Cukrzyca: powikłania choroby
Autor Karol Zaborowski - 24 Września 2019

Dlaczego cukrzyca jest niebezpieczna? Groźne powikłania choroby

Cukrzyca urosła już do rangi choroby cywilizacyjnej, a każdego roku liczba diabetyków powiększa się. Z tego też względu ważne jest budowanie świadomości o tej chorobie, nawet u osób, które nie muszą się z nią zmagać.

Cukrzyca coraz częściej objawia się w typie II i ten problem dotyka coraz to młodsze osoby, co wcześniej było raczej rzadko spotykane. Jednak na samo wytworzenie się choroby ma wpływ wiele czynników, z których wiele zamyka się w pojęciu niezdrowego trybu życia. Oczywiście nie wszystkie, ponieważ ważne są również uwarunkowania genetyczne, a także, chociażby wiek, który znacząco zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się cukrzycy. W momencie postawienia diagnozy, chory musi często znacząco zmienić swoje dotychczasowe nawyki i przyzwyczajenia i podporządkować się pod nowy tryb życia, który obraca się wokół regularnego kontrolowania swojego poziomu glukozy we krwi i dbaniu o to, aby nie był zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki.

Cukrzyca i jej powikłania

Niebiezpieczny dla naszego zdrowia jest zarówno stan hipo, jak i hiperglikemii i każdy z nich niesie ze sobą inne niebezpieczeństwa i powikłania. Dla przykładu niedocukrzenie, czyli właśnie hipoglikemia, może doprowadzić do zapadnięcia w śpiączkę, która nawet może się zakończyć zgonem chorego. Ogólnie uznawane jest, że to właśnie zbyt niski poziom cukru we krwi stanowi większe niebezpieczeństwo dla chorego, co nie oznacza, że hiperglikemia, jest wolna od swoich skutków ubocznych.

Zbyt wysoki poziom glukozy w naszym krwiobiegu ma silny wpływ na kondycję naczyń krwionośnych, a także nerwów, które ulegają stopniowemu wyniszczeniu. Dodatkowo pojawiać się może również problem z gojeniem się ran, a takie połączenienie w prosty sposób prowadzi do powstania tak zwanej stopy cukrzycowej. Uszkodzone nerwy obwodowe przestają wysyłać impulsy dotyczące pojawienia się na ciele małych ranek, które bardzo trudno się goją. Wielu diabetyków, nawet nie jest świadomych tego, że mogą się u nich pojawić tego typu problemy. Dodatkowo przez wysoką zawartość glukozy we krwi, taka rana staje się doskonałym miejscem do rozwoju bakterii, przez co dochodzi do zakażenia, a nawet martwicy.

Tyczy się to szczególnie osób w zaawansowanej cukrzycy, które dodatkowo nie za bardzo przykładają się do pilnowania swojej diety i poziomu cukru. Prowadzi to niekiedy nawet do amputacji, która może obejmować znaczącą część kończyny dolnej. Jednak stopa cukrzycowa to nie jedyny problem, z którym muszą się zmagać diabetycy. Wielu z nich cierpi również na problemy z pracą serca, przez co potrzebują pomocy nie tylko ze strony diabetologa, ale również i kardiologa.

Następny artykuł