Cukrzyca pomiar cukru
fot. pexels.com/PhotoMIX Ltd.
Autor Karol Zaborowski - 25 Września 2019

Cukrzycowa rutyna, jak poprawnie zmierzyć sobie cukier

Cukrzyca dotyka coraz większą ilość osób i duży wpływ na to ma nasz tryb życia. Będąc diabetykiem trzeba cały czas kontrolować swój poziom cukru we krwi, ponieważ dzięki temu możemy zmniejszyć pojawiające się przy tej chorobie powikłania.

Cukrzyca wymaga od osoby chorej nie lada dyscypliny i znaczącego przebudowania swojego dotychczasowego planu dnia. Jednym z jego najważniejszych elementów staje się pomiar poziomu glukozy we krwi, co robi się przy pomocy glukometru. Jednak regularnie, chociaż z mniejszą częstotliwością poziom cukru powinny sprawdzać również osoby zdrowe, ponieważ dzięki temu możemy wcześniej dostrzec, że z naszym organizmem dzieje się coś niepokojącego.

Jak prawidłowo zmierzyć sobie cukier?

W zależności od pory dnia nasz poziom cukru może ulegać zmianom i wpływ ma na to, chociażby zjedzony przez nas posiłek. Dlatego też pomiar cukru we krwi powinien być wykonywany najlepiej rano i na czczo. Dzięki temu otrzymamy faktyczny wynik, który nie będzie obarczony ryzykiem błędu.

Do glukometrów dołączane są specjalne paski oraz nakłuwacze do palców, które są jednorazowego użytku. Przed nakłuciem należy zdezynfekować sobie palec, najlepiej serdeczny. Trzeba wspomnieć, że najlepiej zrobić to za pomocą środka niezawierającego alkoholu, takiego jak scinsept. Po przetarciu palca czekamy chwilę, aż wyschnie do końca, a następnie delikatnie ściskamy opuszkę palca i do jej bocznej części przykładamy nakłuwacz.

Po jego naciśnięciu następuje płytkie ukłucie i powinna się pojawić niewielka kropelka krwi, którą umieszczamy na przeznaczonym do tego końcu paska, który powinien być już włożony do glukometru. Po chwili urządzenie powinno wskazać dokładny poziom glukozy w naszej krwi. Stan, w którym jest on zbyt wysoki, nazywamy hiperglikemią, a zbyt niski hipoglikemią. U zdrowej osoby powinien mieścić w granicach od 70 do 99 mg/dL, jednak w zależności od laboratorium i określonych norm te wartości mogą ulegać niewielkim zmianom.

Aby uniknąć nieprzyjemnego siniaka w miejscu ukłucia, należy przyłożyć do niego gazik, a następnie przez kilka minut uciskać to miejsce, gdzie nastąpiło ukłucie. Dzięki temu odcinamy dopływ krwi do uszkodzonego naczynia i nasza krew nie będzie się wynaczyniać.

Następny artykuł