Ćwiczenia: kiedy należy z nich zrezygnować
pixabay_5132824
Autor Damian Witoń - 12 Marca 2020

Ćwiczenia fizyczne mogą być bardzo dobre dla naszego zdrowia. Istnieją jednak okoliczności, przy których należy z nich zrezygnować

Ćwiczenia fizyczne mogą korzystnie wpływać na nasze zdrowie. Istnieją jednak sytuacje, w których powinniśmy z nich zrezygnować lub przynajmniej je ograniczyć ich wykonywanie.

Ćwiczenia fizyczne są niezwykle istotne dla organizmu. Wykonując je regularnie, możemy znacznie zwiększyć jego możliwości, a także zadbać o swoje zdrowie. Nie każdy moment jest jednak dobry do podjęcia się wysiłku. W niektórych sytuacjach lepiej z niego zrezygnować.

Krzysztof Jackowski ponownie zabrał głos w sprawie epidemii. Według jasnowidza nadchodzi przełomKrzysztof Jackowski ponownie zabrał głos w sprawie epidemii. Według jasnowidza nadchodzi przełomCzytaj dalej

Ćwiczenia fizyczne mogą korzystnie wpływać na nasz organizm. Nie zawsze jednak powinniśmy się na nie decydować

Jednym z przeciwwskazań do uprawiania ćwiczeń fizycznych, szczególnie tych ciężkich, jest poczucie głodu występujące przy pustym żołądku. Informuje nas o tym, że w naszym organizmie nie ma wystarczającego zapasu energii, której przecież potrzebujemy do treningu. Jeżeli nie będziemy mieli siły do wykonywania zaplanowanych aktywności, prawdopodobnie im nie podołamy. Złym pomysłem jest jednak również spożycie obfitego posiłku zaraz przed treningiem. Istnieje duże ryzyko, że nie zdążymy go przetrawić, co może skutkować dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Przed ćwiczeniami fizycznymi nie należy przesadzać z kawą. Nadmiar kofeiny, którą zawiera, może w połączeniu z wysiłkiem, doprowadzić do zakłócenia pracy mięśnia sercowego. Przyspiesza ona bowiem nasze tętno, co grozi zakłóceniem jego odpowiedniej regulacji podczas uprawiania sportu. Objawami na to wskazującymi są bóle głowy, palpitacje serca i uczucie roztrzęsienia. W przypadku ich wystąpienia należy zrezygnować z wysiłku i obserwować uważnie swój organizm.

Trening ma szansę na bycie efektywnym jedynie wtedy, gdy połączony jest z odpowiednią regeneracją. Jeżeli zatem czujemy, że nasze ciało jest wycieńczone po ostatnich aktywnościach, powinniśmy dać mu więcej czasu na odpoczynek. Jak podaje portal stronazdrowia.pl, mięśnie wymagają zwykle od 24 do nawet 72 godzin, aby w pełni się zregenerować. Czas jest zróżnicowany w zależności od ich partii oraz stopnia uszkodzeń włókien.

Przeciwwskazaniem do ciężkiego wysiłku jest także wypicie dużej ilości alkoholu poprzedniego dnia. Wśród niektórych ludzi krąży opinia, że trening jest znakomitym lekarstwem na kaca. W rzeczywistości jednak przyczyni się on najprawdopodobniej do znacznego pogorszenia naszego samopoczucia oraz niebezpiecznego obciążenia organizmu, w którym na skutek działania alkoholu, brakuje glukozy. Zanim zaczniemy wykonywać ćwiczenia, powinniśmy najpierw zadbać o uzupełnienie w naszym ciele poziomu wody i elektrolitów, a także o odpowiedni odpoczynek. Niezastosowanie się do wymienionych porad może skończyć się wzmożonymi zawrotami głowy.

Dzisiaj grzeje: 1. Wiosna prawdopodobnie nie powstrzyma epidemii koronawirusa. Ekspert nie pozostawia złudzeń

2. Polska: rodzice i 7-miesięczne dziecko mają koronawirusa. Zdumiewająca decyzja szpitala

Z wysiłkiem fizycznym należy również uważać, kiedy bierze nas infekcja. Chociaż nie wyklucza ona całkowicie podejmowania się aktywności, to jednak narzuca na nią pewne ograniczenia. Ćwiczenia o niskiej intensywności mogą wspomóc naszą odporność i pomóc w walce z chorobą, jednakże trzeba zwrócić przy nich uwagę na kilka czynników. Pierwszym z nich są objawy, z jakimi się zmagamy. Trening nie będzie dobrym pomysłem, jeżeli mamy gorączkę i problemy z oddychaniem. Nie powinien być wykonywany w warunkach, które sprzyjają przegrzaniu lub wychłodzeniu organizmu. Warto również pomyśleć o osobach postronnych, które możemy zarazić i podjąć się aktywności z dala od innych ludzi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zgony i nowe zakażenia koronawirusem w Polsce wywindowały ceny mięsa. W poniedziałek w sklepach może być drożyzna
  2. Ujawniono do kiedy ma trwać epidemia. Rządowy raport zdradza niepokojące szczegóły
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Polaków czekają kolejne ograniczenia. Rząd bierze się za ruch między miastami

Następny artykuł