Czerniak jest nowotworem złośliwym, który wywodzi się z komórek barwnikowych
unsplash_Sarah Cervantes
Autor - 9 Marca 2020

Nietypowy objaw czerniaka. Trzeba dokładnie przyjrzeć się dłoniom

Czerniak paznokcia to jeden z najtrudniejszych do zdiagnozowania nowotworów. Łatwo bowiem pomylić go z krwiakiem, który powstaje w wyniku urazu paznokcia. Szybko wykryty daje szansę na całkowite wyleczenie, jednak w wielu przypadkach rozpoznawany jest dopiero po kilku latach od wystąpienia pierwszych objawów.

Czerniak podpaznokciowy to zwodniczy rodzaj nowotworu, który początkowo przypomina swoim wyglądem zmiany o podłożu grzybiczym. Nieleczony stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. By zdiagnozować czerniaka podpaznokciowego, niezbędne jest badanie dermatologiczne z użyciem dermatoskopu.

Nowotwór najczęściej diagnozowany jest w bardzo późnym stadium. Czerniak podpaznokciowy nie powoduje bowiem bólu, a spowodowana nim zmiana pod paznokciem nierzadko mylona jest z zakażeniami grzybiczymi. Zdarza się ponadto, iż czerniak mylony jest z urazem paznokcia. Ważne jest zatem, aby każdą niecodzienną zmianę koloru paznokci zawsze skonsultować z dermatologiem.

Na diagnozę czekała 20 lat. W tym czasie bakterie przejmowały jej ciałoNa diagnozę czekała 20 lat. W tym czasie bakterie przejmowały jej ciałoCzytaj dalej

Czerniak jest nowotworem złośliwym, który wywodzi się z komórek barwnikowych

Czerniak paznokcia najczęściej pojawia się jako niewielka plamka lub prążek o nieregularnych brzegach. Bywa, że przybiera postać wielobarwnych plam, pęknięć lub szczelin. O czerniaku paznokcia mogą również świadczyć przebarwienia w tkankach miękkich otaczających paznokieć.

Czerniak przybiera początkowo postać ciemnej smugi, która biegnie prostopadle do naskórka pod płytką paznokcia. Zmiana przybiera czarny, brązowy lub ciemnoniebieski kolor jednak zdarza się również, że u części chorych smuga nie ma pigmentu. Sytuacja taka jest niezwykle groźna, gdyż objaw choroby staje się zauważalny dopiero w późniejszym stadium.

Nieleczony czerniak skutkuje brunatnymi lub brązowymi plamami oraz odkształcaniem się, pękaniem i deformacją paznokcia. Ponadto powstają ciemne guzki, które zaczynają krwawić. Bywa jednak, że czerniak rozwija się, zmieniając jedynie kształt paznokcia. Symptomem, który najczęściej pozwala na właściwą diagnozę, jest ciemniejsze zabarwienie skóry wokół zajętego chorobą paznokcia.

Dzisiaj grzeje: 1. Krew na papierze toaletowym może wskazywać na wiele niebezpiecznych chorób. Nie warto jej lekceważyć

2. GIS: Polska uznana za kraj transmisyjny koronawirusa. Ważniejsze od ogłoszenia pandemii

Według ekspertów zdecydowana większość czerniaków powstaje w wyniku zbyt dużej ekspozycji na słońce. W przypadku czerniaka podpaznokciowego to nie promienie słoneczne są winne chorobie. Lekarze twierdzą, że przyczyną są urazy mechaniczne lub przebyte infekcje.

Jak wynika ze statystyk, czerniak podpaznokciowy rozwija się u 3,5 proc. pacjentów dotkniętych czerniakiem skóry. Co ciekawe, zmiany te najczęściej pojawiają się pod paznokciem kciuka lub dużego palca stopy i obejmują tylko jedną płytkę paznokcia. Jeśli zatem w wyglądzie paznokcia coś się zmienia, warto skonsultować się z dermatologiem. Specjalista przyjrzy się wszelkim zmianom i najprawdopodobniej wykona dermatoskopię. Badanie to jest zupełnie bezbolesne i stanowi kluczowy krok potrzebny do wykrycia ewentualnego nowotworu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sanepid pilnie apeluje do wszystkich Polaków robiących zakupy. Niebezpieczeństwo jest szczególne
  2. Tata zarażonej koronawirusem dziewczynki złamał kwarantannę. Powód nie mieści się w głowie
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Chiny przekazały światu ważne informacje na temat epidemii. Wiadomości są mocno zaskakujące

Następny artykuł