Cukrzyca: terapia na którą nie każdy pacjent się zgodzi
Autor Karol Zaborowski - 27 Października 2019

Terapia tylko dla odważnych. Skorzystać z niej mogą między innymi cukrzycy

Cukrzyca staje się coraz powszechniejsza i zyskała już nawet miano choroby cywilizacyjnej. Niestety niesie ze sobą wiele poważnych powikłań, które bardzo mocno odbijają się na zdrowiu i komforcie życia pacjentów. Jest jednak pewna nietypowa terapia, która może przynieść niezwykle zadowalające efekty.

Cukrzyca wpływa na cały nasz organizm, a jednym z powszechniejszych powikłań są trudno gojące się rany, które najczęściej pojawiają się na kończynach pacjenta. Przez uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz nerwów wywołanych zbyt wysokim poziomem cukru we krwi, chory często nawet nie zdaje sobie sprawy, że się skaleczył. Dodatkowo glukoza stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, co łatwo może prowadzić do powstawania martwicy.

Stopa cukrzycowa jest niezwykle niebezpiecznym powikłaniem, ponieważ może doprowadzić do amputacji nawet całej nogi. Dlatego też pacjent, u którego się pojawiła, musi niezwykle dbać o to, aby rana utrzymywana była w czystości. Niestety jest to bardzo żmudny proces, ponieważ nawet małe skaleczenie potrafi się bardzo długo goić. Jednak jest pewna terapia, która może znacznie pomóc, chociaż nie wszyscy są gotowi się na nią zdecydować.

Podczas porodu lekarz po prostu wyszedł. Od położnej usłyszała, że nie umie rodzićPodczas porodu lekarz po prostu wyszedł. Od położnej usłyszała, że nie umie rodzićCzytaj dalej

Cukrzyca leczona w nietypowy sposób

Nietypowa terapia leczenia stopy cukrzycowej stosowana jest między innymi przez szpital w Bielsku-Białej i przynosi naprawdę zadowalające wyniki. Niestety mimo jej skuteczności nie wszyscy pacjenci decydują się na nią. Wszystko dlatego, że polega ona na wprowadzeniu do rany chorego żywych larw muchy plujki.

Oczywiście są to czyste larwy, które hodowane są na sterylnym podłożu, dzięki czemu nie ma ryzyka zakażenia. Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny i pacjent odczuwa jedynie lekkie szczypanie w obrębie rany, gdzie działają dobroczynne larwy.

- Część pacjentów decyduje się na takie leczenie. Uważają, że skoro ma im to pomóc, to nie widzą przeciwwskazań. Dla innych jest to nie do przyjęcia - mówi Krzysztof Konop, lekarz z poradni chirurgii ogólnej i naczyniowej Szpitala Wojewódzkiego cytowany przez Fakt.

Mimo swojego obrzydliwego wyglądu, larwy much znajdują szerokie zastosowanie w medycynie ze względu na to, że fantastycznie oczyszczają wszelkie rany. Robaczki zjadają jedynie martwą tkankę, pozostawiając nienaruszoną tą zdrową. Dodatkowo śluz wydzielany przez larwy ma działanie antybakteryjne i ułatwiające gojenie.

Niestety jak donosi Fatk, larwoterapia nie jest finansowana przez NFZ, przez co jej koszt w pełni ponosi pacjent. Jedna sesja kosztuje około 100 złotych i według lekarzy, jak i pacjentów, którzy ją przeszli, jest tego warta. Wszystko dlatego, że larwy zaledwie w kilka godzin potrafią zdziałać tyle, co wykwalifikowany lekarz w kilka tygodni.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lek, którego nie znajdziesz w całej Polsce. Bez niego dziecko nie zostanie przyjęte do żłobka
  2. Tajemnicza śmierć nastolatki. Lekarze byli bezradni
  3. GIF pilnie wycofał dwa popularne leki! Jeśli masz jeden z nich w domu natychmiast go wyrzuć

Następny artykuł