Cukrzyca
piqsels.com CC0
Autor Klaudia Bochenek - 19 Sierpnia 2020

Z nieuleczalną chorobą zmaga się 3 mln Polaków, Wałęsa i Boczek z "Kiepskich". Pierwsze objawy mogą wystąpić na paznokciach

Cukrzyca jest już nazywana chorobą cywilizacyjną. W Polsce choruje na nią ok. 3 mln osób, a znane gwiazdy dzielą się swoimi wyznaniami odnośnie leczenia, przykrych objawów i możliwych powikłań. Z cukrzycą walczy m.in. Lech Wałęsa oraz znany wszystkim Dariusz Gnatowski, czyli Boczek ze "Świata według Kiepskich". Objawy choroby pojawiają i nasilają się stopniowo, ale w żadnym wypadku nie należy bagatelizować wyglądu paznokci.

Cukrzyca typu 2. objawia się nie tylko typowym zmęczeniem, osłabieniem czy też nadmiernym pragnieniem z towarzyszącym mu oddawaniem moczu. Niepokojące sygnały pojawiają się też na paznokciach, tych zmian nie da się nie zauważyć.

Łukasz Szumowski zdradził czarny scenariusz, ostrzega Polaków. Będzie nawet 1000 przypadków zachorowań dziennie?Łukasz Szumowski zdradził czarny scenariusz, ostrzega Polaków. Będzie nawet 1000 przypadków zachorowań dziennie?Czytaj dalej

Cukrzyca może zostać zdiagnozowana m.in. przez wygląd paznokci

Jak podaje portal "ABC Zdrowie", cukrzyca typu 2. bardzo często objawia się zmianami na paznokciach. Lekarze nazywają je "liniami Beau" - to rowki, które widać gołym okiem na kciukach i paluchach. Przebiegają poprzecznie i równolegle do siebie, a powstają przez zatrzymanie wzrostu płytki paznokcia. Co ciekawe, "linie Beau" pojawiają się nie tylko przy cukrzycy, ale też są objawem niedożywienia czy też chorób związanych z zaburzeniami krążenia.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na charakterystyczne rowki, ale też na drugą dziwną zmianę na paznokciach zwaną "paznokciami Terry'ego". Tutaj na płytce nie pojawiają się żadne wybrzuszenia ani linie - paznokieć jest po prostu matowy, wyglądem przypomina matowe szkło. W oczy powinien rzucić nam się także ciemny pasek, który występuje w miejscu, gdzie płytka oddziela się od skóry.

Dzisiaj grzeje: 1. Wiceminister zdrowia zapowiada okrojenie liczby szpitali. Rząd przygotowuje się do nowej strategii
2. Nie mógł się oprzeć pokusie, pojechał na wesele. Mimo że był na kwarantannie

"Paznokcie Terry'ego" powinny zaniepokoić nie tylko przy podejrzewaniu u siebie cukrzycy typu 2. Podobnie jak "linie Beau" pojawiają się przy zaburzeniach odżywiania, ale też u osób chorujących na marskość wątroby czy mających problemy z sercem.

U osób starszych "paznokcie Terry'ego" wcale nie muszą świadczyć o poważnej chorobie. Jednak gdy wygląd płytki jest dość niepokojący, a do tego pojawiają się też inne typowe dla cukrzycy objawy, należy skonsultować swoje obawy z lekarzem. Należy działać jak najszybciej, aby nie doszło do uszkodzenia nerwów, nerek, wystąpienia tzw. stopy cukrzycowej czy też zaburzenia widzenia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ratusz przerywa milczenie. Chodzi o nieobecność Rafała Trzaskowskiego na ważnych uroczystościach
  2. Fatalne informacje dla wszystkich Polek i Polaków. Zmiany odczujemy na własnej skórze i w portfelach
  3. Wczesne objawy miażdżycy. Wielu chorych je bagatelizuje
  4. Fakt ujawnił kulisy odejścia Szumowskiego. Dlaczego były Minister Zdrowia zrezygnował ze stanowiska?
  5. Rak jelita grubego może przez lata rozwijać się w ukryciu. Istnieje jednak sposób, by wykryć go, zanim będzie za późno
  6. Wytykali ją palcami, więc schudła 100 kg, by w dniu ślubu swojego eks wyglądać lepiej niż panna młoda

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł