla polskich obywateli. Czy jednak dla wszystkich? Nie, nie, nie, bo jakież było moje zdumienie podczas wizyty u diabetologa, który oświadczył mi rzecz następującą: “Tak, te leki są dla pana, jak najbardziej wskazane, szczególnie że przebył pan zawał serca i wszczepienie bajpasów, ale nie mogę ich panu przepisać ze zniżką. Dlatego, że rozpoczął pan leczenie insuliną (11 lat temu), przez pół roku powinien się pan leczyć co najmniej dwoma lekami doustnymi (leczyłem), wynik pańskiego badania HbA1c powinien być równy lub wyższy niż 8 proc. (u mnie 7,63 proc.) - pisze pan Dariusz.

Badania BhA1c określają średni poziom glukozy we krwi w przeciągu ostatnich 3 miesięcy. Aby móc skorzystać z nowego leczenia, nie może on być mniejszy niż 8%, a w przypadku pana Darka jego wyniki okazały się zbyt dobre, aby objąć go refundacją. Niestety nie jest to odosobniony przypadek i pojawiły się już głosy ze strony pacjentów, że będą specjalnie zaniedbywać swoje leczenie, byle tylko załapać się na nowe leczenie.

Lekarze, jak i pacjenci są oburzeni wymogami, które zostały nałożone na to, aby móc choremu przepisać lek z refundacją. Według wielu z nich są one wręcz absurdalne i sprawiają, że wciąż dla wielu chorych nowoczesne leczenie dostępne za granicą od lat wciąż pozostaje w sferze marzeń. To przerażające, że diabetycy zostali doprowadzeni do takiej sytuacji, że umyślnie chcą pogorszyć swój stan zdrowia, żeby tylko mieć szansę na podjęcie leczenia zgodnego z najnowszymi wytycznymi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Syn brutalnie gwałcił matkę. Zgotował jej piekło, nie czuje się winny
  2. Janusz Dzięcioł długo nie cieszył się nagrodą z Big Brothera. Wydał je na trzy rzeczy
  3. Nocne poty mogą świadczyć o wielu niebezpiecznych chorobach. Nie należy ich lekseważyć
  4. 4-latek został przyjęty do szpitala z powodu zapalenia płuc. Kilka godzin spędził leżąc na podłodze
  5. Seniorzy masowo oddawani do szpitala na Boże Narodzenie. Ruszyła akcja "Wspólne święta"
  6. Mama zawiozła syna z zapaleniem płuc do szpitala. Został potraktowany gorzej niż pies, pokazała karygodne zdjęcie

Następny artykuł