Czerniak jest niezwykle agresywnym nowotworem
unsplash.com/Caroline Ziemkiewicz
Autor - 7 Lipca 2020

Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?

Czerniak diagnozowany jest u około 3 tys. Polaków rocznie. Choć stanowi on zaledwie 6 proc. wszystkich nowotworów skóry, przyczynia się do śmierci aż 80 proc. pacjentów zmagających się z tym rodzajem chorób. By odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka, warto wypróbować regułę ABCDE.

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry, który wywodzi się z melanocytów. Są to komórki wytwarzające melaninę, która sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie ze słońcem czy promieniowaniem stosowanym w solarium.


W Polsce częstość zachorowań na czerniaka jest o 50% mniejsza niż w Europie, jednak umieralność jest o 20% wyższa. Odpowiedzialna jest za to późna wykrywalność choroby oraz brak świadomości na temat profilaktyki. Niestety czerniaki są w naszym kraju nowotworami o największej dynamice wzrostu zachorowań.

Krzysztof Jackowski miał wizję dotyczącą wyborów. Jasnowidz wskazał zwycięzcęKrzysztof Jackowski miał wizję dotyczącą wyborów. Jasnowidz wskazał zwycięzcęCzytaj dalej


Czerniak jest niezwykle agresywnym nowotworem. Reguła ABCDE pomoże nam go rozpoznać


Czerniak jest jednym z najbardziej agresywnych nowotworów złośliwych skóry. Coraz częściej występuje on u młodych ludzi, a w szczególności wśród kobiet. Nowotwór ten najczęściej atakuje skórę, ale może również występować w obrębie błony śluzowej ust i nosa, na paznokciach i gałce ocznej.


Czerniak początkowo pojawia się na powierzchni skóry, jednak z czasem wrasta w jej głąb na ponad 1 mm. Nowotwór ten stopniowo dociera do naczyń krwionośnych, a następnie do całego organizmu. Czerniak charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz możliwością tworzenia wczesnych i licznych przerzutów. Te zaś są bardzo trudne w leczeniu farmakologicznym, dlatego to właśnie czerniak przerzutowy powoduje najwięcej zgonów spośród wszystkich nowotworów złośliwych skóry.

Choroba pojawia się wtedy, gdy nowotwór rozprzestrzenia się poza powierzchnię skóry do innych organów. Na szczęście usunięcie czerniaka miejscowego we wczesnym stadium pozwala na wyleczenie aż 97 proc. chorych. Czerniak jest łatwy do zdiagnozowania, ponieważ rozwija się na powierzchni skóry. By uchronić się przed groźną postacią choroby, wystarczy regularna i dokładna obserwacja własnej skóry. Każdą niepokojącą zmianę na skórze należy bowiem jak najszybciej skontrolować.


Jak czytamy na stronie akademiaczerniaka.pl, wczesnego rozpoznania czerniaka można dokonać samodzielnie, stosując kryteria ABCDE czerniaka, przy czym A oznacza asymetrię, B - brzegi poszarpane, nierówne, posiadające zgrubienia, C - czerwony lub czarny kolor, D - duży rozmiar oraz E - ewolucję, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu. Ważne, by pamiętać, że objawy takie jak swędzenie, krwawienie i pękanie znamienia wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Dzisiaj grzeje: 1. Objawy niedoboru potasu w organizmie. Lepiej ich nie bagatelizować, gdyż jest niezwykle ważny dla zdrowia

2. Ogromny wzrost w emeryturach. Nawet 600 zł, seniorzy sami mogą sprawdzić różnicę


Na rozwój czerniaka wpływa typ urody oraz uwarunkowania genetyczne. Czynniki, które sprzyjają powstawaniu czerniaka, to jasna karnacja, jasne oczy, rude lub blond włosy, piegi lub liczne znamiona i zmiany barwnikowe, niska tolerancja słońca, łatwość ulegania poparzeniom słonecznym, urazy skórne, blizny po stanach zapalnych i oparzeniach, a także zakażenie HPV.


Osoby z grupy podwyższonego ryzyka powinny przestrzegać zasad ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Należy bowiem unikać przebywania na bardzo intensywnym słońcu oraz w solarium, stosować kremy z wysokimi filtrami UVA oraz UVB, nosić okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy oraz regularnie oglądać swoją skórę. Warto również odbywać kontrolne wizyty u dermatologa lub chirurga-onkologa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromny rój pszczół w restauracji. Czegoś takiego nigdy nie widzieliście
  2. Debata prezydencka w Końskich i Lesznie. Na antenie TVP nagle doszło do kuriozalnej sytuacji, której nikt się nie spodziewał;
  3. Wielka tragedia w kopalni w Azji. Nie żyje ponad 160 osób
  4. 4-latek trafił w ręce prawdziwych potworów. Zamiast opieki otrzymał tortury, których niestety nie wytrzymał
  5. Kobieta była przekonana, że brzuch boli ją przez miesiączkę. Niestety nie dożyła kolejnego dnia
  6. Justyna Żyła nie może przeboleć końca związku z Piotrem? Wyznała, jak to jest być samotną matką, padły mocne słowa (FOTO)

Następny artykuł